Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto - kraj. Od 18 grudnia kredyt na innych zasadach

Rafał Grząślewicz
Grzegorz Mehring
18 grudnia w życie wchodzi nowa ustawa o udzielaniu kredytów konsumenckich, która określa nowe zasady udzielania kredytów oraz obowiązki banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowch czy pośredników kredytowych. Jakie zmiany przewiduje ustawa?

Termin kredytu konsumenckiego definiuje ustawa z 20 lipca 2001 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. z 2001 r. nr 100, poz. 1081; ze zm.), w myśl której kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Najpopularniejszymi przykładami kredytów konsumenckich są pożyczki gotówkowe, zakupy na raty, ale także odroczenia terminów płatności.

Łatwiejsze pożyczki dla pomorskich przedsiębiorców

Jak informuje TVN24 w niedzielę, 18 grudnia, w życie wchodzi nowa ustawa regulująca zasady udzielania kredytów konsumenckich. Nowe warunki udzielania kredytów mają stać się bardziej przejrzyste. W każdej instytucji udzielającej kredytów konsumenckich potencjalny kredytobiorca będzie otrzymywał identyczny formularz informacyjny, przez co porównanie oferty kredytowej np. pomiędzy bankiem a SKOKiem będzie łatwiejsze. Wprowadzana dziś ustawa obejmie także większą grupę zobowiązań. Do tej pory do kredytów konsumenckich zaliczało się te, których wysokość nie przekraczała 80 tys. zł. Od dziś granicę tę wytyczać będzie kwota 255 tys. złotych.

Instytucje udzielające kredytów konsumenckich zobowiązane będą do informowania kredytobiorców m.in. o całkowitej kwocie kredytu, w przypadku zaciągania go w obcej walucie. Całkowitą kwotę kredytu bank obliczał będzie wg kursu danej waluty w dniu podpisywania umowy. Klient będzie musiał zostać także poinformowany o wpływie spreadu walutowego, czyli różnicy między zakupem a sprzedażą walut i oddziaływaniu tego spreadu na wysokość kredytu i rat kapitałowo-odsetkowych.

Ponadto w formularzu klient będzie musiał zostać poinformowany o wysokości całkowitej kwoty, jaką będzie musiał spłacić. Informacje będą musiały dotyczyć odsetek, opłat, prowizji, marży oraz usług dodatkowych z podziałem ich na koszty jednorazowe i okresowe. Umowa będzie musiała zawierać także warunki określające zmiany tych kosztów. Dodatkowo, kredytobiorcy będą musiały zostać podane zasady odstąpienia od umowy kredytowej, wcześniejszej spłaty czy skutki nieterminowej spłaty.

Ważna zmiana dotyczy czasu na odstąpienia od umowy kredytowej bez podania przyczyny. Dotychczas kredytobiorca miał na to 10 dni. Od 18 grudnia będzie miał 14, licząc od dnia zawarcia umowy, przy czym w przypadku odstąpienia od umowy klient będzie zobowiązany zapłacić odsetki za okres: od dnia wypłaty kredytu do dnia jego spłaty. W niepamięć odchodzi natomiast limit dotyczący łącznej kwoty wszystkich opłat, prowizji i innych kosztów związanych z kredytem, które bank może pobierać. Znika 5-procentowy próg udzielania kredytu konsumenckiego. Od teraz banki pobierać mogą prowizję za spłatę całości lub części kredytu przed terminem. Jednak prowizja ta nie będzie mogła być większa niż 1 procent spłaconej części kredytu, jeśli okres pomiędzy datą spłaty a terminem spłaty przekroczy rok. Jeśli zaś ten okres będzie krótszy, bank będzie mógł pobrać prowizję w wysokości 0,5 procenta spłaconej części kredytu.

Wchodząca w życie 18 grudnia ustawa dotyczyć będzie przede wszystkich pożyczek i kredytów gotówkowych, ale przepisy związane z obowiązkiem informowania kredytobiorców znajdą swoje zastosowanie także w przypadku kredytów hipotecznych i kredytów na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto