Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Twoja Lokata - Różnorodność oszczędzania

Jacek Klein
Fot. Maciej Kostun
Fot. Maciej Kostun
Rozmowa z prof. Leszkiem Pawłowiczem, dyrektorem Gdańskiej Akademii Bankowej, współorganizatorem targów Twoja Lokata. - W dzisiejszych czasach rynek oferuje szereg form oszczędzania.

Rozmowa z prof. Leszkiem Pawłowiczem, dyrektorem Gdańskiej Akademii Bankowej, współorganizatorem targów Twoja Lokata.

- W dzisiejszych czasach rynek oferuje szereg form oszczędzania. Nie każdy orientuje się jednak jak korzystnie i bezpiecznie ulokować pieniądze i którą formę wybrać.
- Jeśli chcemy mówić o oszczędnościach, musimy określić czas, na jaki chcemy ulokować pieniądze. Najczęściej oszczędzamy, aby zabezpieczyć swoją przyszłość i dochody w wieku podeszłym. Jest to oszczędzanie długoterminowe. Ważniejszą rolę odgrywa tutaj bezpieczeństwo niż wysoka stopa zwrotu. Najpopularniejszą formą są oszczędności emerytalne i ubezpieczeniowe. Od dwóch lat mamy fundusze emerytalne. Jest to forma przymusowego oszczędzania. Niestety, z drugiego filaru wyłączone są dobrowolne składki. W Europie bardzo popularne jest oszczędzanie w portfelu nieruchomości. Taka forma oszczędzania jest bezpieczna, chroni przed inflacją, chroni przed kryzysem walutowym. Polskie prawo nie pozwala na razie zaistnieć otwartym funduszom inwestującym w nieruchomości, a szkoda.

- Dysponujemy wolną gotówką i w krótkim czasie chcielibyśmy ją pomnożyć, nie narażając się na ryzyko. Jaką formę oszczędzania wtedy wybrać?
- Stosunkowo mało ryzykowne jest oszczędzanie w banku oraz w obligacjach skarbowych. Obie formy dają jednak stopę zysku niewiele przewyższającą inflację. Jeśli decydujemy się na lokatę w banku, to pojawia się problem jej efektywności. Należy zwrócić uwagę, jaka jest kapitalizacja lokaty. Nie należy sugerować się samym oprocentowaniem. Wysoki procent w lokacie rocznej przy kapitalizacji na koniec roku może okazać się mniej korzystny od niżej oprocentowanej lokaty, np. ale z kwartalną kapitalizacją. Warto na to zwrócić uwagę. Kolejną, należącą do bezpiecznych, formą oszczędzania są obligacje skarbowe. Ich oprocentowanie jest uzależnione od terminu wykupu.

- A jeśli jesteśmy skłonni ponieść większe ryzyko?
- Dla osób lubiących hazard, także tych mniej zamożnych, poleciłbym giełdę. W krótkim okresie inwestycja w akcje jest oczywiście obarczona dużym ryzykiem, ale może przynieść znaczny zysk. Sprawne poruszanie się na rynku kapitałowym absorbuje jednak dużo czasu poświęcanego na śledzenie wskaźników oraz komunikatów z parkietu i spółek. Możemy także zdecydować się na któryś z otwartych lub zamkniętych funduszy inwestycyjnych. Jednostki zamkniętego funduszu są notowane na rynku kapitałowym. Albo ryzykujemy, albo stawiamy na bezpieczeństwo. Każdy musi wybrać co jest dla niego ważniejsze.

Pełną treść wywiadu znajdziesz w dzisiejszym "Dzienniku Bałtyckim".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto