Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto: Klimatyzacja w autobusach wciąż problemem. Są szanse na poprawę?

Patryk Szczerba
Tomasz Hołod
Kilka gorętszych dni wystarczyło, by pasażerowie zaczęli dopominać się o włączanie klimatyzacji w autobusach. Korzystanie z niej jest obowiązkiem kierowcy. Ale nie zawsze o nim pamiętają.

Wysokie temperatury dają się we znaki mieszkańcom Trójmiasta od prawie dwóch tygodni. Nie mniej niż na ulicach gorąco jest w środkach komunikacji miejskiej. Pasażerowie narzekają i pytają: dlaczego klimatyzacja nie jest włączana, choć wyposażona jest w nią większość pojazdów komunikacji miejskiej?

- Nie rozumiem dlaczego, gdy temperatura na zewnątrz oscyluje wokół 30 stopni, kierowcy nie włączają klimatyzacji albo, gdy już ją włączą, nawiew jest naprawdę niewielki. To sytuacja nagminna - żali się Barbara Mowulska podróżująca gdańskimi autobusami i tramwajami.

Czytaj:**Za gorąco w autobusach gdańskich. Posypały się kary**

Powodem najczęściej nie jest złośliwość kierowców, ale... strach przed nadmiernym zużyciem paliwa. Włączenie klimatyzacji może spowodować jego zwiększenie nawet kilkakrotnie, a to nie podoba się właścicielom firm przewozowych.

Kary dla przewoźników

W Gdańsku o klimatyzacji zrobiło się głośno, gdy na początku lipca radni PO Szymon Moś i Adam Nieroda zwrócili się do prezydenta Gdańska o udostępnienie informacji na temat kontroli, jakie powinny zostać przeprowadzane wśród przewoźników w upalne dni. Gdy temperatura powietrza przekracza 24 stopnie Celsjusza, kierowca ma bowiem obowiązek włączyć klimatyzację, a Zarząd Transportu Miejskiego kontrolować wypełnianie tego przepisu.

- W przypadku niewywiązywania się z obowiązków, naliczana jest kara umowna- podkreśla Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska.

W 2011 roku pracownicy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku przeprowadzili 21 141 kontroli i ukarali trzech działających na terenie miasta przewoźników karą w wysokości ponad 6,5 tys. zł brutto. W tym roku, do 10 lipca, przeprowadzono dziesięć kontroli. W ich trakcie stwierdzono dwa uchybienia.

- Zgodnie z procedurami określonymi w umowach przewozowych, operatorzy muszą się najpierw pisemnie ustosunkować do zarzutów, po czym w określonym terminie następuje rozpatrzenie tych pism i naliczenie ewentualnych kar finansowych. Na razie w związku z tym, że minęło zbyt mało czasu, nikt do zarzutów się nie odniósł - informuje Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ds. przewozów Zarządu Transportu miejskiego w Gdańsku.

Kontrole dają efekty

W Gdyni, jak zapewniają przedstawiciele Zarządu Komunikacji Miejskiej, z klimatyzacją problemów nie ma.

- Z sygnałów, które otrzymujemy wynika, że klimatyzacja, zwłaszcza w nowych trolejbusach, sprawdza się doskonale. Na pewno nie oszczędzamy na niej, gdy jest upał. Kierowcy kierują się jednak wypracowanymi zasadami, kiedy ma zostać uruchamiana, a kiedy wystarczy otwarcie wywietrzników, by w pojeździe była komfortowa temperatura do podróżowania - wyjaśnia Marcin Gromadzki, rzecznik gdyńskiego ZKM.

Codziennie rano najświeższe informacje z Trójmiasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto