Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Zawodowca w Gdańsku. Piotr Kowalczuk: "Zawodówki nie zamykają drogi do kończenia politechniki, czy uniwersytetu"

Monika Jankowska
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska
Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska Karolina Misztal
W poniedziałek 5.03.2018 r. rozpoczyna się gdański Tydzień Zawodowca. W programie są m. in. dni otwarte gdańskich szkół, spotkania z doradcami zawodowymi, Dni Techniki i gala finałowa. Gimnazjaliści, którzy stoją przed wyborem nowej szkoły, mają doskonałą okazję, by się przyjrzeć technikom i "branżówkom". Z Piotrem Kowalczukiem, zastępcą prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej o Gdańskim Tygodniu Zawodowca rozmawia Monika Jankowska.

Przed nami kolejny Gdański Tydzień Zawodowca. Co jest głównym celem tego wydarzenia?
Uświadamiam sobie, że organizuję go z Zespołem obszaru rozwoju społecznego Gdańska już czwarty raz. Dla nas przede wszystkim to czas poświęcony młodym ludziom, by pomóc im rozpoznać swoje talenty i właściwie ułożyć swoją ścieżkę rozwoju osobistego i zawodowego. Konsekwentnie odczarowujemy też w oczach młodych gdańszczanek i gdańszczan, ale myślę, że bardziej ich rodziców i opiekunów, często też niestety nauczycieli i pedagogów, obraz szkoły zawodowej. Nie chodzi tu tylko o pudrowanie w stylu zmieńmy nazwę na „branżówki”. Rzetelnie przeanalizowaliśmy zasoby i możliwości we współpracy z pracodawcami Pomorza. Dokonaliśmy wielu zmian, zaufało nam także środowisko niepewnych swojej przyszłości, przez błędne i chaotyczne zmiany wprowadzane przez ministrów edukacji, dyrektorów i nauczycieli tych placówek. Dziś mogę polecić pełną paletę zawodów, zdobywanych w praktyce z najlepszymi firmami od tych rodzinnych po największe koncerny światowe. Klucz jest jeden: Masz zawód i praktykę, masz pracę! Godność i samodzielność, które ona zapewnia są podstawą do budowania relacji rodzinnych i partnerskich.

Jakie atrakcje przygotowano z okazji tegorocznego Tygodnia? Czego absolutnie nie można opuścić?
Cały Tydzień ukierunkowany jest na to by młody człowiek, jego rodzic, czy opiekun spojrzeli zarówno na zasoby, potencjał i własne możliwości, jak i ofertę, którą przedstawiają poszczególne firmy w ramach stworzonych kierunków, systemów wsparcia, stypendialnych, czy wprost zatrudnienia. To także moment, kiedy chcemy nagrodzić i pokazać Pracodawców Przyjaznych Gdańskiej Szkole Zawodowej. Polecam bardzo odwiedziny podczas Targów Szkół. W jednym miejscu dostępne są wszystkie nasze placówki publiczne oraz możliwość odwiedzenia pracodawców, jak i szkół. Ten ostatni punkt warto uczynić z rodzicami, czy opiekunami. Myślę, że wtedy nie będą mieli wątpliwości, że to dobry wybór.

Polecam bardzo odwiedziny podczas Targów Szkół. W jednym miejscu dostępne są wszystkie nasze placówki publiczne oraz możliwość odwiedzenia pracodawców, jak i szkół.

Czy w Gdańsku udało się odczarować negatywny mit kształcenia zawodowego, który panował przez lata? Czy Gdański Tydzień Zawodowca się do tego przyczynił?
Wykonaliśmy ogromną pracę. Dziękuję też organizacjom firm takim jak Pracodawcy Pomorza, czy Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wiem, że zawsze możemy na nich liczyć w budowaniu oferty edukacyjnej, czy późniejszym zatrudnianiu absolwentów, to są działania, które odczarowują myślenie o zawodówkach. Nie bójmy się ich, wspólnie zmieniajmy, tak jak zmienia się rynek pracy.

Odważcie się włączyć myślenie o swojej przyszłości, nie ulegajcie masowym trendom, nie podążajcie za stadem. To, że babci, cioci, tacie, nauczycielkom i nauczycielom było lepiej w liceum, nie znaczy, że to wasze miejsce rozwoju.


Jakie zalety niesie za sobą dla młodych ludzi szkolnictwo zawodowe? Dla kogo będzie dobrym wyborem?

Każdy kto chce się rozwijać - zawodówki nie zamykają drogi do kończenia politechniki, czy uniwersytetu – jest świadomy swoich talentów i możliwości znajdzie swoje w miejsce w gdańskich placówkach. Odważcie się włączyć myślenie o swojej przyszłości, nie ulegajcie masowym trendom, nie podążajcie za stadem. To, że babci, cioci, tacie, nauczycielkom i nauczycielom było lepiej w liceum, nie znaczy, że to wasze miejsce rozwoju. Rozważcie także, czy lepiej być niespełnionym absolwentem szkoły wyższej, chowającym dyplom przed pracodawcą w różnych miejscach pracy najemnej, czy nastawić się na sukces własny, budując swoje firmy i stawiając wymagania rynkowi? Weź sprawy w swoje ręce. Daj sobie szansę.

Tydzień Zawodowca w Gdańsku startuje 5 marca. Program

* W godz. 9 – 14 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 odbędą się targi szkół. Dzięki temu w jednym miejscu będzie można poznać ofertę kształcenia wielu placówek.
* Dzień później, 6 marca (godz. 9-13) Centrum Rozwoju Talentów zaprasza uczniów do Olivia Business Centre (Budynek Olivia Six). To okazja, by poznać swoje predyspozycje zawodowe, największe zalety, ale i wady. Specjaliści podpowiedzą, które zawody warto brać pod uwagę podczas nadchodzącej rekrutacji.
* 7 marca (godz. 9 – 14) Zespół Szkół Łączności, Zespół Szkół Samochodowych, Szkoły Ekonomiczno – Handlowe, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 zapraszają na dni otwarte. Chętni odwiedzą pracownie i porozmawiają z nauczycielami tych placówek.
* Z kolei 8 marca między godz. 9 a 14 swoje drzwi dla gimnazjalistów otwierają Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Państwowe Szkoły Budownictwa, Zespół Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo – Usługowych, Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące Conradinum.
* W tych samych godzinach, 9 marca, można odwiedzić Zespół Szkół Morskich, Zespół Szkół Energetycznych, Zespół Szkół Kreowania Wizerunku, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1. Dodatkowo 10 marca między godz. 10 a 13 zaplanowano dni otwarte dla uczniów z rodzicami i osób przyjezdnych z innych gmin.
* Ale to nie koniec atrakcji. Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące „Conradinum” 8 marca organizują „Dzień Techniki”. 9 marca odbędzie się natomiast gala „Pracodawca Przyjazny Gdańskiej Szkole Zawodowej” w Centrum Rozwoju Talentów w Olivia Business Centre. Konkurs stanowi okazję, by docenić te firmy, które szczególnie angażują i wspierają gdańskie zawodówki.

Zobacz też: Peryskop - przegląd najważniejszych wydarzeń na Pomorzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto