Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Toalety na gdańskich plażach. Powstaną mimo sprzeciwu? [WIZUALIZACJE]

Ewa Andruszkiewicz
Tak może wyglądać toaleta w pasie nadmorskim.
Tak może wyglądać toaleta w pasie nadmorskim. UM w Gdańsku
Miasto studzi emocje przyrodników i tłumaczy, że budowa sanitariatów w pasie nadmorskim jest konieczna.

Choć pewności jeszcze nie ma, wiele wskazuje na to, że w wybranych miejscach w pasie nadmorskim staną, być może już w przyszłym sezonie, obiekty kubaturowe z toaletami ogólnodostępnymi, przystosowanymi także dla potrzeb osób niepełnosprawnych, natryskami i przebieralniami.

Co jest potrzebne na gdańskich plażach?

Przyrodnicy, którzy przez ostatnie pół roku pochylali się nad koncepcją zagospodarowania tego terenu i w której wyrazili zarówno swój, jak i lokalnej społeczności sprzeciw wobec jakiejkolwiek zabudowie na wydmach, nie kryją oburzenia. - Po co to wszystko było robione? Po co trud specjalistów? Po co konsultacje? - pytają. Miasto emocje studzi i tłumaczy, dlaczego budowa sanitariatów jest konieczna.

- Specjaliści, przygotowujący koncepcję renaturyzacji wyliczyli, że w sezonie osoby korzystające z gdańskich plaż pozostawiają po sobie na wydmach ok. 140 kg odchodów, a także ok. 1,5 m3 moczu w morskiej wodzie dziennie. Mamy więc do czynienia nie tylko z potrzebą, dosłownie i w przenośni, mieszkańców, ale również z koniecznością ochrony dewastowanego pasa wydm – informuje Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Obiekty, które powstać mają według wstępnych założeń na wysokości Brzeźna, Jelitkowa i Parku Reagana, to parterowe pawilony o powierzchni do 30 metrów kwadratowych. Ulokowane zostaną przy istniejących wejściach na plażę, tak by nie wchodzić głęboko w sam obszar wydmy.

- Postulaty wykonawcy, aby środkowy – najcenniejszy fragment pasa nadmorskiego (pomiędzy wejściami 59 – 54) wyłączyć z zabudowy infrastruktury plażowej (toalet, pryszniców, itp.) jest aktualny i respektowany – dodaje Piotrowski. - Co więcej, nikt nie myśli tu o gastronomii. Pomysłem rozważanym jest to, żeby przy takim obiekcie postawić np. automat z kawą, albo z batonikami. Ale nawet to jest w fazie rozważań.

Do powyższych planów przyrodnicy podchodzą sceptycznie.
- Wszelka zabudowa wydm jest niezgodna z założeniami koncepcji renaturyzacji, będzie zniszczeniem cennego krajobrazu, ostatków już i tak zniekształcanego siedliska wydmowego Gdańska oraz nade wszystko będzie działaniem narażającym miasto na zalanie w przypadku powodzi morskich – tłumaczy Michał Przybylski z Biura Projektów Środowiskowych, kierownik zespołu pracującego nad koncepcją zagospodarowania pasa nadmorskiego.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto