Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga na zawał przy chorobach zapalnych jelit!

abcZdrowie.pl
Choroby zapalne jelit należą do schorzeń, które dają się chorym mocno we znaki. Na domiar złego, mogą zwiększać ryzyko zawału serca i udaru!

Biegunka, ból brzucha i gorączka to tak powszechne dolegliwości, że nie przywiązujemy do nich większej wagi. Większość z nas decyduje się na konsultację z lekarzem dopiero wtedy, gdy niepożądane objawy pojawiają się nagminnie i ze względu na znaczną uciążliwość utrudniają prowadzenie normalnego życia. Wizyta u lekarza to bardzo dobry pomysł, wyżej wymienione symptomy mogą być bowiem oznaką autoimmunologicznych chorób jelit: wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego-Crohna. Schorzenia te zwiększają ryzyko zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu.

Jakie objawy wskazują na choroby autoimmunologiczne jelit?

Choroba Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego mają kilka wspólnych objawów (bóle brzucha, gorączka, biegunka, osłabienie organizmu, spadek masy ciała), ale w ich przebiegu można dostrzec także różnice. U osób chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego w kale obecna jest krew, a sama biegunka bywa niezwykle nasilona – część pacjentów doświadcza nawet dwudziestu wypróżnień dziennie. Każda wizyta w toalecie wiąże się z utratą wody i kluczowych dla funkcjonowania organizmu elektrolitów. Przy braku odpowiedniej podaży płynów, odwodnienie organizmu i jego osłabienie to tylko kwestia czasu. Niedobór płynów w ciele może prowadzić do wystąpienia obrzęków i tachykardii, czyli przyspieszonej akcji serca. Stan ten stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta.

Stan zapalny a zdrowie serca

U podstaw choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego leży proces zapalny. W przypadku wrzodziejącego zapalenia jelita grubego stan zapalny jest obecny w okrężnicy i odbytnicy. Wynikiem toczącego się procesu zapalnego są owrzodzenia. Dla porównania, chorobę Leśniowskiego-Crohna można określić mianem zapalenia pełnościennego. Oznacza to, że stan zapalny może mieć miejsce w dowolnym odcinku przewodu pokarmowego.

Obecność zapalenia w obrębie układu trawiennego nie pozostaje bez wpływu na cały organizm. Jak wykazały badania naukowe, choroby zapalne jelit mogą zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca aż o 10-25%. Co ciekawe, prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych było większe u przedstawicielek płci pięknej.

Choroba autoimmunologiczna jelit zwiększa podatność pacjentów na zawał i udar, ale nic nie jest w tej kwestii przesądzone. Chorzy mają istotny wpływ na to, jak potoczą się ich losy. Dzięki prostym modyfikacjom swojego trybu życia mogą uniknąć problemów z układem sercowo-naczyniowym. Od czego zacząć?

Jeśli chorujesz na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, pamiętaj o działaniach profilaktycznych, które pomagają zredukować ryzyko zawału i udaru:

- Odżywiaj się zdrowo – dieta bogata w owoce i warzywa dostarcza cennych składników odżywczych, które korzystnie wpływają na pracę układu odpornościowego.

- Kontroluj spożycie produktów zawierających duże ilości cholesterolu i węglowodanów prostych.

- Regularnie badaj poziom glukozy we krwi i mierz ciśnienie krwi. Niepokojące wyniki konsultuj z lekarzem i stosuj się do jego zaleceń.

- Odstaw używki, zwłaszcza papierosy.

- Każdego dnia znajdź czas na ćwiczenia fizyczne – nie muszą być wyczerpujące, najlepsze efekty i największe korzyści dla zdrowia przynosi umiarkowanie nasilony wysiłek.

- Nie bądź bierny w obliczu stresu – naucz się radzić sobie z nim w sposób aktywny, ćwicząc, medytując, spotykając się ze znajomymi. Nie pozwól, by napięcie narastało, szkodząc twojemu zdrowiu.

Zdrowy tryb życia przynosi korzyści wszystkim osobom, bez względu na stan zdrowia. W przypadku chorych dobre nawyki żywieniowe i styl życia zgodny z wytycznymi lekarzy są jednak szczególnie ważne, pozwalają bowiem na redukcję ryzyka powikłań i innych problemów zdrowotnych.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto