Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Telefon trafia pod strzechy

(DŁ)
Co się stanie gdy połączymy telefonię stacjonarną z przestarzałą już siecią komórkową NMT? Mieszkańcy nawet najbardziej oddalonych wsi, gdzie nie opłaca się ciągnąć linii telefonicznych, będą mogli cieszyć się z ...

Co się stanie gdy połączymy telefonię stacjonarną z przestarzałą już siecią komórkową NMT? Mieszkańcy nawet najbardziej oddalonych wsi, gdzie nie opłaca się ciągnąć linii telefonicznych, będą mogli cieszyć się z posiadania telefonu. Telefonu, który działa jak komórkowy, ale kosztuje jak stacjonarny. Z takiej usługi mogą już skorzystać mieszkańcy naszego województwa.

W tym celu wystarczy jedynie zamontować w domu klienta terminal - urządzenie wielkości albumu na zdjęcia. Terminal przekazuje sygnał telefoniczny nie drogą kablową, jak w sieciach stacjonarnych, ale radiową. Dzięki temu nie trzeba kłaść kabli, ale jedynie powiesić w domu terminal.
- W ostatnim czasie znacznie zmniejszyła się liczba abonentów analogowej sieci komórkowej NMT na rzecz standardu GSM - mówi Jacek Kalinowski, rzecznik PTK Centertel. - Zdemontowanie masztów antenowych oznaczałoby znaczne koszty. Zdecydowaliśmy się, by je zachować i połączyć dwie sieci - komórkową i stacjonarną - w jedną.
Wszystkie opłaty, czyli założenie (montaż terminalu), abonament i koszt impulsów jest taki sam jak przy korzystaniu z telefonu stacjonarnego.

Poprowadzenie jednej linii tradycyjnej telefonii w mieście to ok. 1 tys. zł. Na wsi, to dla operatora wydatek rzędu 12 tys. zł. Linie takie są deficytowe i niewielu operatorów jest zainteresowanych ich zakładaniem.
- Wykorzystując krajową sieć Centertela można uniknąć dużych nakładów - wyjaśnia Włodzimierz Jażdżyk, dyrektor ds. eksploatacji sieci gdańskiego obszaru Telekomunikacji Polskiej. - To łatwiejsze dla nas i korzystniejsze dla klientów.
- Jesteśmy jakieś 40 cm poniżej poziomu morza- mówi Antoni Piotrowski, sołtys ze wsi Błotnik pod Cedrami Wielkimi. - Ziemia tu jest taka, że jak tylko wbije się w nią łopatę, na wierzch wypływa woda i momentalnie grzebiemy się w błocie. Nic tu nie można zrobić bez zezwolenia, bo teren powodziowy, między wałami. Nawet telefonu tu nie można było założyć. A teraz mam nawet Internet.

Do kogo po telefon?
- Wszyscy zainteresowani założeniem telefonu stacjonarnego działającego jak komórkowy mogą skontaktować się z każdym Biurem Obsługi Klienta Telekomunikacji Polskiej.
- Działa także darmowa infolinia operatora pod numerem
0 800 100 800.
- Telefony zakładane będą wyłącznie na terenach, gdzie dotychczas niemożliwe było zakładanie zwykłych linii.
- Z oferty nie będą mogli skorzystać mieszkańcy Trójmiasta i Słupska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto