Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Długa w Gdańsku nie zawsze jest piękna. List od mieszkańca [zdjęcia]

Monika Jankowska
Mieszkańcy ul. Długiej (numery 36-44) wcale nie są zadowoleni z widoku, który codziennie muszą oglądać
Mieszkańcy ul. Długiej (numery 36-44) wcale nie są zadowoleni z widoku, który codziennie muszą oglądać Karolina Misztal
Ul. Długa w Gdańsku to zdecydowanie jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w całym Gdańsku. Co roku przyciąga tłumy turystów. Jednak mieszkańcy nie zawsze są z jej widoku zadowoleni. Dostaliśmy list od Czytelnika, w którym pisze, jak się tam mieszka.

Napisał do nas pan Józef (nazwisko do wiadomości redakcji), 90-letni mieszkaniec ul. Długiej. „Jak to jest możliwe, że część ul. Długiej, a dokładniej numery od 36 do 44, są zaśmiecone i obstawione samochodami? - pyta.

I dalej: „Dziwię się, że w tak urokliwym łączniku ul. Długiej, Długiego Targu i Ławniczej zarząd miasta urządził tai bałagan? Przecież przez to śmierdzące i zaśmiecone zaplecze przechodzą dziennie setki ludzi, nie tylko turystów, ale też np. matek, które prowadzą swoje pociechy do nieodległego przedszkola“. To faktycznie wspaniała nauka estetyki dla przedszkolaków - ironizuje nasz Czytelnik. - Pozostaje pytanie, jak decydenci mogli doprowadzić ten zakątek do takiej degradacji - pyta.

Czytaj: Gdańsk. 50 tys. złotych za koncepcję przebudowy Drogi Królewskiej

A o przyjrzenie się tej sprawie poprosił naszą redakcję. Postanowiliśmy zapytać urzędników, o co chodzi.

Czas na interwencję

O stanowisko poprosiliśmy Gdański Zarząd Dróg i Zieleni. Rzecznik GZDiZ, Magdalena Kiljan, na początek odniosłą się do kwestii parkowania.

- Wymienione ulice są położone w Strefie Ograniczonego Dostępu. SOD wyznaczają ulice: Szeroka i Ogarna oraz Targ Węglowy i rzeka Stara Motława. Aby tam wjechać trzeba posiadać specjalny identyfikator - tłumaczy rzeczniczka.

Przyznaje też, że liczba pojazdów uprawnionych do wjazdu na teren GM jest zbyt duża. - Dlatego od 1 lipca br. identyfikatory wydawane będą według nowych zasad nad którymi trwają obecne prace. Celem wypracowania i wprowadzenia nowych zasad jest zmniejszenie, w stosunku do obecnej, liczby pojazdów uprawnionych do wjazdu w obszar strefy - dodaje Kiljan.

Co ciekawe, w zeszłym roku na wniosek mieszkańców został ustawiony na podwórku od strony ul. Ławniczej znak strefa ruchu, który umożliwia Straży Miejskiej egzekwowanie nieprawidłowego parkowania.

A co ze śmieciami?

Odpady to kolejna kwestia nurtująca pana Józefa. Magdalena Kiljan odpowiada, że odpady suche z tego terenu odbierane są codziennie, zaś odpady mokre trzy razy w tygodniu.

Czytaj także: Jakie remonty czekają nas w 2018 roku w Gdańsku? Będą zmiany w ruchu

- Mycie pojemników zgodnie z regulaminem utrzymania czystości przypada dla odpadów suchych dwa razy w roku, zaś odpadów mokrych trzy razy w roku - mówi. Co więcej dodaje, że na podstawie otrzymanego zgłoszenia przeprowadzona została w dniu 30 stycznia inspekcja dot. stanu sanitarnego pojemników.

Wynikło z niej, że pojemniki na odpady zostały opróżnione zgodnie z planem. Kontrola ujawniła zanieczyszczenie dna pojemnika, które jednak nie nosi znamion gnicia odpadów. Zaś harmonogram mycia pojemników na 2018 r. będzie można znaleźć na stronie internetowej www.czystemisto.gdansk.pl.

Wcześniej były konflikty

Od 2015 r. w sprawie złego stanu jedynego wówczas śmietnika w tym kwartale Długa, Ławnicza, Ogarna i Pocztowa odbywały się regularnie spotkania z mieszkańcami. Jak informuje GZDiZ, w rozwiązanie problemu zaangażowali się wtedy mieszkańcy wspólnot mieszkaniowych ul. Długiej nr. 30-34. Teren części podwórza wydzierżawiono wraz z zlokalizowaną wiatą i przekazano w administrowanie wspólnot. Na przełomie 2016/2017 r. nastąpiło rozdzielenie punktów gromadzenia odpadów na pięć - po jednym dla każdej części podwórza.

- Pojemniki na odpady na ul. Ławniczej służą w tej chwili wyłączenie mieszkańcom i użytkownikom budynków ul. Długiej 36-46 - inne nieruchomości mają swoje pojemniki. Nie ma możliwości powrotu do jednego zbiorczego punktu - mówi Kiljan.

Dodatkowo GZDiZ informuje , że do 31 marca trwa nabór do programu Zagospodarowanie Podwórka Głównego Miasta, w ramach którego wspólnoty mieszkaniowe mają szansę na ubieganie się o opracowanie projektu oraz dotację na realizację nowej wiaty śmietnikowej i wygrodzenie podwórza w celu eliminacji parkowania osób postronnych.

Uwaga! Tutaj sprzedają „chrzczone" paliwo [lista stacji]

Test MultiSelect - pytania testu psychologicznego do policji

Janusze Projektowania - najgorsze pomysły na mieszkania

Uwaga! Lista najlepszych restauracji na Pomorzu

Najrzadsze imiona żeńskie nadane w 2017 roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto