Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójmiejski Park Krajobrazowy [7 cudów Trójmiasta - nominacja]

Aleksander Masłowski
Aleksander Masłowski
Jeśli przyjrzymy się wspólnemu planowi Gdańska, Sopotu i Gdyni, zauważymy rzecz niezwykłą. Pomiędzy osiedlami i dzielnicami widnieje wielka, zielona plama - to las w środku miasta - prawdziwy cud.
7 cudów Trójmiasta: Zobacz nominowanych i zgłoś swoje propozycje

Wiele miast chwali się miejską zielenią. Wiele ma jej sporo nawet w centrach. Ale czy gdzieś można w ramach rodzinnego spaceru dotrzeć z centrum do prawdziwego dzikiego lasu w ciągu kwadransa? A tak właśnie jest u nas. Z centrum Gdyni i Sopotu wystarczy skierować się ku zachodowi by dotrzeć do lasu. Z centrum Gdańska taki spacer potrwa troszkę dłużej, ale wystarczy pojechać tramwajem do alternatywnego centrum - Wrzeszcza, by stamtąd w ciągu piętnastu minut znaleźć się w prawdziwym lesie.

Specyfika rozwoju dwóch wielkich miast aglomeracji trójmiejskiej polega na tym, że poza obszarami z dawien dawna zabudowanymi, miasta te rozwijają się nadal, ale dopiero za szerokim pasem leśnym. Rozwój nowoczesnych osiedli na południowy zachód od Gdańska i na zachód od Gdyni już wkrótce spowoduje, że lasy znajdą się w geometrycznych centrach obu miast.

Rezerwaty i leśne ostoje

Trójmiejskie lasy wraz z przylegającymi do nich, częściowo zdziczałymi parkami, tworzą unikalny miejsko-naturalny ekosystem, w sporej części niczym nie różniący się od lasów położonych w sporej odległości od innych dużych miast. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, obejmującym niemal 20 tysięcy hektarów lasu, funkcjonuje kilkanaście rezerwatów i znajduje się prawie 150 pomników przyrody. Rezerwaty chronią przyrodę, której udało się przetrwać w stanie niemalże pierwotnym.

W ten sposób na obszarze miejskim, poza setkami tysięcy ludzi, znajduje miejsce zamieszkania populacja licznych zwierząt takich jak dziki, sarny, jelenie, lisy, a także ptaki, w tym tak rzadkie jak jastrzębie, puszczyki czy żurawie. Podobno zdarza się nawet bielik.

Jesienna paleta

Lasy te, poza wartością przyrodniczą są niezwykle piękne. Dominuje w nich buczyna, która, zwłaszcza teraz, jesienią, zamienia letnią zieleń na całą paletę ciepłych barw, od miodowej żółci, po czerwień i brąz. Nie wielu jest takich, którzy pozostają nieczuli na piękno mieniących się jesiennymi barwami stoków morenowych wzgórz, oświetlonych słabnącym słońcem. Zagłębiając się w gęstwinę, napotkamy szemrzące strumyki na dnie malowniczych wąwozów, majestatyczne głazy narzutowe - przybyszów z dalekiej Skandynawii, a żeby się nie zagubić w trójmiejskich leśnych ostępach, wystarczy skorzystać z jednego z sześciu oznakowanych szlaków.

Wielu mieszkańców Gdańska, Sopotu i Gdyni zna ten miejski cud i często korzysta z jego uroków. Cudem jest to, że las nie padł pod siekierami w związku z rozwojem aglomeracji, cudem jest to, że jest tak blisko i że wszystko wskazuje na to, że ma pełne szanse przetrwać.



Patroni plebiscytu 7 cudów Trójmiasta

Jan Kozłowski
Marszałek
Wojciech Szczurek
Prezydent Gdyni
Paweł Adamowicz
Prezydent Gdańska
Jacek Karnowski
Prezydent Sopotu
od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto