Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie III LO uczyli się demokracji w Rzymie

gp
Młodzież topolówki wzięła w udział w symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
Młodzież topolówki wzięła w udział w symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Fot. zdjęcia szkoły
Na trzy dni pojechali do Rzymu uczniowie III LO w Gdańsku, by tam uczyć się demokracji.

Gdańska młodzież, która za rok będzie zdawać międzynarodową maturę pojechała do Rzymu, by uczyć się tolerancji, poszanowania praw i zasad współczesnej demokracji.

- Pojechaliśmy na zaproszenie amerykańskiego Uniwersytetu Sztuk Wyzwolonych im. John'a Cabota w Rzymie - mówi Alina Spychała, koordynator IB w gdańskiej topolówce. - Nasza młodzież wzięła w udział w symulacji obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Stworzyli demokratyczną strukturę, w ramach której podzielili się rolami. Jako przedstawiciele różnych państw zabierali głos na forum, zgłaszali wnioski do dyskusji, podejmowali rezolucje... To taka zabawa w demokrację, ale o głębszym wymiarze. Dziekan Uniwersytetu John'a Cabot'a powiedziała, że misją szkół IB, takich jak nasza, jest zmienianie świata na lepsze małymi kroczkami, kreowanie spośród najzdolniejszej młodzieży przyszłych liderów. W Rzymie nasza młodzież miała okazję poczuć smak wielkiej polityki.

Czytaj także: Problemy oświaty w terenie

Młodzież z gdańskiej topolówki pierwszy raz wyjechała za granicę na takie spotkanie. Wcześniej, uczniowie musieli przygotować się do tematu konferencji. Mówili o uchodźcach politycznych i ich problemach w krajach udzielających azylu. Dyskutowali, jak poprawić ich status społeczny i materialny, jak ochronić prawnie i wesprzeć edukacją.

Czytaj także: Inwestycje oświatowe w Gdańsku

- Było super! - powiedziała po przyjeździe Kasia Lewandowska, uczennica klasy II IB III LO im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku. - Spotkaliśmy się w Rzymie z rówieśnikami z całej Europy. Każdy musiał pokonać tremę i barierę językową, każdy musiał zabrać głos na

forum

. Trzeba było być sugestywnym i bardzo przekonywującym, a w obcym języku nie jest to łatwe. Reprezentowałam Indie. Jako przedstawiciel tego narodu mówiłam o ubóstwie i braku akceptacji społecznej uchodźców.

W spotkaniu wzięło udział ok. 40 osób ze Szwajcarii, Włoch, szkoły brytyjskiej we Włoszech i Polski.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto