MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ustawa o portach i przystaniach morskich

Jacek Sieński
- Jestem zwolennikiem napisania nowej ustawy portowej - mówi prof. Jan Młynarczyk, poseł na Sejm. - Nowelizowanie obowiązującej nic nie da, bo zawiera ona zbyt wiele sprzeczności, które powodują konflikty, jak np.

- Jestem zwolennikiem napisania nowej ustawy portowej - mówi prof. Jan Młynarczyk, poseł na Sejm.

- Nowelizowanie obowiązującej nic nie da, bo zawiera ona zbyt wiele sprzeczności, które powodują konflikty, jak np. spór rybaków z przedsiębiorstwami zarządzającymi portami we Władysławowie i Helu o opłaty portowe. Nie mogą też krzyżować się kompetencje urzędów morskich i zarządów portów, z czym mamy do czynienia w dużych portach. Należy więc oddzielić sprawy zarządzania od eksploatacji portów. Nowa ustawa powinna być kompromisem uwzględniającym interesy zarządów i użytkowników portów oraz państwa.

Czy będzie? Zobaczymy. 29 października Trybunał Konstytucyjny orzekł niezgodność nowelizacji ustawy o portach i przystaniach morskich z Konstytucją RP. Wniosek w tej sprawie wniósł prezydent.

Nowelizacja ustawy wprowadziła zmiany w zasadach korzystania z portów. Przewidywała ona, że w przypadku nieutworzenia zarządów (co dotyczy małych portów i przystani morskich) ich funkcje mają być rozdzielone między dyrektorów urzędów morskich a gminy. Według artykułu 11 znowelizowanej ustawy, gminne spółki zarządzające portami i przystaniami morskimi płacą stawkę podatku od nieruchomości, stanowiącą 40 proc. obowiązującej kwoty. Do tego dodano, iż w przypadku niepowołania takich spółek podatki miałyby płacić urzędy morskie, choć są one organami administracji państwowej.
Znowelizowana ustawa o podatkach i opłatach lokalnych uchylała od 1 stycznia 2003 r. artykuł 11 ustawy o portach. Doszło więc do sprzeczności w obu przyjętych przez Sejm regulacjach, dotyczących tej samej ustawy.
Katarzyna Sokolewicz-Hirszel, rzecznik prasowy Biura Trybunału Konstytucyjnego przekazała, że trybunał uznał, iż wprowadzenie regulacji podatkowej, sprzecznej z przyjętą wcześniej normą, jest naruszeniem gwarantowanego konstytucyjnie trybu regulowania kwestii podatkowych. Nie zmienia się tego, co nie obowiązuje. Trybunał nakazał zatem Sejmowi usunięcie istniejących niezgodności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto