Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twierdza Wisłoujście. Kolejne oblężenie fortu przez badaczy historii

Martyna Misiewicz
Twierdza Wisłoujście kryje wiele skarbów archeologicznych.
Twierdza Wisłoujście kryje wiele skarbów archeologicznych. G. Mehring/ archiwum DB
Twierdza Wisłoujście, należąca do obiektów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska gości obecnie archeologów. Badacze na terenie dziedzińca Fortu Carré poszukują śladów dawnych mieszkańców.

Turyści, którzy tłumnie odwiedzają Twierdzę Wisłoujście, mogą liczyć na atrakcje dodatkowe. Teren obiektu, który należy do Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, przeżywa bowiem kolejne oblężenie, a jego teren zmienił się w prawdziwy poligon. Brzmi to jak scena z historycznego filmu, jednak twierdzę od wtorku oblegają archeolodzy, którzy poszukują szczątków, jak i pozostałości po dawnych mieszkańcach fortu.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z INSCENIZACJI!Obrona twierdzy Wisłoujście. Bitwa morska o fort.

Na dziedzińcu Fortu Carré zrobione zostały już trzy wykopy, które w żaden sposób nie utrudniają zwiedzania, a samo muzeum wciąż jest czynne zgodnie z harmonogramem. Przeprowadzane prace archeologiczne zostały włączone do programu zwiedzania Twierdzy Wisłoujście. Natomiast wykopane eksponaty będą wyeksponowane w gablotach muzealnych twierdzy.

Co do tej pory udało się odkryć? W wykopie zlokalizowanym na osi wejścia do bastionu Ostroróg archeolodzy natrafili na fragment fundamentów. Możliwe, że jest to XVIII-wieczna zabudowa koszarowa. Wykop założony tuż przy poternie wjazdowej do fortu odsłonił pierwszą warstwę bruku. Biżuteria, fragmenty umundurowania, broń, ceramika, a nawet fajki z glinki kaolinowej to najczęściej spotykane w Twierdzy Wisłoujście skarby.
- Grupa archeologów z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz naukowców z Katedry Geodezji Politechniki Gdańskiej, we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańsk, prowadzić będzie badania archeologiczno-architektoniczne na terenie dziedzińca Fortu Carré oraz w Domkach Oficerskich jeszcze do 7 września - mówi Katarzyna Krawczyk, kierownik oddziału MHMG.

Twierdza Wisłoujście to niezwykły zabytek sztuki fortyfikacyjnej. Jej nazwa wywodzi się z czasów, gdy ujście Wisły znajdowało się bezpośrednio na północ od twierdzy. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do Gdańska. Strategiczne znaczenie tego miejsca doceniono bardzo wcześnie. Nie jest wykluczone, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica.

Twierdza Wisłoujście, pomimo swoich funkcji obronnych, obecnie jest łatwa do sforsowania. Muzeum mieści się przy ul. Stara Twierdza 1, dotrzeć do niej można komunikacją miejską, a dokładniej autobusem nr 106, który odjeżdża z dworca głównego. Do twierdzy dotrzeć można też od strony wody, czyli tramwajem wodnym linii F5 i F6.
Oddział czynny jest codziennie, od poniedziałku do niedzieli, od godz. 10 do 18.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto