Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiasto w kinie - kino w Trójmieście

Henryk Tronowicz
Fot. materiały prasowe z biblioteki PWSFTVIT
Fot. materiały prasowe z biblioteki PWSFTVIT
"Trójmiasto w kinie - kino w Trójmieście" - to impreza, jakiej na ekranach w naszym regionie brakowało od dawna. Wizerunki Gdańska, Sopotu i Gdyni utrwalone po 1956 roku przez polskich filmowców zarysowują szeroką ...

"Trójmiasto w kinie - kino w Trójmieście" - to impreza, jakiej na ekranach w naszym regionie brakowało od dawna. Wizerunki Gdańska, Sopotu i Gdyni utrwalone po 1956 roku przez polskich filmowców zarysowują szeroką panoramę wydarzeń politycznych, nastrojów społecznych, zjawisk obyczajowych i klimatów artystycznych. Dzieła nakręcone w trójmiejskich plenerach układają się w obfitą i smakowitą filmową antologię. Organizatorzy przeglądu, który rozpocznie się w najbliższy poniedziałek w gdańskim kinie Krewetka, ograniczyli program do projekcji ośmiu filmów. Pokazane zostaną przede wszystkim dwa głośne filmy fabularne - "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy oraz "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna.

Obok dzieła Wajdy uwagę zwraca film montażowy Ireneusza Englera "Memento grudniowe 1970". W dokumencie tym wykorzystano taśmy archiwalne, ukazujące przebieg dramatycznych wypadków z Grudnia roku 1970 w Gdańsku i w Gdyni - uliczne walki, interweniujące czołgi, rannych robotników.
Ozdobą przeglądu będzie - prezentowana na otwarcie - wielokroć nagradzana na światowych festiwalach krótkometrażówka Romana Polańskiego "Dwaj ludzie z szafą". Można będzie równocześnie obejrzeć mniej znaną komedię sopocką: "Kobiela na plaży" Andrzeja Kondratiuka, a także zabawny reportaż Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego "Sopot 1957".

Kalendarzyk projekcji w kinie Krewetka ułożono w dwóch grupach. Z myślą głównie o uczniach szkół średnich oraz gimnazjów projekcje filmów od poniedziałku 19 listopada do piątku 23 listopada rozpoczynać się będą o godzinie 9:00. I tylko w tym bloku przedpołudniowym wyświetlony zostanie film "Segment '76" Oskara Kaszyńskiego, zrealizowany w warunkach Kina Niezależnego.
Program przeglądu będzie powtarzany w porze popołudniowej - od wtorku do czwartku - o godz. 18:00, na zwykłym seansie dla publiczności. Z tym, że w bloku czwartkowym przewidziano dodatkowo projekcję pełnometrażowego filmu offowego Abelarda Gizy "W stepie szerokim".
Pokazy filmów poprzedzą prelekcje. Sytuację w trójmiejskiej kulturze po Październiku '56 omówi Jan Ciechowicz, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Wydarzenia z Grudnia '70 oraz Sierpnia '80 przedstawi Arkadiusz Rybicki, działacz NSZZ Solidarność, poseł na Sejm RP. O trójmiejskich próbach Kina Niezależnego wypowie się architekt Michał Giorew, który również poprowadzi rozmowę z autorami filmowymi z tego kręgu twórczości.

Program na poniedziałek

* godz. 9:00 - Filmy krótkometrażowe i średniometrażowe:

• "Dwaj ludzie z szafą", reż. Roman Polański, 1958, 16 min.
• "Sopot 1957", reż. Jerzy Hoffman i Edward Skórzewski, 1957, 15 min.
• "Kobiela na plaży," reż. Andrzej Kondratiuk, 30 min.

* godz. 10:15 - Prelekcja prof. Jana Ciechowicza: Trójmiejska kultura po Październiku '56.

* godz. 10:45 "Do widzenia, do jutra", reż. Janusz Morgenstern, 1960, 80 min.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto