Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umorzono Ci czynsz? Musisz zapłacić podatek

Robert Kiewlicz
Podatki. Resort finansów zdecydował Wszystkie osoby, którym gminy umorzyły zaległy czynsz, muszą zapłacić podatek od długu. To oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów. Takich osób w całym kraju są tysiące.

Podatki. Resort finansów zdecydował

Wszystkie osoby, którym gminy umorzyły zaległy czynsz, muszą zapłacić podatek od długu. To oficjalna interpretacja Ministerstwa Finansów. Takich osób w całym kraju są tysiące. Urzędnicy mają tylko niecały tydzień na wystawienie formularzy PIT tym najemcom. Do 2 maja trwa akcja składania zeznań rocznych. Jednak urzędnicy twierdzą, że nie mają takiego obowiązku. Jeśli najemcy nie zapłacą podatku, czekają ich wysokie odsetki karne. Ciekawe, kto poniesie konsekwencje bałaganu w przepisach?
Tylko w Gdańsku umorzono czynsze 389 dłużnikom na kwotę ponad 900 tys. złotych. Średnia wysokość umorzonego długu wyniosła ok. 2,5 tys. złotych. Chodzi tu o osoby, których nie stać było na spłatę czynszu. W ramach pomocy miasto umorzyło im dług. Teraz okazało się, że za darowany dług trzeba będzie jeszcze zapłacić podatek. W zależności od wysokości umorzonego długu może on wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
- Umorzony czynsz stanowi dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przychód z tzw. innych źródeł i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach - twierdzi Monika Kopiecka, rzecznik Izby Skarbowej w Gdańsku. - W tym przypadku też gminy - jako płatnicy - zobowiązane są do wystawienia najemcom informacji PIT-8C.
- Nie wystawiamy żadnych formularzy PIT - mówi Piotr Piotrowski z referatu informacji i komunikacji społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Pytanie o potrzebę wystawienia takiej informacji zadaliśmy Izbie Skarbowej w Gdańsku na początku roku. Poinformowano nas, że nie ma takiej potrzeby.
Ministerstwo Finansów wyszło jednak z założenia, że zwolnienie z podatku umorzonych czynszów byłoby niesprawiedliwe wobec osób, które regularnie go płacą.
- Podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania, stanowiąca, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku - dodaje Kopiecka. - Katalog zwolnień przedmiotowych nie zawiera zwolnienia od podatku kwoty umorzonego czynszu, jak również nie zostało w odniesieniu do tych przychodów wydane rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jeśli zła sytuacja materialna podatnika powoduje, iż nie jest on w stanie wypełnić swoich zobowiązań podatkowych, może zwrócić się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o ulgę w spłacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto