Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto obsługuje światowy biznes. Nowe firmy i nowe miejsca pracy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie

Kazimierz Netka
Nowoczesne powierzchnie biurowe jak Olivia Business Centre przyciągają inwestorów
Nowoczesne powierzchnie biurowe jak Olivia Business Centre przyciągają inwestorów Archiwum DB
Polska na biznesowej globalnej mapie coraz bardziej widoczna jest dzięki centrom usług dla przedsiębiorstw. W naszym kraju jest jedno z największych na świecie ich skupisk. Coraz silniejsze staje się w tym zakresie Trójmiasto. Niebawem znowu przybędzie nam firm z sektora outsourcingu, czyli zewnętrznej obsługi firm.

Jeszcze w tym półroczu w Trójmieście pojawi się kolejna firma z tej branży i stworzy nawet około tysiąca miejsc pracy. Wkrótce potem, we wrześniu i październiku, Sopot ugości dwie największe w Polsce konferencje sektora BPO i SSC, czyli centrów usług wspólnych (Shared Service Center), obsługi outsourcingowej dla biznesu (Business Process Outsourcing), outsourcingu IT (Information Technology Outsourcing), działalności badawczo - rozwojowej (Research&Development, R&D).
Na 10 i 11 września zaplanowano III Konferencję Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL). Natomiast w dniach 3 - 5 października odbędzie się International Outsourcing Forum 2012 (IOF). W obydwu spotkaniach ma uczestniczyć około 500 osób z różnych krajów. Dotychczas wydarzenia tej rangi miały miejsca w Warszawie i Krakowie.

Czytaj także: Gdańsk, Gdynia, Sopot: Poszukają inwestorów w Monachium na Targach Inwestycji i Nieruchomości

- Jestem przekonany, że konferencje te zaowocują wzrostem zainteresowania rynkiem wysoko wykwalifikowanych kadr w Trójmieście ze strony firm sektora BPO i SSC - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - W miastach metropolii powstaje wiele obiektów, biurowców na potrzeby jednostek zajmujących się obsługą biznesową. W pierwszej połowie bieżącego roku rozpoczęły tu działalność OIE Support, Metsa Group, Bayer oraz TURAZ. Na początku czerwca wejdzie kolejne centrum usługowe i najprawdopodobniej będzie funkcjonować w Gdyni.

- Nasze konferencje co roku organizujemy w innym mieście - mówił w Sopocie Harry Boardman, szef rozwoju biznesu w Arena International Events Group, przedstawiciel organizatorów IOF. - To, które odbędzie się w Sopocie w październiku, poświęcono sprawom strategicznym dotyczącym BPO. Program konferencji zawiera m.in. wizyty w firmach, omawianie historii sukcesu, warsztaty, wymianę doświadczeń, a także prezentację Trójmiasta jako dobrej lokalizacji dla firm z zakresu obsługi biznesu.

- Trójmiasto, dzięki staraniom władz lokalnych i regionalnych, jest wschodzącą gwiazdą w przyciąganiu inwestorów z BPO i SSC - ocenia Adam Sikorski ze Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (ABSL - Association of Business Service Leaders). - To się opłaca. Nowi inwestorzy przynoszą nową wiedzę, umiejętności, nowoczesne procesy obsługi. Cała gospodarka przez to może być napędzana.

- Polska ma teraz trzecią pozycję na świecie (po Indiach oraz Chinach) pod względem liczby firm zajmujących się nowoczesnymi usługami dla biznesu - zapewniał Tomasz Podolak, doradca zarządu Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. - To jedyny rodzaj działalności, w którym Polska jest widoczna na globalnej mapie biznesu.

Inkubator Przedsiębiorczości na Przymorzu. Przedszkole dla biznesu

A jak ma się sektor obsługi biznesu wobec zmian na świecie - wobec kryzysu i zagrożenia bankructwem państw na południu Europy czy też powstawania nowych potęg gospodarczych? - zapytaliśmy.

- To, że jest kryzys, to paradoksalnie dla nas dobrze - mówi Marcin Piątkowski, dyrektor Invest in Pomerania - główny partner obu konferencji. - Firmy szukają możliwości cięcia kosztów. Polska jest dla nich dobrym miejscem, bo koszty są mniejsze, a poza tym ceniona jest jako dość spokojny, stabilny kraj.
Dodatkową zachętą dla inwestorów będzie wsparcie rządowe, finansowe, które obecnie jest przygotowywane - wynika z informacji, przekazanych przez Teresę Kamińską, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Trójmieście funkcjonuje teraz ponad 30 centrów obsługi międzynarodowego biznesu. Zatrudniają one około 12 tysięcy osób. Ulokowały się tutaj m.in. takie marki jak First Data, Sony Pictures, Thomson Reuters, BPH/GE, Arla Foods, Transcom, Geoban. W tym roku już kilka kolejnych firm ogłosiło, że wybiera Trójmiasto. Koncern farmaceutyczny Bayer w gdańskim centrum finansowo-księgowym na początek zatrudni 200 osób. Firma TURAZ z branży ICT wybrała Gdynię. W centrum rozwojowym będzie pracować 100 osób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdynia.naszemiasto.pl Nasze Miasto