Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące ludzi każdego roku przeprowadza się do Trójmiasta. Skąd przyjeżdżają? Co przyciąga ich do pomorskiej metropolii? Sprawdziliśmy

Jakub Cyrzan
Jakub Cyrzan
Tysiące ludzi każdego roku przeprowadza się do Trójmiasta. Skąd przyjeżdżają? Co przyciąga ich do pomorskiej metropolii? Sprawdziliśmy
Tysiące ludzi każdego roku przeprowadza się do Trójmiasta. Skąd przyjeżdżają? Co przyciąga ich do pomorskiej metropolii? Sprawdziliśmy Przemysław Świderski
Trójmiasto okazuje się w ostatnich latach jednym z najchętniej wybieranych kierunków na rozpoczęcie "nowego życia". Co ciekawe do stolicy Pomorza przybywają nie tylko studenci, ale także osoby poszukujące lepszych warunków pracy. Skąd przybywa najwięcej ludności do Trójmiasta? Czy stolica Pomorza stała się już poważnym konkurentem dla największych polskich metropolii?

Do Trójmiasta przeprowadza się coraz więcej ludzi. To nie tylko studenci

Ostatni czas przyniósł w całej Polsce wiele zmian. Niepewna sytuacja gospodarcza sprawiła, że wartość mieszkań wzrosła diametralnie. Co za tym idzie, wzrosły także opłaty za wynajem mieszkania. Chyba najlepiej wiedzą o tym mieszkańcy Trójmiasta. Stolica województwa pomorskiego od lat przyciąga pod kątem edukacyjnym. Nie mniej ważnym jest także aspekt zarobkowy i możliwość rozwoju, która często w mniejszych miastach jest zdecydowanie bardziej ograniczona.

To wszystko, wraz z masowym napływem ludności ukraińskiej do Trójmiasta w związku z rosyjską agresją sprawia, że rynek mieszkaniowy zmienił się diametralnie. Według statystyk publikowanych przez SonarHome, jeszcze w lipcu 2018 r. za m² mieszkania płaciliśmy w Gdańsku 7 tys. zł. Obecnie jest to już blisko... 10 500 zł! A to może być dopiero początek.

Więcej mieszkańców, więcej przewozowych biletów do pomorskiej metropolii

Migracje ludności w Polsce to gratka dla przewoźników i ich firm. Tak np. według danych platformy BlaBlaCar, w przejazdach współdzielonych w ciągu ostatnich 12 miesięcy do Trójmiasta oferowanych było ok. 155 tys. siedzeń i to tylko w jedną stronę. Plasuje to tę aglomerację na 4. miejscu wśród najpopularniejszych kierunków w BlaBlaCar.

– Trasy te potwierdzają kierunki przejazdów współdzielonych i autobusowych odbywających się za pośrednictwem BlaBlaCar – mówi Olgierd Szyłejko, General Manager BlaBlaCar Polska. – Ponadto, do samego tylko Gdańska można było znaleźć przejazd z ponad 2 tys. miejscowości w Polsce, zaś średni dystans do Trójmiasta wyniósł 430 km – dodaje. 

Inne dane są dla Trójmiasta jeszcze wyższe. Główny Urząd Statystyczny wymienia Trójmiasto na drugim miejscu w rankingu miast o największym napływie ludności w Polsce. Według statystyk GUS Trójmiasto jest aglomeracją, na którą przypada prawie 20 proc. wewnętrznego napływu ludności. Zaraz za nią plasuje się Kraków notując przeszło 15 proc., 1 a miejsca „za pudłem” zajmują odpowiednio Wrocław i Poznań. Pomorskie może pochwalić się także jednym z najwyższych współczynników zatrudnienia przy jednoczesnej stopie bezrobocia niższej, niż krajowa – wskaźnik BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności).

Wcześniej pisaliśmy: Drożyzna nie ustępuje, inflacja znów podskoczyła. W którym województwie jest najdrożej, a w którym najtaniej?

Kto przeprowadza się do Trójmiasta?

Wykształcenie? Kariera? Marzenia? Co kieruje tymi, którzy postanawiają zmienić swoje środowisko na Trójmiasto? Bez wątpienia urozmaicona oferta ośrodków akademickich, centra kulturalne czy biznesowe są w stanie przyciągnąć dziś wielu do dużych metropolii. W Gdańsku i jego najbliższej okolicy podobnych ośrodków bez wątpienia nie brakuje. Stolica województwa pomorskiego to jednak także walory turystyczne. Która grupa społeczna najchętniej daje się skusić na te profity?

ZOBACZ TEŻ: Na Pomorzu przeciętna płaca poszła w górę o 16 proc. Pracownicy ruszyli po podwyżki. Spada wskaźnik bezrobocia

Według statystyk GUS najczęściej miejsce zamieszkania zmieniają ex-aequo osoby w wieku: 30-34 oraz 25-29 lat, obie po 36 proc. Trzecią lokatę zajmuje grupa między 35 a 39 rokiem życia. Co warto podkreślić, nieznacznie częściej przeprowadzają się kobiety – stanowią ok. 52 proc. wszystkich migrujących w kraju. To wskazuje, że nie studenci, a migranci zarobkowi najczęściej decydują się na przeprowadzkę do Trójmiasta. Czy w tym przypadku magnesem mogą być oferowane płace? Na Pomorzu przeciętne wynagrodzenie wyniosło w kwietniu 2022 r. 6971,48 zł i było wyższe o 16,1 proc. od zanotowanego rok wcześniej, i o 1,4 proc. niższe niż w marcu 2022 r.

- Tak wysoką przeciętną płacę na Pomorzu napędza oczywiście dobra koniunktura w Trójmieście i okolicach. Trochę gorzej, jeśli chodzi o pensje, sytuacja wygląda poza Trójmiastem. Dziś pracownicy oczekują podwyżek i ciężko z tej spirali płacowo-inflacyjnej będzie wyjść. A niestety musimy liczyć się ze spowolnieniem gospodarczym, ono nadciąga. W jakim stopniu dotknie nasz kraj i region, dziś trudno zawyrokować. Niektórzy eksperci mówią nawet o recesji. Widzimy już, że przedsiębiorcy mniej inwestują, ostrożniej patrzą w przyszłość. A jak nie ma inwestycji, to nie ma rozwoju. Choć na razie wskaźniki gospodarcze są dobre, to obawiam się, że one mogą się pogorszyć - mówi Tomasz Limon, prezes Pracodawców Pomorza.

W kontekście Trójmiasta, dane jasno wskazują dodatnie saldo migracji. Z kolei odsetek przeprowadzających się kobiet jest nawet wyższy niż krajowy i wynosi prawie 57 proc.

Trójmiasto konkurencją dla innych miast na Pomorzu

Największy ruch migracyjny widoczny jest nie z bliskich pomorskich prowincji, a innych miast Pomorza. Trójmiasto stanowi najbardziej konkurencyjny ośrodek na północy Polski. Według danych GUS najwięcej osób napływa do niego odpowiednio z Elbląga, Bydgoszczy i Żukowa .

Statystykę tę potwierdzają badania Prof. Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego z Uniwersytetu Gdańskiego, według których duża część mieszkańców Trójmiasta pochodzi z Pomorza Nadwiślańskiego, z silnymi odnogami w kierunku Warmii i Mazur, a także z Pomorza Zachodniego, jednak w mniejszym stopniu.

Istnieją jeszcze dane Urzędu Miasta Gdańska. Według nich, ludność miasta wciąż wynosi ok. 470 tys. W rzeczywistości jednak zamieszkałych w Gdańsku może być znacznie więcej. Co więcej, według analizy gdańskiego Urzędu Miasta do stolicy województwa pomorskiego najwięcej osób napływa z powiatów kartuskiego (5 585), starogardzkiego (4 926) i tczewskiego (4 196).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto