Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa na budowę kompostowni w Gdańsku Szadółkach podpisana

Ewelina Oleksy
Zgodnie z umową wykonawca ma 6 miesięcy na zaprojektowanie obiektu. Prace budowlane ruszą najpóźniej w maju 2018 roku
Zgodnie z umową wykonawca ma 6 miesięcy na zaprojektowanie obiektu. Prace budowlane ruszą najpóźniej w maju 2018 roku materiały prasowe
Prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku Szadółkach podpisał umowę z wykonawcą hermetycznej kompostowni. Prace budowlane ruszą najpóźniej w maju 2018 roku. Kompostownia ma być gotowa na początku 2019 r. dzięki tej inwestycji ograniczony do minimum ma zostać fetor uprzykrzający życie mieszkańcom.

Zaprojektowaniem i budową nowej, hermetycznej kompostowni zajmie się konsorcjum firm w składzie: AQUACOMS, EKONOVA oraz EKO TECH.

– Postępujemy zgodnie z wytyczonym planem: najpierw likwidacja placu dojrzewania kompostu, a potem budowa w jego miejsce hermetycznej kompostowni. By móc wrócić do pełnego funkcjonowania Zakładu, bez ponownego wzmożenia uciążliwości kompostowania, konieczna jest właśnie druga hala z instalacją neutralizującą nieprzyjemne zapachy. Dzięki podpisanej umowie z fazy planów i przygotowań wchodzimy w etap realizacji inwestycji tak potrzebnej miastu i gdańszczanom – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej.

Zgodnie z umową wykonawca ma teraz sześć miesięcy na zaprojektowanie obiektu. Prace budowlane ruszą najpóźniej w maju 2018 roku. Kompostownia ma być gotowa na początku 2019 r.

Nowa hermetyczna kompostownia zostanie wybudowana dokładnie w miejscu zlikwidowanego placu dojrzewania kompostu. Obiekt będzie składał się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze wydobywające się z instalacji.

Czytaj również: Fetor z Szadółek ma być mniejszy. Zlikwidowano plac dojrzewania kompostu

– Nowa kompostownia pozwoli zwiększyć moce przerobowe Zakładu, zgodnie z aktualnymi trendami. Nasze statystyki pokazują, że mieszkańcy coraz uważniej segregują odpady bio, ale też więcej ich produkują. Chcemy zwiększyć odzysk tego wartościowego surowca organicznego i w postaci kompostu zwracać go naturze. Jest to zgodne z realizowaną przez nas strategią przekształcania Zakładu w nowoczesne centrum odzysku i recyklingu – mówi Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto