Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tramwaj wodny w Gdańsku. Dodatkowy przystanek w Nowym Porcie ożywi dzielnicę? WIZUALIZACJE / ZDJĘCIA

awro
Wizualizacja przystanku dla tramwaju wodnego dla następujących przystanków: Zielony Most, Targ Rybny, Wiosny Ludów, Narodowe Centrum Żeglarstwa.
Wizualizacja przystanku dla tramwaju wodnego dla następujących przystanków: Zielony Most, Targ Rybny, Wiosny Ludów, Narodowe Centrum Żeglarstwa. DRMG
"To kolejny krok w ożywianiu dzielnicy" - twierdzą radni Nowego Portu. Także tam powstanie bowiem przystanek tramwaju wodnego.

W Nowym Porcie powstaje przystanek tramwaju wodnego.

- To kolejny krok w ożywianiu dzielnicy - mówią radni z Nowego Portu i liczą na to, że budowa wiaty i pomostu cumowniczego pomoże im wywalczyć rewitalizację Szańca Zachodniego oraz parku przy dworze Fischerów.

Zgodnie z początkowymi założeniami "Programu ożywienia dróg wodnych w Gdańsku" powstać miało 10 przystanków z trzema przystaniami - od Westerplatte, przez Zielony Most, do Targu Siennego i Tamki. Do miasta zgłosili się jednak prywatni inwestorzy, którzy postanowili wybudować jeszcze dwa - w Nowym Porcie oraz vis-a-vis Twierdzy Wisłoujście.

- Przystanki włączono do projektu, wyglądają tak jak pozostałe, ale powstają z inicjatywy prywatnej - mówi Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Radni Nowego Portu zaznaczają jednak, że w przedsięwzięciu też mieli swój udział.

- Budowa przystanku to dla nas bardzo dobra wiadomość, wszyscy mamy nadzieję, że pobudzi to całą dzielnicę, która stanie się atrakcyjna dla turystów - mówi Łukasz Hamadyk, przewodniczący zarządu osiedla. - Jest to także nasza zasługa i interweniującego na naszą prośbę w tej kwestii radnego miasta Dariusza Słodkowskiego.

Przeczytaj także: Nowy Port: Ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych - nowe znaki i zasady

Lada dzień rozpoczną się odbiory trzech przystanków i dwóch przystani - przy Tamce i Siennej Grobli, które od początku były przewidziane w projekcie. Do końca kwietnia ma być natomiast gotowy przystanek i przystań przy Żabim Kruku.

Komplet, czyli łącznie 12 przystanków, musi być ukończony do 1 czerwca. Wówczas odbędzie się inauguracja nowego szlaku tramwaju wodnego. Na razie urzędnicy wielu szczegółów podać nie mogą, bo nie wiadomo jeszcze ani kto będzie obsługiwał tramwaj wodny, ani ile zapłacimy za bilet.

- Gdy zostanie ukończony przystanek przy Żabim Kruku, będziemy mogli mówić o zakończeniu prac budowlanych - wyjaśnia Magdalena Kuczyńska. - Zarząd Transportu Miejskiego na początku tego tygodnia ogłosił już przetarg na wyłonienie przewoźnika, który będzie obsługiwał nowy szlak wodny. Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji jest w trakcie przygotowań do przetargu na operatora infrastruktury. Cenę za przejazd tramwajem poznamy więc po rozstrzygnięciu tych postępowań.

Program ożywienia dróg wodnych w Gdańsku kosztuje łącznie ponad 37 mln zł. Prawie połowę tej kwoty udało się pozyskać z funduszy unijnych. Kończące się teraz prace to drugi etap budowy infrastruktury szlaku wodnego. W ramach pierwszego, w ubiegłym roku powstało sześć przystanków.

Przeczytaj także: Przystanki tramwaju i przystanie wodne powstaną na Motławie oraz Wiśle Martwej i Śmiałej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto