Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Już 9 ofiar mrozów w tym roku! Wszystko wskazuje, że zmarły z wychłodzenia. "Nasza reakcja może uratować ludzkie życie!"

Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
źródło: KMP Gdańsk
Siarczyste mrozy nie muszą być wyrokiem śmierci dla osób bezdomnych. Jednak od 1.01.2021 roku w całym Trójmieście, prawdopodobnie z wyziębienia zmarło już 9 osób. Policja uczula, by nie przechodzić obojętnie wobec pozbawionych dachu nad głową i nietrzeźwych. Nasza reakcja może uratować ludzkie życie.

Ofiary mrozów w Gdańsku

- Funkcjonariusze w trakcie codziennych patroli zwracają szczególna uwagę na osoby, które są zagrożone wychłodzeniem. Policjanci sprawdzają pustostany, opuszczone garaże i dworce kolejowe - miejsca, gdzie zazwyczaj grupują się bezdomni. Dzielnicowi i policyjni profilaktycy współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej i na bieżąco sprawdzają miejsca, gdzie przebywają bezdomni i kierują ich do noclegowni - relacjonuje st. asp. Karina Kamińska, oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Siedem osób zamarzło w ciągu 21 dni

Jak się dowiadujemy, najbardziej przerażające żniwo mrozy w Gdańsku przyniosły w okresie od 1 do 21 stycznia 2021 roku. Ujawniono wówczas zgony aż siedmiu osób będących w kryzysie bezdomności, przebywających lub nocujących w miejscach niemieszkalnych takich jak pustostany, wiaty śmietnikowe, piwnice, bunkry, prowizoryczne szałasy. Przyczyny tych zgonów są ustalane przez policjantów, niemniej jednak, można zakładać, że wpływ na te zdarzenia mogły mieć niskie temperatury oraz niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jedna ofiara mrozów w Sopocie. Było o włos od kolejnej tragedii

W Sopocie, najprawdopodobniej z wychłodzenia 1.02.2021 roku 50-letni mężczyzna został znaleziony w pustostanie. Zmarł najprawdopodobniej z wychłodzenia.

- Na miejscu funkcjonariusze pod nadzorem prokuratora i przy udziale lekarza medycyny sądowej przeprowadzili czynności. Wstępnie wykluczono działanie osób trzecich. Decyzją prokuratora ciało 50-latka bez stałego miejsca pobytu zostało przewiezione na sekcję. Policjanci z prokuraturą szczegółowo wyjaśniają okoliczności i po raz kolejny apelują o informowanie służb o osobach wymagających pomocy. Zgłoszenia można przekazywać dzwoniąc na numer alarmowy 112, do dyżurnego sopockiej komendy na numer 47 74 26222 lub do pogotowia ratunkowego. Nie przechodźmy obojętnie obok takich osób! - apeluje Lucyna Rekowska z KMP w Sopocie.

Przypomina jeszcze jedną sytuację z 6.02.2021 r, gdy około godz. 3 nad ranem policjanci z referatu patrolowo-interwencyjnego podczas przejazdu Aleją Niepodległości zauważyli leżącego na chodniku mężczyznę.

- Funkcjonariusze natychmiast podjęli interwencję. Mężczyzna z powodu upojenia alkoholowego nie był w stanie samodzielnie wstać i iść, dlatego policjanci opiekuńczo przewieźli go do pogotowia socjalnego celem wytrzeźwienia. Przypominamy, jednym z najczęstszych, a zarazem najbardziej mylnych mitów jest ten, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Faktycznie przez chwilę osoba spożywająca alkohol czuje ciepło, ale za chwilę jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Dużym niebezpieczeństwem jest wychodzenie na zewnątrz będąc pod wpływem alkoholu. Wystarczy chwila nieuwagi, śliska, nierówna nawierzchnia i można się potknąć, wywrócić i nie mieć siły się podnieść. Wtedy o tragedię nietrudno – słyszymy.

W Gdyni, najpewniej z wyziębienia, zmarł 57-latek. Nie był osobą bezdomną

Ciało zaginionego 57-letniego mężczyzny odnaleziono 2.02.2021 r. Mężczyzna wyszedł z rodzinnego domu przy ulicy Chełmińskiej w Gdyni 31.01.2021 r. i ślad po nim zaginął. Więcej na temat tej tragedii pisaliśmy tutaj.

Widzisz śpiącego na mrozie? Reaguj

- Prosimy, aby nie być obojętnym wobec osób, które śpią na ławkach, klatkach schodowych, piwnicach itp. Jeśli widzimy taką osobę, sprawdźmy czy nic jej nie dolega i czy potrzebuje pomocy lekarskiej. Jeśli ktoś jest nieprzytomny, sprawdźmy czynności życiowe, zadzwońmy po pogotowie i policję. Jeśli widzimy osoby siedzące podczas niskich temperatur w jednym miejscu zadzwońmy pod nr. alarmowy 112, policjanci, którzy przyjadą na wezwanie sprawdzą, czy i jaka pomoc jest potrzebna –

słyszymy.

Gorący posiłek, ciepły koc, kiedy na dworze jest siarczysty mróz, może niejednokrotnie uratować życie osobie bezdomnej, ale jest to tylko pomoc doraźna. Pozostawienie takiej osoby na mrozie może doprowadzić do tragedii. Dlatego poinformujmy odpowiednie służby, które udzielą kompleksowego wsparcia i być może da im szansę na wyjście z bezdomności.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

**
Policjanci zachęcają do korzystania z mobilnego narzędzia -
Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa**. Jak przekonują, ma ona realny wpływ na poprawę naszego bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy również pomagać osobom, które takiej pomocy potrzebują, ale nie chcą bądź wstydzą się po nią zwrócić.

W katalogu dostępnych zagrożeń oprócz tych, które dotykają nas bezpośrednio, są również takie, które mogą mieć wpływ na zdrowie i życie innych osób. Za pomocą aplikacji w łatwy, szybki i bardzo prosty sposób możemy poinformować policję o osobie bezdomnej wymagającej pomocy.

Znacznik ten staje się szczególnie ważny w obecnym okresie, gdy temperatury spadają poniżej zera. Używając Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, policjanci proszą o skorzystanie z wszelkich dostępnych funkcjonalności, w tym szczególnie z możliwości dodania opisu, co ułatwi szybsze dotarcie policjantów do osób potrzebujących, a w konsekwencji być może uratuje komuś życie.

Streetworkerom pomaga "apka" ARRELS

- W listopadzie 2020 roku w ramach kampanii „Klikasz w wirtualu, pomagasz w realu” promowaliśmy prostą w obsłudze aplikację ARRELS, która faktycznie zmieniła sposób myślenia gdańszczan i zachęciła ich by reagowali – zaznacza Dagmara Rybicka, rzeczniczka prasowa Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, która tłumaczy, że tylko w ciągu pierwszych 2 tygodni działania „apki”, dzięki sygnałom mieszkańców miasta udało się pomóc aż 26 osobom. - Informacja dociera do nas bardzo szybko, a nasi streetworkerzy, przy obecnych mrozach, są w stanie podwyższonej gotowości, więc możemy sprawnie udzielić wsparcia osobom w kryzysie bezdomności – dodaje.

Aplikację ARRELS można bezpłatnie zainstalować na swoim smartfonie za pośrednictwem Google Play lub Apple Store. Dzięki niej natychmiast można zaś przekazać informację np. o miejscu przebywania potrzebującego człowieka czy jego stanie zdrowia, co bardzo ułatwia pracę organizacji niosącej pomoc osobom szczególnie zagrożonym.

Gdzie zgłaszać sygnały o osobach bezdomnych przebywających w miejscach niemieszkalnych?

  • Samodzielnego Referatu Reintegracji MOPR w Gdańsku ul. Wolności 16 A, tel. 58/522 38 20 (poniedziałek, wtorek, czwartek MOPR czynny w godz. od 7.30 do 15.30, w środy w godz. od 8.00 do 17.00, w piątki w godz. od 7.30 do 14.30),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku, tel. alarmowy 986,
  • Policji, tel. 112.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto