Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętnienie II wojny światowej poróżniło gdańskich radnych

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Dyskusja na temat upamiętnienia okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej zdominowała XVIII sesję Rady Miasta.  Ostatecznie, ale niejednomyślnie, został przyjęty dokument apelujący o godne i wspólne uczczenie bohaterów.
Dyskusja na temat upamiętnienia okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej zdominowała XVIII sesję Rady Miasta. Ostatecznie, ale niejednomyślnie, został przyjęty dokument apelujący o godne i wspólne uczczenie bohaterów. Karol Makurat
Dyskusja na temat upamiętnienia okrągłej rocznicy wybuchu II wojny światowej zdominowała XVIII sesję Rady Miasta. Ostatecznie, ale niejednomyślnie, został przyjęty dokument apelujący o godne i wspólne uczczenie bohaterów.

W niedzielę będziemy obchodzić okrągłą rocznicę wybuchu II wojny światowej i z tej okazji gdańscy radni postanowili przyjąć okolicznościowy dokument. “Apel z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz 39 rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego” miał upamiętnić nie tylko rocznicę niemieckiej agresji, ale także sukces sierpniowych strajków.

Bohaterom Sierpnia 80 zawdzięczamy wolność. Chcemy wspólnie uczcić między godne uroczystości rocznicowe zarówno wybuchu II wojny światowej i Sierpnia 80

- tłumaczyła Teresa Wasilewska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta.

Zdaniem opozycji dokument był zbyt obszerny. Nawiązywał bowiem nie tylko do wydarzeń z 1939 roku, ale także odnosił się do współczesnych wydarzeń, w tym do śmierci prezydenta Adamowicza. Fragment dotyczył zaprzestania agresji w życiu publicznym.

Łączenie pamięci bohaterów z wątkami bieżącej polityki, języka nienawiści, jest niestosowne. Nie o to chodzi, nie tego wymaga interes Polski. Staniemy wspólnie na Westerplatte, by oddać cześć i chwałę polskich bohaterów

- powiedział Andrzej Skiba z klubu PiS.

Pomysłodawcy apelu zwracali uwagę, że jest to naturalna okazja do nawoływania o pokój, także w wymiarze obniżenia temperatury debaty publicznej.

- Czy apelowanie o powstrzymanie się od brutalizacji debaty publicznej to bieżąca polityka? To wartość uniwersalna - powiedziała Katarzyna Czerniewska z klubu Wszystko dla Gdańska i dodała - Ideą apelu było by cała Polska usłyszała nasze wspólnie Nigdy więcej wojny. Nie ma w apelu polityki, tylko zasady wolnego społeczeństwa o które walczono w roku 1939 i 1980.

Zastrzeżenie radnych opozycji wzbudził jednak w głównej mierze zapis wspominający niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego. Rajcy podkreślili, że jest to błąd historyczny, bowiem połowa ministrów tamtego gabinetu była z nadania PZPR.

- Mówiłem już też o niemerytorycznym zapisie o pierwszym niekomunistycznym rządzie Tadeusza Mazowieckiego, dziś znów powielacie ten błąd z sesji o nadaniu imienia rondu na granicy Gdańska i Sopotu imienia Czerwca 1989 - podkreślił Kacper Płażyński, przewodniczący klubu PiS.

Niestety nie udało się jednomyślnie przegłosować dokumentu, a dyskusja podczas posiedzenia pokazała, że nawet upamiętnienie wybuchu wojny sprzed 80 lat może być powodem do wzajemnych zarzutów, utarczek słownych i podziałów.

Gdański Klub PiS przygotował swoje oświadczenie upamiętniające II wojnę światową, które jednak przepadło w głosowaniu.

Kliknij i przeczytaj reportaże z lata 1939 roku

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upamiętnienie II wojny światowej poróżniło gdańskich radnych - Dziennik Bałtycki

Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto