Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upamiętniono ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 roku. W Gdańsku odbyły się uroczystości

Kamil Kusier
Kamil Kusier
W Gdańsku upamiętniono ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 roku
W Gdańsku upamiętniono ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 roku Jakub Steinborn
W kościele rektoralnym pw. św. Józefa w Gdańsku w czwartek, 16.09.2021 r. odbyły się uroczystości mające na celu upamiętnienie ofiar Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 roku. Ich organizatorami byli Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

W Gdańsku upamiętniono ofiary Armii Czerwonej na Pomorzu w 1945 roku

Obchody poprzedziła msza święta, której przewodniczył arcybiskup metropolita gdański Tadeusz Wojda. Po liturgii w Sanktuarium Ofiar Nieludzkich Systemów, jak od 2000 roku określa się Kościół pw. św. Józefa, złożono symboliczne kwiaty. Określenie to pojawiło się przed dwoma dekadami, w związku z odsłonięciem upamiętnienia ofiar „wyzwolenia” z 1945 roku. Warto przypomnieć, że pod koniec marca 1945 roku za sprawą żołnierzy Armii Czerwonej wybuchł pożar Kościoła pw. św. Józefa, w wyniku którego śmierć poniosło kilkadziesiąt osób.

W uroczystościach w Gdańsku wzięli udział: dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr hab. Grzegorz Berendt, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wraz z dyrektorem oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosławem Golonem.

Ponadto w wydarzeniu udział wzięli: prezes Stowarzyszenia „Godność” Czesław Nowak, działaczka opozycji antykomunistycznej, prezes honorowy Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Gdańsku Emilia Maćkowiak oraz mieszkańcy Gdańska, którzy tego dnia chcieli uczestniczyć w obchodach.

Po złożeniu kwiatów, uroczystości przeniosły się do Oblackiego Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, gdzie dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon wraz z zaproszonymi gośćmi omówili losy mieszkańców Pomorza, mieszkańców Gdańska w 1945 roku.

Zgromadzeni goście mogli wysłuchać następujących prelekcji w ramach konferencji:

  • prof. Mirosław Golon: „Deportacje polskiej ludności cywilnej z Pomorza w 1945 roku”,
  • Krzysztof Filip (z Oddziałowego Biura Badań Historycznych): „Zbrodnia żołnierzy Armii Czerwonej w Kościele św. Józefa w marcu 1945 roku”,
  • Katarzyna Lisiecka (naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa): „Cmentarz Ofiar Zbrodni Niemieckich na Zaspie 1939-1945”,
  • Anna Dymek (z Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji): „Rola Biura Poszukiwań i Identyfikacji w ekshumacjach Sióstr Katarzynek”.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto