18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tłusty czwartek: Pączki i kaszubskie plińce na zapusty. Od buły ze słoniną do ciastka z konfiturą

Jacek Sieński
W tym roku tłusty czwartek, zwany także zapustami, przypada na 7 lutego. Ten czwarty dzień tygodnia poprzedza środę popielcową i okres Wielkiego Postu. Zaczyna on tłusty tydzień, będący schyłkiem karnawału, czyli ostatki. W XVI wieku pączki były bułami z ciasta chlebowego, nadziewanymi słoniną, smażonymi na smalcu. Pączki, jakie znamy dzisiaj, pojawiły się w następnych stuleciach, a mistrzami w ich smażeniu stali się w XIX stuleciu cukiernicy warszawscy.

Mieczysław Nowak, znany gdański cukiernik, wspominał, że w Trójmieście zwyczaj smażenia pączków w tłusty czwartek wprowadzili cukiernicy z Warszawy, którzy zaraz po wojnie przybyli do Gdańska i Sopotu. Tradycja ta szybko się przyjęła. Przygotowania do tłustego czwartku zaczynało się w cukierniach kilka dni wcześniej. Z powodu reglamentacji surowców cukiernicy sami gotowali marmolady - wieloowocową, różaną czy powidła, będące nadzieniem pączków. Nadzienia te układano na cieście i zawijano. Ta tradycyjna technologia, zapewniająca pączkom niepowtarzalny smak, jest jednak zbyt pracochłonna. Ciastka zawijane musiałyby kosztować przynajmniej 6 zł za sztukę...

Zobacz także: Gdzie kupisz najlepsze pączki w Trójmieście i za ile? Zobacz nasz przegląd pączków [ZDJĘCIA, CENY]

Każdy region Polski ma własne rodzaje pączków i innych smakołyków. Na Kaszubach od dawien dawna przysmakiem zapustnym są plińce. Te smażone na smalcu lub oleju małe placki z ziemniaków startych na tarce, z dodatkiem jajek, mąki, maślanki i soli, polewano śmietaną i posypywano cukrem. Na południowym obszarze Kaszub smażono ruchacze, będące plackami z ciasta drożdżowego.

Inny smakołyk zapustny stanowiły purcle kaszubskie, czyli małe pączki. Znajdują się one już na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zobacz też: Wybierz najsmaczniejszego pączka w Trójmieście. Weź udział w naszej zabawie!

Tradycyjne purcle formuje się z ciasta, które wyrabiane jest z mąki pszennej z dodatkiem drożdży, jaj, cukru, mleka, masła i kieliszka spirytusu. Nadzienie stanowią powidła. Purcle smaży się na rozgrzanym smalcu albo oleju, a potem posypuje cukrem pudrem. Jeżeli nie mają nadzienia, po usmażeniu nakłada się na nie konfiturę.a

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto