Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Teren po zajezdni na Dolnym Mieście w końcu ożyje

Maciej Pietrzak
Piotr Połoczański/www.gdansk.pl
10 firm zostało zaproszonych do złożenia ofert na zagospodarowanie tego obszaru. To kolejny krok w trwającej rewitalizacji Dolnego Miasta.

Podmiot, który w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego wraz z miastem Gdańsk będzie współgospodarzem nowej odsłony terenu po dawnej zajezdni tramwajowej przy ul. Łąkowej, wybrany ma zostać w pierwszym kwartale przyszłego roku. Zaniedbane przez szereg dekad Dolne Miasto w ciągu ostatnich kilku lat wreszcie zaczęło odzyskiwać historyczny blask i obecnie jest jedną z najbardziej modnych gdańskich dzielnic.

Zobacz też: Dawny szpital przy ul. Kieturakisa na Dolnym Mieście zmieni się w hotel [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zagospodarowanie terenu zajezdni, gdzie obecnie funkcjonuje parking, obejmować będzie budowę (i rewaloryzację istniejących) obiektów zarówno o charakterze publicznym jak i komercyjnym. Te pierwsze przeznaczone mają być na funkcje związane z integracją społeczną, kulturą oraz działalnością edukacyjno-opiekuńczą dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla osób starszych. W ramach ożywienia terenu zajezdni powstanie także nowy układ drogowy, tereny zielone na bastionach Wilk i Reduta Wyskok, ciągi piesze i ścieżki rowerowe, plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna, a także zmodernizowane zostanie boisko przy SP nr 65. Wyłoniony przez miasto partner nie tylko zaprojektuje, ale też sfinansuje i wybuduje, a następnie będzie administrował nową przestrzenią. Szacunkowa wartość inwestycji to 200-300 mln zł.

- Najwyżej ocenianym punktowanym kryterium w przetargu będzie jakość przedstawionej przez oferenta koncepcji urbanistyczno-architektonicznej. Istotny będzie również podział zadań i ryzyk pomiędzy partnera prywatnego a podmiot publiczny oraz, w dalszej kolejności, wielkość partycypacji w kosztach wybudowania obiektów celu publicznego i czas realizacji przedsięwzięcia w całości - tłumaczy Iwona Bierut, dyrektor Wydziału Polityki Gospodarczej gdańskiego magistratu.

Przypominamy, że na Dolnym Mieście prowadzona jest już inna bardzo ważna inwestycja - budowa 159 mieszkań czynszowych na wynajem w kwadracie ulic Kieturakisa - Reduta Wyskok - Szczygla - Wróbla. Pierwszy z pięciu budynków mieszkalnych kompleksu za którego stworzenie odpowiada TBS Motława oddany ma zostać na początku przyszłego roku. Znajdą się w nim 22 mieszkania o łącznej powierzchni ponad 1 tys. m kw. Lokale nie będą zatem duże - ich średnia powierzchnia wyniesie 40 m kw. Najemcami będą osoby z miejskiej listy oczekujące na mieszkanie w TBS, które wpłacą kwotę partycypacyjną. Co najmniej połowa lokali zostanie wynajęta rodzinom z dziećmi. Pod budynkami znajdą się garaże podziemne. Na każde mieszkanie będzie przypadać co najmniej jedno miejsce parkingowe. Pozostałe cztery domy, które powstawać będą w kolejnych latach do 2020 roku będą miały w sumie blisko 6 tys. m kw. powierzchni mieszkalnej.

Oblicze Dolnego Miasta w najbliższych latach zmieni też rozbudowa centrum biurowego firmy LPP „Fashion Lab” oraz przemiana dawnego szpitala przy ul. Kieturakisa wraz z dworem Uphagenów w hotel z tzw. Centrum Uphagena, gdzie czas będą spędzać mieszkańcy dzielnicy.

Zobacz: Dawny szpital przy ul. Zdzisława Kieturakisa w Gdańsku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto