18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Uwaga słuchowa". Wynalazek trójmiejskich naukowców pomoże dzieciom z trudnościami komunikacyjnymi

Redakcja
Magdalena Raciniewska, kierownik produktu YDP
Magdalena Raciniewska, kierownik produktu YDP Tomasz Bołt
Wynalazek Young Digital Planet pomoże w terapii dzieci z trudnościami komunikacyjnymi. Obecnie trwają szkolenia dla terapeutów, którzy będą pracować z "Uwagą słuchową"

Trójmiejska firma we współpracy z naukowcami z Politechniki Gdańskiej stworzyła wynalazek, dzięki któremu terapia dzieci z wszelkimi zaburzeniami komunikacyjnymi może stać się bardziej efektywna i lepiej dostępna.

Produkt Young Digital Planet - "Uwaga słuchowa" - cieszy się dobrą opinią samego Jozefa Vervoorta, założyciela kliniki Atlantis-VZW w Sint-Truiden w Belgii, która stała się największym na świecie ośrodkiem oferującym terapię zaburzeń uwagi słuchowej, uczenia się i stanów behawioralnych.

- Nasz najnowszy produkt służy do diagnozy i terapii metodą prof. Alfreda Tomatisa. Terapia ta przede wszystkim ma służyć poprawie komunikacji u dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi takimi jak: trudności w nauce czytania i pisania, zaburzenia logopedyczne, zaburzenia koncentracji, ale i autyzm czy Zespół Downa - tłumaczy Joanna Elmanowska, dyrektor linii produktowej YDP. - W przypadku osób dorosłych terapia ta jest skuteczna w przypadkach depresji, zaburzeń głosu i języka oraz jąkania. Nie wszyscy wiedzą, ale metoda ta świetnie wspomaga naukę języków obcych.

Czytaj też: Wynalazek naukowców z Politechniki Gdańskiej ułatwi życie niedosłyszącym

Terapia prof. Tomatisa polega na mikro-gimnastyce mięśni śródusznych poprzez słuchanie wyselekcjonowanych utworów muzycznych o zmiennych częstotliwościach. Terapeuta wie, jakie częstotliwości ustawić, bo wykonuje dziecku test uwagi słuchowej.

Elmanowska wyjaśnia też, że już wcześniej istniał sprzęt, który pozwalał na stosowanie tej terapii, ale był wielkości... szafy. - Trzeba na niego osobnego gabinetu. A nasz wynalazek to małe przenośne pudełko, które ma dodatkowo zestaw mobilny, pozwalający na terapię także poza ośrodkiem. Rodzic z małej miejscowości już nie musi przyjeżdżać np. na 2 tygodnie terapii w ośrodku i mieszkać w jakimś hotelu - wskazuje Elmanowska. - Nasz sprzęt pozwala, by dziecko przyjechało na jeden dzień, terapeuta je zbadał i zaprogramował dla niego odpowiedni program terapeutyczny np. na tydzień terapii w domu. Urządzenie mobilne jest skuteczne szczególnie w przypadku dzieci autystycznych mających trudności z dojechaniem do ośrodka lub nagłym zakładaniem słuchawek na głowę bez przygotowania.

Innowacyjne wynalazki z Politechniki Gdańskiej pomagają niepełnosprawnym dzieciom (WIDEO)

"Uwaga słuchowa" ułatwia też pracę terapeucie, który wszystkie dane o pacjencie ma w jednym miejscu a jednym kliknięciem myszki może wybrać gotowy program terapeutyczny lub łatwo go zmodyfikować pod indywidualne potrzeby pacjenta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto