Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważaj na kieszonkowców i internetowych oszustów! Zwłaszcza przed świętami - ostrzegają gdańscy policjanci. Poradnik jak uniknąć kradzieży

OPRAC.:
Jacek Wierciński
Jacek Wierciński
Złodzieje często wykorzystują przedświąteczne roztargnienie klientów sklepów
Złodzieje często wykorzystują przedświąteczne roztargnienie klientów sklepów 123rf
Przedświąteczny okres i związane z nim zakupy w sklepach stacjonarnych oraz internetowych to czas, kiedy trzeba być szczególnie ostrożnym. Naszą nieuwagę i brak ostrożności chętnie wykorzystają złodzieje – przestrzegają policjanci, którzy przypominają, że także korzystanie z usług internetowych sprzedawców wiąże się z ryzykiem. Gdańska policja przygotowała poradnik, pomagający uniknąć zagrożenia.

- W sklepach i galeriach handlowych należy być czujnym, aby nie paść ofiarą złodziei. W związku z epidemią coraz częściej prezenty kupujemy przez internet, pamiętajmy jednak o zachowywaniu zasady ograniczonego zaufania, ponieważ pod bardzo atrakcyjną ofertą może kryć się próba oszustwa. By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, wystarczy przestrzegać kilku zasad – tłumaczy asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku.

Opowiada o zgłaszanych ostatnio przypadkach oszustw.

- Z dwiema gdańszczankami skontaktował się fałszywy pracownik banku. Sprawca podczas rozmowy telefonicznej w obydwu przypadkach nakłonił kobiety do zainstalowania na swoich komputerach tzw. aplikacji śledzącej, dzięki której miał zdalny dostęp do ich kont bankowych oraz poczty elektronicznej. Kobiety straciły łącznie kilka tys. zł. W tych przypadkach oszust dokonał zdalnych transakcji, posługując się informacjami o ich kartach płatniczych – słyszymy.

W innym przypadku kupujący skontaktował się ze sprzedającym i poinformował go, że zapłacił za jego przedmiot, a pieniądze zostały przelane na bezpieczne konto aukcyjne.

- Mężczyźni korzystali z popularnego portalu aukcyjnego - mówi asp. sztab. Mariusz Chrzanowski. - Warunkiem otrzymania pieniędzy, za sprzedany towar było kliknięcie w przysłany przez kupującego link i uzupełnienie otwartego okna o numer karty sprzedającego. Sprzedający zamiast otrzymać pieniądze, stracił środki ze swojego konta. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze swoim bankiem, który może zablokować transakcję.

Policjanci przygotowali listy porad, pozwalające uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze. - Pamiętaj, żeby być czujnym i ostrożnym, złodziejowi wystarczy tylko chwila – apelują.

Bezpieczne zakupy w „realu”. Poradnik

  • Pieniądze w torebce rozdziel i schowaj w różne miejsca. W miarę możliwości nie zabieraj na zakupy większej ilości gotówki, zbędnych kart kredytowych i dokumentów.
  • Torebkę zamykaj i noś z przodu. Nie odstawiaj jej, płacąc w kasie, pakując zakupy lub przymierzając ubrania w sklepie. Złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
  • Nie pokazuj innym zawartości portfela, płacąc za zakupy.
  • Złodzieje często sami tworzą tzw. sztuczny tłok, by ułatwić sobie kradzież. Działają najchętniej w galeriach handlowych, dworcach, targowiskach itp.
  • Nie noś kluczy do mieszkania razem z dokumentami, w których jest podany twój adres. W razie ich kradzieży złodziej może też okraść twoje mieszkanie.

Bezpieczne mieszkanie. Poradnik:

  • Dzień jest coraz krótszy, szybko zapada zmrok i ta pora roku jest sporym ułatwieniem dla przestępców. Jeżeli wychodzisz z domu, pamiętaj o zabezpieczeniu mieszkania.
  • Dobrze pozamykaj wszystkie drzwi i okna.
  • Nie zostawiaj w mieszkaniu większej gotówki i przedmiotów wartościowych. Rzeczy wartościowe można zdeponować w banku lub sfotografować, spisać numery fabryczne, oznakować — wtedy, w razie kradzieży, ułatwi to ich odnalezienie.
  • Jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania, niczego nie ruszaj i natychmiast zadzwoń na policję.

Bezpieczne zakupy w sieci. Poradnik:

  • Kupując przez internet, kieruj się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego i sprawdź jego rzetelność. Zapoznaj się z opiniami o sprzedającym.
  • Używaj do zakupów tylko komputera domowego i zachowuj całą korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa pozwoli to Policji szybko go ująć.
  • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę czy połączenie internetowe jest bezpieczne. Na stronie powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki. Najbezpieczniej jest zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.
  • Przy odbiorze przesyłki sprawdź jej zawartość w obecności kuriera.
  • Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, na stronę sklepu wejdź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Można w ten sposób uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.
  • Jeśli, pomimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, natychmiast zadzwoń na policję. Zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.
od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto