Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tryptyk Gdański: Republika Deweloperów. Telewizja publiczna pokazała kolejną część reportażu o niejasnych zależnościach władzy i biznesu

Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Piotr Hukało
Atrakcyjne nieruchomości oddawane przez ratusz za budowę mieszkań na peryferiach, dyskusyjne efekty dla mieszkańców z partnerstwa publiczno-prywatnego, lobbing, naciski, miasto zalewane po większych ulewach z powodu zabetonowanych przez deweloperów przestrzeni, gdzie nie ma jak zatrzymać się deszczówka... Taki Gdańsk zobaczył cały kraj w filmie "Republika Deweloperów", wyemitowanym w pierwszym programie telewizji publicznej w najlepszym czasie emisji.

Tryptyk Gdański

Druga część „Tryptyku Gdańskiego” Krzysztofa Puternickiego, podróżnika, dziennikarza i producenta telewizyjnego, została wyemitowana w TVP 1 w środę 2 lutego. Autor wraca do wątków niejasnych powiązań władzy i biznesu w mieście. Tytułem pierwszej części sprzed ponad roku było określenie „Mała Sycylia”, jakim jeden z rozmówców dziennikarzy śledczych badających gdańskie zależności opisał Trójmiasto.

Niedawno zmarły Robert Krygier, aktywista miejski i opozycjonista z czasów PRL, szczegółowo opisuje w reportażu sprawę serii zamian gruntów pomiędzy spółdzielniami mieszkaniowymi Kokoszki, następnie Nowiec, miastem i powstałą z drugiej spółdzielni spółką MART, w której zarządzie był późniejszy wiceprezydent Gdańska Maciej Lisicki. Miasto zostało z mało wartościowymi gruntami, na nieruchomościach w centrum Gdańska stoją dwa biurowce.

- To co się dzieje w Gdańsku, w takim negatywnym kontekście; jest ewidentnie jakiś parasol ochronny, nie wiem, czy służb, czy policji, pewnie jedno i drugie – mówi Puternickiemu były radny, obecnie poseł Kacper Płażyński, m. in. o sprawach spółdzielni mieszkaniowej Ujeścisko i budowy nowych siedzib sądu na zapleczu dworca PKS.

Krygier bardziej szczegółowo przypomniał też tę drugą sprawę, która obrazuje dyskusyjną metodę pozyskiwania przez deweloperów miejskich gruntów w zamian za mieszkania, które trafiają do zasobu komunalnego.
Przedsiębiorstwo Budowlane Górski część gruntów pod przyszłe sądy pozyskało za… 20 mieszkań w peryferyjnej lokalizacji. Niedługo później zainteresowanie nową lokalizacją dla sądu i prokuratury w tej okolicy zaczął sygnalizować lokalny wymiar sprawiedliwości. PB Górski dokupiło od miasta dalsze działki, część została przekazana nieodpłatnie przez skarb państwa.
Propozycja sprzedaży tzw. „pałacu sprawiedliwości” sądowi spowodowała skandal, gdy szczegóły poznał Jarosław Gowin, ówczesny minister sprawiedliwości w rządzie PO-PSL. W sprawie mieli lobbować u ministra poseł Stanisław Lamczyk z PO, znajomy i wcześniej partner biznesowy Górskiego, były wiceprezes sądu okręgowego Ryszard Milewski, znany później z afery „Amber Gold” i ówczesny wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski. Specjalizowany kompleks nieruchomości powstał bez oficjalnego zamówienia, ostatecznie został kupiony przez ministerstwo za 157 mln zł.

Niejasnej roli tego ostatniego w wielu innych sprawach nieruchomościowych poświęcona jest spora część filmu. Opisane są też wątpliwości dotyczące m. in. budowy przez PB Górski „Galerii Metropolia”, partnerstwa publiczno-prywatnego przy powstaniu „Forum Gdańsk” i budynku Kunsztu Wodnego, który Gdańsk ma dostać w rozliczeniu i zabudowy Wyspy Spichrzów.

Duża część reportażu poświęcona jest też wpływowi zabudowy górnego tarasu miasta przez inwestycje deweloperskie na przyrodę. Mimo kolejnych zbiorników retencyjnych budowanych przez miasto, woda spływająca z zabetonowanych przestrzeni powoduje lokalne powodzie w dolnym tarasie. Planowane w pasie nadmorskim inwestycje zagrażają z kolei ujęciom wód oligoceńskich.

Film opisuje niejasne powiązania z gdańskimi władzami deweloperów: Andrzeja Hassa, właściciela firmy Doraco i Wojciecha Okońskiego, byłego prezesa Polnrodu i obecnego – Robyga.

Oprócz Roberta Krygiera i Kacpra Płażyńskiego, rozmówcami Krzysztofa Puternickiego byli prof. Piotr Czauderna, były radny Gdańska, Michał Błaut, ekolog, aktywista stowarzyszenia „Zielona Fala”, dr Tomasz Kolerski, hydrolog z Politechniki Gdańskiej, dziennikarze: Andrzej Ługin, Wojciech Surmacz i Marek Formela.

Na czwartek, 3 lutego poseł Kacper Płażyński zapowiedział konferencję prasową dotyczącą nieprawidłowości opisanych w reportażu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tryptyk Gdański: Republika Deweloperów. Telewizja publiczna pokazała kolejną część reportażu o niejasnych zależnościach władzy i biznesu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto