Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa o dzieło

Informator
Informator
Często stosowana jest w przypadku osób, do których pracodawca nie musi opłacać składki ZUS - są to studenci lub emeryci. Stosowana jest również, kiedy pracodawcy zależy na jak najlepszym wykonaniu konkretnej pracy/dzieła. (Umowa o dzieło jest tylko i wyłącznie umową odpłatną).

Od 2009 roku podatek odprowadzany od umowy o dzieło wynosi 18%. W przypadku takiej umowy wykonującemu pracę nie przysługuje urlop czy zasiłek chorobowy. Przy tym rodzaju umowy nie występują nadgodziny. Taka umowa zobowiązuje do wykonania określonego dzieła.

Zleceniodawca nie może kierować pracą wykonującego dzieło ani wydawać mu wiążących poleceń czy określać godzin i miejsca pracy. Pracownik, który posiada umowę o dzieło nie może pracować tak samo jak pracownik, który posiada umowę o pracę.

Wzór umowy o dzieło

Co powinno się znaleźć w umowie

  • Umowa zawierana jest przez dwie strony, które muszę być precyzyjnie określone w umowie.
  • W dokumencie musi znaleźć się dokładny opis dzieła. Powinny być określone materiały potrzebne do wykonania zlecenia, technikę, którą ma zastosować wykonujący. Dziełem może być np. uszycie spodni lub wykonanie określonej liczby rzeczy czy napisanie określonej liczby tekstów. W umowie powinno być jasno określone jakie dzieło trzeba wykonać

  • Musi być wskazana data i miejsce spisania umowy, a także termin, w czasie którego dzieło powinno zostać wykonane. Może być to określone konkretną datą lub może dać wykonującemu określoną liczbę miesięcy czy dni na wykonanie dzieła.

  • Umowa powinna jasno określać wynagrodzenie. Powinien w niej być zapis o wysokości wynagrodzenia oraz termin jego wypłaty.

  • W umowie mogą się też znaleźć zobowiązania wobec wykonawcy, np. że zobowiązuje wykonawcę do wykonania dzieła zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem.

  • Obie strony powinny złożyć własnoręczny podpis.

Dodatkowo w umowie o dzieło koszty uzyskania przychodu mogą wynosić 50% z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych. Oznacza to, że jeżeli wykonawca dzieła, którego umowa obejmuje ten zapis, zarobi 2000 złotych brutto, to podatek będzie obliczany od połowy tej kwoty, czyli od 1000 złotych. Czyli otrzyma 1820 złotych.

zobacz także:

**
Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Nasza akcja: Ale obciach! | Festiwal MTV | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto