Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzecia odsłona przeglądu filmowego "To Tylko Rock"

Redakcja
Podczas czwartkowej (5 lutego) trzeciej już odsłony przeglądu filmowego "To Tylko Rock" widzowie mogli obejrzeć opowieści o dwóch kapelach, które zrewolucjonizowały muzykę rockową, czyli The Clash i Sex Pistols.

Oba filmy dokumentują burzliwą połowę lat siedemdziesiątych i narodziny dwóch zespołów, które zapoczątkowały falę punk rocka w Wielkiej Brytanii i walczyły o palmę pierwszeństwa wśród słuchaczy. Mimo, iż oba zespoły przeszły do historii, to za prekursorów uznaje się członków Sex Pistols.

O Strummerze

Pierwszy film "Joe Strummer: Niepisana przyszłość" opowiada historię muzyki z pryzmatu wokalisty i frontmana The Clash, Joe Strummera. Film, który śmiało nazwać można dokumentalnym, obiektywnie i sprawnie pokazuje człowieka, który przez wiele lat wywoływał wiele sprzecznych emocji.


Joe Strummer z The Clash.


Mimo, iż film składa się tylko i wyłącznie z oryginalnych fragmentów koncertów, materiałów telewizyjnych i wypowiedzi o artyście, to ani na moment nie zbliża się do typowej statyczności dokumentów. Wiele tu faktów, ale wszystko pokazane z bliska, dzięki czemu łatwiej jest przyswoić czasy narodzin punk rocka.

Wściekli przeciwko wszystkiemu

Nieco inaczej wypada drugi z filmów. "Sex Pistols: Wściekłość i Bród" rowniez odtwarza dokumentalny zapis o historii zespołu, który mniej lub bardziej przypadkowo poderwał tłumy młodych ludzi do buntu przeciwko większości konwenansów. Jednak więcej w nim historii zespołu oraz samej wielkiej Brytanii, ukazanej w momencie wielkiego przełomu.


Sex Pistols.


Również tytuł nie jest przypadkowy. W samej muzyce punkowej, ale także w przekazie, wiele jest wściekłości. I to także chciał wyrazić Johnny Rothen. Młodzi muzycy nie wiedząc praktycznie nic o muzyce, graja trzy akordy i chcą wyrazić swój bunt przeciwko szarzyźnie świata, w którym przyszło im żyć.

Po obejrzeniu filmów o Sex Pistols i The Clash można łatwo zbudować sobie obraz polowy lat siedemdziesiątych i zrozumieć, że punk dla większości ludzi stal się nie tylko muzyką czy kulturą, ale światopoglądem i ucieczką od brudnego Londynu i całej Wielkiej Brytanii popadającej w permanentny kryzys ekonomiczny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto