Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiejscy medaliści wezmą udział w olimpiadzie wojskowej w Rio de Janeiro

Arek Gancarz
CISM
Słynne olimpijki - drużynowa wicemistrzyni olimpijska we florecie, starsza szeregowa Sylwia Gruchała i medalistka mistrzostw Europy i rekordzistka Polski w sztafecie 4x100 m, starsza marynarz Marta Jeschke oraz inni utytułowani żołnierzami, również z Pomorza, będą walczyć o medale podczas V Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych CISM w Rio de Janeiro 2011. Reprezentacja biało-czerwonych wyleciała we wtorek z Polski.

Wojskowi rywalizować będą w 12 dyscyplinach (biegi na orientację, judo, lekka atletyka, pięcioboje: morski, nowoczesny i wojskowy, spadochroniarstwo, strzelectwo, szermierka, taekwondo, triatlon i żeglarstwo). Igrzyska zakończy uroczysta ceremonia zamknięcia, która odbędzie się 24 lipca na Stadionie Olimpijskim w Rio de Janeiro.

102 zawodniczek i zawodników reprezentujących Wojsko Polskie wystartuje w zawodach 17 lipca. Ceremonia otwarcia V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych CISM odbędzie się 16 lipca na Stadionie Olimpijskim im. Joao Havelange’a w Rio de Janeiro. W igrzyskach wystartuje około 6 tysięcy sportowców ze 110 krajów.

Gruchała bez medalu Mistrzostw Świata w Szermierce Paryż 2010

Obejrzyj zmagania siatkarzy w Lidze Światowej 2011 w Ergo Arenie Gdańsk/Sopot

Z orzełkiem na piersi w sportowych zmagania udział wezmą również wicemistrz olimpijski w rzucie dyskiem, kapral Piotr Małachowski, drużynowi wicemistrzowie olimpijscy w szpadzie, starszy szeregowy Robert Andrzejuk i szeregowy Radosław Zawrotniak, mistrzyni świata w szpadzie, starsza szeregowa Danuta Dmowska-Andrzejuk, mistrz Europy w biegu na 800 m, szeregowy Marcin Lewandowski oraz brązowe medalistki mistrzostw Europy i rekordzistki Polski w sztafecie 4x100 m, starsza szeregowa Daria Korczyńska i starsza szeregowa Marika Popowicz.

Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe CISM (Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego) to najważniejsze międzynarodowe zawody wojskowego sportu wyczynowego.

Historia

CISM została założona 18 lutego 1948 roku. Jest jedną z największych organizacji wielodyscyplinarnych na świecie. Zrzesza 133 kraje. CISM corocznie organizuje ponad dwadzieścia światowych czempionatów w różnych dyscyplinach oraz zawody kontynentalne i regionalne. Raz na cztery lata organizowane są letnie światowe wojskowe igrzyska sportowe. W 2010 po raz pierwszy CISM zorganizowała również zimowe wojskowe igrzyska sportowe.

Nadrzędnym celem organizacji jest zjednoczenie światowych sił zbrojnych poprzez sport, a jej motto to „Przyjaźń przez sport”. Prezydentem CISM jest pułkownik Hamad Kalkaba Malbourn (Kamerun). Kierowany przez pułkownika Alexandre Morisod’a (Szwajcaria) Sekretariat Generalny mieści się w Brukseli.

Reprezentacja Wojska Polskiego startowała we wszystkich igrzyskach organizowanych przez Międzynarodową Radę Sportu Wojskowego (CISM). Pierwsza letnia olimpiada wojskowa odbyła się w Rzymie (1995 r.), a następne w Zagrzebiu (1999 r.), Katanii (2003 r.) i Hyderabadzie (2007 r.). Polacy do tej pory zdobyli 49 medali (15 złotych, 14 srebrnych i 20 brązowych) zajmując w generalnej klasyfikacji drużynowej mistrzostw 10. (Rzym), 12. (Zagrzeb), 14. (Katania) i 8. miejsce (Hyderabad). Pierwszy medal V Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych w Rio de Janeiro będzie 50. wywalczonym przez Polaków na najważniejszej imprezie międzynarodowego wojskowego sportu wyczynowego.

Polski wojskowy sport wyczynowy to trzy zespoły: Wojskowy Zespół Sportowy we Wrocławiu, Zespół Sportowy Sił Powietrznych w Poznaniu i Zespół Sportowy Marynarki Wojennej w Gdyni oraz dwie grupy: Grupa Sportowa Wojsk Lądowych w Warszawie i Wojskowa Grupa Sportowa w Bydgoszczy. Dodatkowo Wojsko Polskie reprezentują zawodnicy na co dzień służący w jednostkach liniowych i ośrodkach szkoleniowych, między innymi 3 Flotylli Okrętów, 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, Formozie, Ośrodku Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego Sił Powietrznych, Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz Akademii Marynarki Wojennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto