Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzy ulice i plac w centrum Gdańska zyskały nowe nazwy

Kamil Kusier
Kamil Kusier
25.11.2021 gdansk. sesja rady miasta gdanska. nz. prezydent gdanska aleksandra dulkiewicz. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki
25.11.2021 gdansk. sesja rady miasta gdanska. nz. prezydent gdanska aleksandra dulkiewicz. fot. jakub steinborn / polska press/dziennik baltycki Jakub Steinborn
Ulica prof. Krzysztofa Skóry na Jasieniu, ulice prof. Marii Hrabowskiej i Hilarego Koprowskiego w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. To trzy ulice w Gdańsku, które jednogłośną decyzją radnych, w trakcie XLII sesji Rady Miasta Gdańska, otrzymały swoich patronów. Swoją nazwę zyskał również plac znajdujący się na północ od ulicy ks. Jerzego Popiełuszki na terenach postoczniowych. Decyzją radnych plac ten nosić będzie nazwę Porozumienia Gdańskiego.

Plac Porozumienia Gdańskiego

- Zgodnie z przyjętą dziś uchwałą placowi, położonemu na terenach postoczniowych na północ od ulicy ks. Jerzego Popiełuszki, zostaje nadana nazwa Plac Porozumienia Gdańskiego. Nowo nazwany plac znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie budynku Dyrekcji - informuje Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Jak czytamy w uzasadnieniu wniosku, na palcu pod oknami Dyrekcji stoczniowcy protestowali w latach 70. i 80. XX wieku, w obronie swoich praw i wartości. Plac ten był wielokrotnie miejscem wydarzeń ważnych, nie tylko dla samego zakładu i jego załogi, ale też dla miasta, regionu czy nawet kraju.

Za nadaniem nazwy Placu Porozumienia Gdańskiego opowiedzieli się wszyscy radni obecni na XLII sesji Rady Miasta Gdańska.

Trzy nowe ulice w Gdańsku

Ulica prof. Krzysztofa Skóry na Jasieniu, ulice prof. Marii Hrabowskiej i Hilarego Koprowskiego w dzielnicy Orunia Górna – Gdańsk Południe. To nowe ulice w Gdańsku, które zyskały swoich patronów. Kim byli i czym zasłużyli się dla Gdańska?

Maria Hrabowska (ur. 8 lutego 1936 roku w Poznaniu, zm. 14 lipca 2008 roku w Gdańsku) - była prof. dr. hab. n. med., patomorfologiem, immunologiem Akademii Medycznej w Gdańsku, członkiem NSZZ Solidarność, instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu harcmistrzyni. Przewodnicząca ZHP w latach 1996 -2001. Była kierownikiem Samodzielnej Pracowni Patomorfologii Klinicznej Instytutu Położnictwa i Chorób Kobiecych AM w Gdańsku. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała 1993 roku. Dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem 100-lecia Miasta Gdańska i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Hilary Koprowski (ur. 5 grudnia 1916 roku w Warszawie, zm. 11 kwietnia 2013 roku w Filadelfii) - był polskim lekarzem, wirusologiem i immunologiem. Wykładowca akademicki, odkrywca i twórca pierwszej w świecie (1950) skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio, wywołującemu chorobę Heinego-Medina. W 1989 roku założył w Polsce Fundację Koprowskich, która ma wspomagać pracę młodych naukowców w zakresie badań podstawowych, biologicznych i medycznych. Za wybitne zasługi w działalności naukowej i charytatywnej, w 2007 roku został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 1998 roku uhonorowano go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku został laureatem konkursu „Wybitny Polak”.

Profesor Krzysztof Skóra (ur. 30 września 1950 roku w Gdyni, zm. 12 lutego 2016 roku w Gdańsku) - biolog, profesor nauk o Ziemi, specjalista z zakresu ichtiologii, oceanografii biologicznej, ochrony przyrody morza i ssaków morskich. Nauczyciel akademicki na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Z jego inicjatywy i pod jego kierownictwem w 1977 roku rozpoczęło się przekształcenie placówki Instytutu Morskiego Laboratorium Terenowego w Helu. Autor ponad 100 publikacji naukowych. Był i laureatem wielu nagród i odznaczeń za swój wkład w ochronę wód Bałtyku i za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Nowy patron tramwaju w Gdańsku?

Radny PiS, Przemysław Majewski, w trakcie XLII sesji Rady Miasta Gdańska przedstawił także projekt inicjatywy społecznej, której autorami są członkowie zarządu Spółdzielni "Ujeścisko", a której przedmiotem jest uhonorowanie śp. Kazimierza Piechockiego.

Kazimierz Piechocki po wybuchu II wojny światowej w 1939 roku po próbie przedostania się na Węgry, a stamtąd do polskiej armii we Francji. Został schwytany przez niemiecki patrol, aresztowany i torturowany, a następnie przewieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, skąd udało mu się uciec.

Walczył w szeregach Armii Krajowej do końca wojny. 7 lat spędził w więzieniu. Ukończył Politechnikę Gdańską i pracował w Stoczni Gdańskiej.

W styczniu 2006 roku na wniosek senatora RP Macieja Płażyńskiego Rada Miasta Tczewa nadała mu tytuł honorowego obywatela Tczewa. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Instytut Pamięci Narodowej przyznał mu nagrodą Kustosza Pamięci Narodowej. Mieszkał w Gdańsku na Ujeścisku przy ul. Łódzkiej. Zmarł w 2017 roku w wieku 98 lat.

Zarząd Spółdzielni "Ujeścisko" będzie wnioskował o nadanie imieniem śp. Kazimierza Piechockiego nazwy tramwaju, ulicy w pobliżu ul. Łódzkiej bądź też zlokalizowaniu okolicznościowego głazu wraz z tablicą upamiętniającą postać śp. Kazimierza Piechockiego w okolicy bloku, w którym mieszkał.

Jak zaznaczył Piotr Borawski, wiceprezydent ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu na liście osób oczekujących na wyróżnienie czeka obecnie blisko 100 osób.

- Jako Komisja Kultury mamy możliwość, aby porządkować listę osób, które ubiegają się o patronat - dodał radny PiS, Karol Rabenda. - Myślę, że osoba o takiej historii życia, tak ważna dla historii nie tylko Gdańska, ale Polski jak śp. Kazimierz Piechocki, myślę, że powinna zostać potraktowana priorytetowo.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trzy ulice i plac w centrum Gdańska zyskały nowe nazwy - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto