Ulica Cedrowa pod wodą! Służby ćwiczyły ochronę przeciwpowodziową

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Ulica Cedrowa pod wodą! Służby ćwiczyły ochronę przeciwpowodziową
Ulica Cedrowa pod wodą! Służby ćwiczyły ochronę przeciwpowodziową Piotr Wittman/gdansk.pl
Ćwiczenia związane z ochroną przeciwpowodziową miały miejsce na ulicy Cedrowej. W treningu udział wzięli strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, pracownicy miejskich spółek oraz zastępca prezydenta Gdańska, Piotr Borawski. Jednym z ważniejszych celów tej inicjatywy było wypracowanie współpracy pomiędzy przedstawicielami służb kryzysowych.

Ćwiczenia przeciwpowodziowe na ulicy Cedrowej

Przy ulicy Cedrowej i Zbiorniku Retencyjnym Cedrowa miały miejsce ćwiczenia ochrony przeciwpowodziowej. Celem akcji było doskonalenie koordynacji działań i współdziałania służb w sytuacji silnych i długotrwałych opadów deszczu i towarzyszących im innych zjawisk pogodowych, sprawdzenie sprzętu i weryfikacja wewnętrznych procedur. Uczestnicy - policja, strażacy, strażnicy miejscy - mogli poznać materiały i sprzęt wykorzystywany podczas akcji przeciwpowodziowych.

ZOBACZ TAKŻE: Wielka ulewa w Gdańsku w 2016 r. Trzy lata temu deszcz zatopił wiele ulic miasta [ZDJĘCIA, WIDEO]

- Jako miasto inwestujemy w potrzebną infrastrukturę, tj. zbiorniki, ogrody deszczowe, czy różnego rodzaju sprzęt przeciwpowodziowy, ale podczas sytuacji kryzysowych nic nie zastąpi koordynacji rzeczywistych działań ludzi – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu. - Podczas zebrań miejskich i wojewódzkich sztabów zarządzania kryzysowego te sytuacje przyniosły nam konkretne wnioski i procedury, więc z każdą taką sytuacją jesteśmy lepiej przygotowani do nagłych działań. Nic jednak nie zastąpi dobrych i realnych ćwiczeń - dodaje.

Na to trzeba być gotowym

Wraz ze wzrostem temperatury rośnie prawdopodobieństwo występowania zjawisk kryzysowych. Obecnie jesteśmy w okresie podwyższonego ryzyka, w którym mogą wystąpić intensywne deszcze nawalne. Dodatkowym, niebezpiecznym zjawiskiem, są powodzie miejskie. To nie jest to samo, co ogromna powódź, ale równie poważna sytuacja, w której woda spływa ulicami miasta.

- Wspólne działania służb zaczynają się od wymiany informacji, w tym przypadku od ostrzeżeń pogodowych. Następnie, na bieżąco, w zależności od bieżącej sytuacji, uruchamiane są adekwatne siły i środki przez poszczególne służby i jednostki miejskie – mówił Krzysztof Domagalski, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Dzisiejsze ćwiczenia były mniej dynamiczne, gdyż nie polegały na dysponowaniu dojazdu do zdarzenia, natomiast sprawdziliśmy różnego rodzaju zapory przeciwpowodziowe, które znajdują się na wyposażeniu miejskiego magazynu przeciwpowodziowego - dodał.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wielka powódź w Gdańsku. 9 lipca 2001 r. dużą część miasta zatopiła nagła ulewa [archiwalne zdjęcia]

Nie należy lekceważyć tego żywiołu, a Gdańsk przekonał się o tym 22 lata temu. Podczas ulewy 9 lipca 2001 roku w ciągu ośmiu godzin, tj. od godz. 12.00 do godz. 20.00 spadło 127,7 mm wody na metr kwadratowy. To dwukrotnie więcej, niż wynosi dla Gdańska średni miesięczny opad w lipcu (68 mm/m kw.). Główne nasilenie ulewy nastąpiło w godz. 15.00 – 17.00. W ciągu tych dwóch godzin spadło 90 mm/m kw. deszczu. W wyniku tej ulewy zawaliły się drogi i stojące przy nich domy, poważnie zagrożona była linia kolejowa Gdańsk - Tczew. W powodzi 304 osoby potrzebowały natychmiastowej ewakuacji, a stres powodziowy był przyczyną śmierci 4 osób.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ulica Cedrowa pod wodą! Służby ćwiczyły ochronę przeciwpowodziową - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie