Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urodziny Centrum Hewelianum [zdjęcia]

Ewelina D-W
Ewelina D-W
Centrum Hewelianum ma już dwa lata. Na urodzinowej imprezie nie brakowało wielu atrakcji.

Impreza urodzinowa Centrum Hewelianum, które znajduje się na terenach Fortu Góry Gradowej w Gdańsku, 19 czerwca przyciągnęła sporą ilość mieszkańców Gdańska.

Dużą popularnością cieszyły się pokazy historyczne na majdanie fortu, szczególnie te z udziałem koni. Lisowczycy pokazali jak bawili się kozacy, zaprezentowali ich tańce, przyśpiewki, a także to, jak sprawni byli we władaniu bronią, arkanem (lassem), trzymetrowym batem i w jeździe konnej.

Ta ostatnia dyscyplina okazała się wyjątkowo widowiskowa, a grupa rekonstrukcyjna wykonała wiele trudnych ewolucji. W pokazie kaskaderskim, w którym uczestniczyli również widzowie, zobaczyć można było płonącego jeźdźca, upadki z konia i "kładzenie" koni przez jeźdźców.

Z kolei pokaz flagowy, jedynej tego typu grupy chorążych w Polsce, był demonstracją żonglerki flagami. Panowie w historycznych strojach podrzucali i łapali flagi z niezwykłą precyzją, a wymachując dwoma flagami na raz, tworzyli wirującą, dynamiczną kompozycję.

Oprócz tego, widownia uczestniczyła także w szkoleniu oddziału piechoty i przyglądała się salwom z muszkietów i armat.

W przerwach między pokazami historycznymi również nie można było się nudzić. A to dlatego, że tuż obok, w suchej fosie Reduty Napoleońskiej, odbywały się eksperymenty naukowe prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę entuzjastów, którzy w przystępny sposób tłumaczyli dzieciom i młodzieży między innymi jak zachowuje się ciekły azot i jak powstaje mikroskopijne nowe życie.

Natomiast w Koszarach Schronowych odbył się cykl wykładów naukowych o kosmosie. Dawne schrony wykorzystano zaś do wystawy historycznej "Wehikuł Czasu - Człowiek i Pocisk". Przechodząc od pierwszego schronu, znajdującego się tuż obok milenijnego pomnika krzyża, do kolejnych, można było posłuchać i zobaczyć jak przebiegały niektóre epizody z dziejów fortu, a także obejrzeć pracownię, w której powstał proch i przyjrzeć się lepiej strojom i przedmiotom z przeszłości.

Fort Góry Gradowej był tego dnia niezwykłym miejscem, w którym historia ożyła, a nauka przybliżyła się do tych, którzy mieli chwilę, aby przystanąć przy stanowiskach z eksperymentami. Teren dawnych wałów, z widokiem na panoramę Gdańska, wśród unoszących się baniek mydlanych okazał się również idealnym miejscem na sobotni rodzinny spacer.

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

od 7 lat
Wideo

Burze nad całą Polską

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto