Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tyle dajemy w kopercie na ślub w 2024 roku. Ile pieniędzy wypada podarować na wesele? Od czego zależy wysokość kwoty? Zobacz te sumy

KK
Tyle dajemy w kopercie na ślub w 2024 roku. Ile pieniędzy wypada podarować? Od czego zależy wysokość kwoty? Zobacz te kwoty ▶
Tyle dajemy w kopercie na ślub w 2024 roku. Ile pieniędzy wypada podarować? Od czego zależy wysokość kwoty? Zobacz te kwoty ▶ pixabay
Ile dać na ślub? To pytanie nurtuje chyba każdą osobą, która wybiera się na wesele. Organizacja przyjęcia weselnego to spory wydatek dla nowożeńców, ich rodziców, ale także i dla gości. Ile powinniśmy włożyć do koperty, aby nie popełnić gafy? Czy można w kontekście wesela i ślubu mówić o gafie? Dużo zależy od stopnia pokrewieństwa między parą młodą, a uczestnikami wesela. Ile dać do koperty na ślub? Zobacz kwoty, jakie obowiązują w 2024 roku.

Ile pieniędzy na wesele? Ile wkładamy do koperty na ślub?

Wraz z początkiem wiosny na dobre rozpoczyna się również sezon ślubny. Organizacja przyjęcia weselnego dostarcza niekiedy wielu problemów parze młodej. Podobnie jak gościom. Dobrze dobrany garnitur, wymarzona sukienka, wygodne buty, dojazd na miejsce ożenku, a także prezent dla nowożeńców. Zwłaszcza to ostatnie rodzi wiele pytań. Ile powinniśmy włożyć do koperty na ślub? A może, zamiast pieniędzy powinniśmy wybrać prezent?

Ile włożyć do koperty na wesele?

Jak wskazują osoby specjalizujące się w planowaniu i organizacji ślubów, wysokość kwoty, jaką chcemy podarować młodej parze, zależy od kilku czynników:

  1. Stopień pokrewieństwa z młodą parą.
  2. Wystawność przyjęcia.
  3. Zamożność gości.

Od lat najlepszym z możliwych prezentów dla pary młodej są pieniądze. Unikamy tym samym popełnienia gafy tj. kupienia prezentu, który się nowożeńcom nie przyda, lub co gorsze, który już posiadają. Listy prezentowe są popularne, ale nie w Polsce. Podarowanie większej lub mniejszej kwoty gotówki pozwoli oszczędzić nam również czas na pakowanie prezentu, bowiem do tego potrzeba będzie nam jedynie koperta.

Ile włożyć do koperty na ślub w 2024 roku? Sprawdź szczegóły w naszej galerii.

Decyduje tzw. talerzyk. Ile pieniędzy przeznaczamy na prezent?

Koszt organizacji wesela według ekspertów oscyluje obecnie w przedziale od 30 tysięcy złotych w górę. Oczywiście można przyjęcie weselne zorganizować taniej, ale wówczas mowa raczej o wystawnym obiedzie w restauracji, a nie zabawie do białego rana. Średnia cena za talerzyk od osoby w przypadku wystawnego przyjęcia oscyluje w granicach od 300 do 600 złotych.

Mowa tutaj wyłącznie o przyjęciu weselnym. Koszty rosną, gdy zdecydujemy się na poprawiny. Ile zatem powinniśmy włożyć do koperty? Jeżeli idziemy na ślub znajomych, wówczas 250 złotych od osoby wydaje się być kwotą odpowiednią.

Ile wkładamy do koperty, gdy jesteśmy członkami rodziny?

Zdecydowanie największy koszt ponoszą rodzice, chrzestni i dziadkowie. W Polsce stało się to już niemal tradycją, że im bliższe relacje łączą nas z młodą parą, tym mocniej chcemy zaakcentować to, jakim uczuciem ich darzymy. Teoretycznie najwięcej do koperty powinni włożyć rodzice, najczęściej jednak bywa tak, że to oni współorganizują wesela i pokrywają jego koszty lub przynajmniej sporą część.

W rozmowie ulicznej przeprowadzonej wśród mieszkańców Pomorza usłyszeliśmy, że kwota, jaką rodzice powinni wręczyć młodej parze na początek nowej drogi życia, oscyluje w granicach od 5000 zł do nawet i dziesięciokrotności tej kwoty.

Ile na wesele powinni dać bliżsi i dalsi znajomi?

Tu odpowiedź zależy od tego, czy na ślub i wesele wybieramy się sami, czy też z osobą towarzyszącą. Koperta z kwotą rzędu 300-600 złotych powinna być jednak odpowiednia.

Pamiętaj! Kwoty podane w tym materiale są orientacyjne. To ile zdecydujemy się przekazać młodej parze, w dużej mierze zależy od naszych możliwości finansowych i prywatnych upodobań. Młode pary wielokrotnie podkreślają, że najbardziej zależy im na obecności gości, jednak sporym nietaktem jest wręczanie pustych kopert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mistrzostwa Polski i Debiuty w Kulturystyce i Fitness w Targach Kielce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto