Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Świętojańska jedną z najdroższych w Polsce

Maciej Czarniak
Maciej Czarniak
mat. prasowe / Maurycy Śmierzchalski
Tak wynika z raportu firmy Cushman & Wakefield, według której gdyńska Świętojańska jest w pierwszej dziesiątce najdroższych ulic w Polsce.

Firma bada stawki za wynajem powierzchni przy głównych ulicach handlowych od 26 lat, a raport o najdroższych ulicach handlowych świata wydany został po raz dziesiąty. Są w nim porównana czynsze na 278 najważniejszych ulicach handlowych w 63 krajach.

Najdroższy jest Nowy Jork

Na świecie niewiele zmienia się pod tym względem. Od lat trzy najdroższe ulice na świecie to nowojorska Fifth Avenue z czynszem 1392 euro za metr kwadratowy miesięcznie. Następne miejsca zajmują Causeway Bay w Hongkongu i Ginza w Japonii. Bardzo daleko do nich najdroższej ulicy w Polsce. Warszawski Nowy Świat ze stawką 85 euro za metr kwadratowy zajął 41. miejsce w ogólnoświatowym rankingu.

- Nowy Świat pozostaje najdroższą ulicą w Polsce. Jest to jednak lokalizacja daleka od ideału. Na jej korzyść działa to, że w ostatnim czasie, w miejsce dominujących do niedawna lokali gastronomicznych, zaczęło tam przybywać najemców handlowych. Modelową ulicą handlową w Polsce, posiadającą atrakcyjną ofertę dla turystów oraz lokalnych mieszkańców, jest za to ulica Szeroka w Toruniu - uważa Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Cushman & Wakefield.

Świętojańska dziewiąta wśród najdroższych ulic w Polsce

Gdyńska Świętojańska w zestawieniu najdroższych ulic w Polsce zajęła 9. miejsce. Średni miesięczny czynsz na tej ulicy to 35 euro za metr kwadratowy. Drożej jest tylko w znacznie większych od Gdyni miastach: Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Krakowie i Warszawie, która posiada aż 4 z 10 najdroższych ulic w Polsce.

- Poziom siły nabywczej statystycznego Polaka wynosi zaledwie ok. 40 proc. średniej europejskiej. To, w połączeniu z brakiem odpowiednich nowoczesnych powierzchni handlowych, sprawia, że najbogatsi Polacy po towary luksusowe wciąż wybierają się na ulice Paryża, czy Londynu, a nie Polski. W przyszłości może się to zmienić. Wpływ na to będzie miało oczywiście tempo rozwoju gospodarki, ale także takie elementy jak rewitalizacja śródmieść polskich miast - mówi Katarzyna Michnikowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto