Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tybet autentyczny według podróżników

Łukasz Stafiej
Łukasz Stafiej
Tybet jest na fali - pełno go w telewizyjnych reportażach i na ulicznych protestach. Studenci kulturoznawstwa z UG w czwartek pokażą ten kraj od innej strony - opowiedzą o nim osoby, które po Tybecie podróżowały.

- Pomysł na organizację konferencji poświęconej Tybetowi narodził się 16 marca, czyli jeszcze przed masowymi protestami w sprawie chińskich prześladowań – opowiada Marta Tymińska, organizatorka imprezy z kulturoznawczego Studenckiego Koła Naukowego "Mozaika".

Pierwsze, w zasadzie w ogóle nienagłośnione w mediach, spotkanie koła poświęcone Tybetowi nie przeszło bez echa. Organizatorka wspomina, że przybyło na nie dużo więcej osób, niż się spodziewano. I to nie tylko studentów. Tym razem oczekiwania są jeszcze większe.

- Chcemy rzeczowo pokazać kulturę mieszkańców tego kraju - tłumaczy Tymińska. - Bez turystycznych mitów, bez filmów typu "Mały Budda" i "Siedem lat w Tybecie", ale poprzez autentyczne doświadczenie podróżników, którzy Tybet odwiedzali. Prawdopodobnie widzieli oni kraj, którego my już niestety nie będziemy mieli okazji zobaczyć - dodaje.

Pierwszy o swoich górskich wędrówkach opowie Czesław Jakubczyk, himalaista i nauczyciel wychowania fizycznego oraz autor większości zdjęć na wystawie, którą jeszcze przez tydzień można oglądać na korytarzu Wydziału Filologiczno-Historycznego UG.

Następnie wystąpi prezes Klubu Wysokogórskiego „Trójmiasto” oraz instruktor alpinizmu, Marek Kochańczyk. Podróżnik omówi prezentacje, niestety nieobecnego w Gdańsku Marka Kalusa, znawcy kultury tybetańskiej, który wiele miesięcy spędził w klasztorach buddyjskich.

Równie ciekawie zapowiada się wykład zafascynowanej kulturą azjatycką, trójmiejskiej poetki i malarki Alicji Mojko oraz odczyt Anny Koszałki na temat praw człowieka w państwie środka. Na zakończenie będzie można wysłuchać reportażu Hanny Wilczyńskiej-Toczko z Radia Gdańsk pt. „Nigdy się nie poddawaj” ilustrowanego zdjęciami Anety Chybickiej. Wstrząsający dokument o tybetańskim rządzie na uchodźstwie w Dharamsali został dwa lata temu nagrodzony pierwszym miejscem na festiwalu Planet Doc Review.

Tybet - kraj na Dachu Świata
Czwartek, 8 maja, godz. 15.00- 20.15
Wydział Filologiczno-Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego
(Gdańsk-Oliwa) ul. Wita Stwosza 55
aula 1.46 (dawna 036)


Program konferencji:

15:15Czesław Jakubczyk, Historie z Tybetu

16:15 - 17:00
Michal Kochańczyk ( z prezentacjami Marka Kalmusa ):
1. Pielgrzymka wokół świętej góry Kailash
2. Guge - zagubione królewstwo

17:15-18:30 Alicja Mojko, Kora wokół szambali

18:45-19:15 Anna Koszałka, Czerwony Dach Świata. Międzynarodowa ochrona praw człowieka a polityka chińska wobec Tybetu po II wojnie światowej

19:45-20:15 reportaż dr Anety Chybickiej oraz Hanny Wilczyńskiej-Toczko pt. "Nigdy się nie poddawaj"


od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto