Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tylko odważni mogą wygrać z rakiem jąder

Patryk Szczerba
Patryk Szczerba
Rak jąder to nowotwór, który najczęściej atakuje młodych mężczyzn. W Gdyni ruszyła kampania mająca na celu informować o tej wciąż mało znanej odmianie nowotworu.

Większość Polaków o nowotworze atakującym jądra wie niewiele. Nadal najbardziej rozpowszechniona wśród mężczyzn jest wiedza o raku prostaty. Tymczasem na nowotwór jądra zapadają najczęściej osoby w wieku 17 do 26 lat.

- Niestety świadomość tego problemu jest w społeczeństwie praktycznie zerowa - mówi Małgorzata Marmajewska-Modelska, prezes fundacji "Gdyński Most Nadziei", która organizuje akcję. - Nie mówi się o badaniach pod kątem raka jądra i chcemy to zmienić. Jak w przypadku innych nowotworów, im wcześniejsza jest diagnoza, tym pacjent ma większe szanse na wyzdrowienie

Do stworzenia kampanii o nazwie "Odważni wygrywają" skłonił organizatorów konkretny przypadek.

- Natchnął nas los jednego z mężczyzn, który, lekceważąc objawy i bojąc się iść do lekarza, w wieku 27 lat zmarł z powodu tej odmiany nowotworu - opowiada Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

W ramach w całości finansowanej przez miasto akcji pojawią się plakaty w szkołach ponadgimnazjalnych, kolejkach SKM, autobusach i klubach odwiedzanych przez młodzież. Całość spaja strona internetowa, na której można zaczerpnąć wszelkich potrzebnych informacji.

- Nie chcemy straszyć, ale uświadamiać młodych o tej chorobie. Na stronie internetowej www.odwazni.commożna znaleźć wszelkie informacje na temat raka jąder, objawów choroby, a także miejsc, gdzie można zgłosić się na konkretne badanie. Naszym celem jest, by rak jąder stał się chorobą, o której się wie, a ewentualna walka z nią była oznaką męskości - opowiada Marmajewska-Modelska.

W Polsce na raka jąder w 2006 roku zachorowało 800 osób. Umieralność i odsetek zgonów plasuje się na poziomie ok. 15 proc. Cały projekt w tym roku ma kosztować miasto 24,5 tys. zł.

- Mamy nadzieję kontynuować akcję "Odważni wygrywają" w dalszych latach, zapraszając do współpracy lekarzy i specjalistów, a także organizować wydarzenia społeczne dedykowane chorym - zaznacza organizatorka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto