Uchwały anty-LGBT to "uchwały nienawiści". Gdański prawnik reaguje

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
polskapress
Niemal 100 samorządów w Polsce przyjęło już uchwały skierowane przeciwko osobom LGBT. Jakub Szlachetko, prezes działającego w Gdańsku Instytutu Metropolitalnego, przygotował projekt uchwały przeciwnej strefom wolnym od LGBT. Mało tego - przygotował także treść skargi do wojewodów na uchwały godzące w osoby reprezentujące środowiska LGBT.

Już niemal 100 samorządów w Polsce przyjęło uchwały skierowane przeciwko osobom LGBT. Ponad 30 samorządów przyjęło Samorządowe Karty Praw Rodziny autorstwa Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. W ubiegłym tygodniu radni powiatu w Sztumie przyjęli taką uchwałę jako pierwszy samorząd na Pomorzu. Wcześniej podobne projekty uchwał odrzucono w Lęborku i Helu.

Czytaj także

Karta proponuje wytyczne mające bronić, zdaniem autorów, wartości rodzinnych. Apeluje ona m.in. by samorządowe programy walki z alkoholizmem, przemocą i narkomanią uwzględniały "zasadę poszanowania integralności rodziny" oraz by samorządy nie wspierały finansowo organizacji, które podważają tożsamość małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny.

Odpowiedź na tego typu uchwały przygotował Jakub Szlachetko, gdański prawnik i prezes Instytutu Metropolitalnego.

Trudno się godzić na to, jak postępuje władza publiczna wobec obywateli - mówi prawnik. - Podejmowanie "uchwał nienawiści" narusza elementarne zasady moralne, nie tylko prawne. Proszę się wczuć w sytuację osoby homonormatywnej, żyjącej w gminie, która taką uchwałę podjęła! Przecież to potwarz. Po lekturze kilku opracowań prasowych stwierdziłem, że trzeba jakoś zadziałać i przygotowałem "kontruchwałę", której projekt umieściłem na Facebooku

- dodaje Jakub Szlachetko.

Na jego post zareagowali samorządowcy i politycy różnych opcji.

- Odzew okazał się całkiem spory. Wielu radnych i pracowników samorządowych, zarówno z Gdańska, jak i z całej Polski, pytało mnie o możliwość wykorzystania projektu kontruchwały - mówi Jakub Szlachetko.

Pytany o podstawę prawną dla takiego projektu uchwały odpowiada:

- Wśród prawników znajdują się tacy, którzy kontestują możliwość przyjmowania przez rady i sejmiki deklaracji czy wyrażania stanowisk w sprawach publicznych. Ja jestem zdania, że takie działania można podejmować, ale muszą być one zgodne z prawem. Kontruchwała przygotowana przeze mnie jest zgodna z prawem. W pełni odzwierciedla wartości i zasady określone w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym zasadę równości wobec prawa i zakaz dyskryminacji. Uchwały o strefach wolnych od LGBT są natomiast w sposób oczywisty sprzeczne z prawem unijnym i krajowym, a w tym przede wszystkim z art. 32 Konstytucji, który mówi o równości wszystkich wobec prawa - uzasadnia prawnik.

Czytaj także

Prezes Instytutu Metropolitalnego przygotował także projekt skargi do wojewody pomorskiego na przyjęte już uchwały.

- Kontruchwała to jedno, jest pozytywnym wzorcem działania dla gmin, które dotychczas milczały w tych sprawach. Jednak ponad 90 takich uchwał już w Polsce obowiązuje. Należy coś zrobić, by je wyeliminować z obiegu. Pierwszy krok to wojewoda, który sprawuje nadzór nad gminami. Mam świadomość, że wojewoda jako reprezentant rządu w terenie może nie chcieć tego robić, jednak wskutek przygotowanej przeze mnie skargi powszechnej przynajmniej będzie musiał zająć stanowisko i się wytłumaczyć. Celem skargi jest przede wszystkim zmuszenie wojewodów do zajęcia publicznego stanowiska. Chciałbym wiedzieć, dlaczego nie zwracają uwagi na zagrożenie dla naszej praworządności - argumentuje Jakub Szlachetko.

Inicjatywę prezesa Instytutu Metropolitalnego popiera Lidia Makowska, gdańska działaczka społeczna na rzecz równości.

- My jako Trójmiejska Akcja Kobieca włączymy się w tę akcję - zapowiada. - To jest kwestia praw człowieka, podstawowego kanonu, na którym opierają się nasze europejskie prawa i nasza konstytucja. W zeszłym tygodniu, jako Trójmiejska Akcja Kobieca w ramach Wielkiej Koalicji na rzecz Równości i Wolności, która zrzesza sto polskich organizacji, już w piątek wysłaliśmy do wojewody apel o unieważnienie uchwały powiatu sztumskiego. Będziemy iść w tym kierunku. Trzeba sobie jasno uświadomić. Wprowadzanie tego rodzaju zapisów, jak uchwała, która odnosi się do wykluczania jakiejkolwiek grupy, jest łamaniem praw człowieka - dodaje Lidia Makowska.

PROJEKT UCHWAŁY:

Uchwała Rady Gminy...
z dnia ... 2020 r.
w sprawie ogłoszenia „Strefy Dla Wszystkich, którym wartości i zasady Konstytucji Rzeczypospolitej są bliskie”.

Na podst. art. 163 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r (Dz. U. ...), art. 18 ust. 2 pkt. 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. ...), uchwala się, co następuje:

1. Ogół mieszkańców gminy stanowi lokalną wspólnotę samorządową, ukształtowaną historycznie i naturalną dla człowieka korporację zaspokajającą jego podstawowe potrzeby. Prawo do gminy jest przyrodzonym i niezbywalnym prawem człowieka, przysługującym każdemu, bez względu na jakiekolwiek warunki, kryteria czy cechy. Prawo do gminy przysługuje zatem zarówno obywatelom, cudzoziemcom, jak i apatrydom; teistom różnych wyznań i ateistom; wszystkim bez względu na płeć, tożsamość i orientację seksualną.

2. Za niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i godne potępienia należy uznać wszelakie deklaracje ogłaszające na terytorium gminy „Strefę wolną od LGBT”. Przedmiotowymi inicjatywami legislacyjnymi powinny się zająć właściwe organy władzy publicznej, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich i prokuratura.

3. Chcąc wyrazić gest poparcia i solidarności, a jednocześnie dać świadectwo normalności, ogłaszamy „Strefę Dla Wszystkich, którym wartości i zasady Konstytucji Rzeczypospolitej są bliskie”.

4. Uchwała wchodzi w życie z chwilą przyjęcia.

PROJEKT SKARGI:
SKARGA

Szanowny Panie Wojewodo,

działając na podstawie art. 63 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. z 1997 r. Nr 78, poz.483) oraz art. 221 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 z późn. zm.), wnoszę skargę na działalność Rady Gminy ..., która dnia ... roku podjęła uchwałę w sprawie „Strefa wolna od LGBT”. Uprzejmie informuję, iż przedmiotowa uchwała została podjęta z rażącym naruszeniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – będącej prawem najwyższym w RP. W szczególności powołanej uchwale zarzucam niezgodność z Konstytucją, poprzez rażące naruszenie:

- art. 1, który stanowi: „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli” – Rzeczypospolita Polska, podobnie jak działające w jej strukturze wspólnoty samorządowe, są „dobrem wspólnym wszystkich obywateli”, co oznacza, iż żaden pośród członków powołanych korporacji publicznoprawnych nie może poprzez działanie władzy publicznej zostać z nich wykluczony, ani do wykluczenia nawoływany poprzez wywieranie bezprawnej presji psychicznej, a działania wykluczające są niezgodne z prawem;

- art. 7: „Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” – organy władzy działają nie tylko „na podstawie prawa”, ale i w jego „granicach”; organ stanowiąco-kontrolny gminy podejmując uchwałę naruszył prawo, gdyż żadna norma prawa pozytywnego nie umożliwia mu powoływania na terytorium gminy „Strefy wolnej od LGBT”, zaś ustanowienie takiej normy przez Sejm byłoby niekonstytucyjne;

- art. 30: „Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”;

- art. 32: „1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne” – zasada równości obejmuje, jak wskazuje przepis, „wszystkich”; oznacza to, że każdy podmiot odznaczający się tzw. „wspólnymi cechami istotnymi” musi mieć jednakowo ukształtowaną sytuację prawną (mieć jednakowy zakres uprawnień lub obowiązków); przyjęcie uchwały dokonującej stygmatyzacji określonej grupy społecznej bezpośrednio narusza przywołaną zasadę;

- art. 32 ust. 2: „Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny” – władza publiczna w procesie stanowienia lub stosowania prawa może różnicować sytuację prawną podmiotów jednakowych lub podobnych (odznaczających się „istotną wspólną cechą”) jedynie w szczególnie uzasadnionych wartościami, zasadami i normami Konstytucji przypadkach; żadna z norm prawnych polskiego porządku prawnego nie dopuszcza możliwości powoływania „Stref wolnych od LGBT”, co oznacza, iż takie działania władzy samorządowej mają charakter dyskryminacyjny.

W związku z powyższym oczekuję, że Wojewoda jako organ właściwy do rozpatrywania skarg na działalność rady gminy (art. 229 pkt 1 k.p.a.) zbada sprawę i zainicjuje postępowanie nadzorcze zmierzające do wyeliminowania uchwały z obrotu prawnego.

Wszyscy jesteśmy mieszkańcami naszych wspólnot samorządowych – gmin, powiatów czy województw. Nikt nie powinien być w jakikolwiek sposób stygmatyzowany i napiętnowany. Odwołując się do norm powszechnie obowiązującego prawa, wnoszę jak we wstępie.

Zobacz: 20 osób zostało zatrzymanych przez policję po zamieszkach wywołanych przez przeciwników Marszu Równości w Białymstoku

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
19 lutego, 6:53, Pawlakowa równość:

Uwzględnianie "zasady poszanowania integralności rodziny" oraz nie godzenie się na podważanie tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny to według naszych włodarzy godzenie w równość obywateli. Przykro mi, ale w takiej sytuacji to oznacza jawny brak poszanowania dla tradycyjnego modelu rodziny i umniejszanie jego roli dla rozwoju (ba! dla podtrzymania istnienia) całego społeczeństwa.

Janusz uspokój się

P
Pawlakowa równość

Uwzględnianie "zasady poszanowania integralności rodziny" oraz nie godzenie się na podważanie tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny to według naszych włodarzy godzenie w równość obywateli. Przykro mi, ale w takiej sytuacji to oznacza jawny brak poszanowania dla tradycyjnego modelu rodziny i umniejszanie jego roli dla rozwoju (ba! dla podtrzymania istnienia) całego społeczeństwa.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3