Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uzależnienie: czym tak naprawdę jest?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Pomimo powszechności problemu, jakim są uzależnienia, wciąż mamy zbyt mało informacji na ich temat. Co powinniśmy wiedzieć o nałogach?

Wraz z postępem czasu i zmianą ludzkich nawyków, przybywa nam nałogów. Oprócz powszechnie znanego uzależnienia od papierosów, alkoholu czy narkotyków, w społeczeństwie polskim coraz głośniej mówi się o takich problemach jak pracoholizm czy seksoholizm. Z licznych badań wynika, że wielu Polaków posiada zbyt małą lub błędną wiedzę na temat nałogów. Czym tak właściwie są uzależnienia i jak z nimi skutecznie walczyć?

Czym jest uzależnienie?

„Uzależnienie to silna potrzeba zażywania substancji lub wykonywania czynności” – tłumaczy psycholog i psychoterapeutka z warszawskiego Centrum Probalans, Agnieszka Szafrańska-Romanów. Jak dodaje specjalistka, wyróżnia się ono niepohamowanym przymusem zażycia danej substancji lub wykonania konkretnej czynności, a także niemożnością kontrolowania zachowań związanych z nałogiem. Uzależnienie prowadzić może do szkód fizycznych, psychicznych oraz społecznych, a także do objawów abstynencyjnych, obejmujących obniżone samopoczucie psychiczne i fizyczne – wymienia specjalistka.

Jak podaje psychoterapeutka, generalnie wyróżniamy dwa rodzaje uzależnień – chemiczne i behawioralne. Do pierwszych należy przede wszystkim uzależnienie od alkoholu, leków, nikotyny czy narkotyków, czyli wszelkich substancji psychoaktywnych. Uzależnienia behawioralne dotyczą przymusu wykonywania danej czynności. Do tej grupy zaliczamy choćby uzależnienie od hazardu, seksu, jedzenia, pracy, zakupów czy Internetu. „Uzależnienia od substancji psychoaktywnych oraz większość uzależnień behawioralnych uznawane są za chorobę i wymagają leczenia w specjalistycznych placówkach” – mówi ekspert.

Jak walczyć z uzależnieniem?

Samodzielna walka z nałogiem jest niezwykle trudna – podkreśla Agnieszka Szafrańska-Romanów. Jak dodaje, uzależnienie jest zespołem chorobowym, który wymaga pomocy profesjonalistów. Jeżeli dana osoba podejrzewa u siebie wystąpienie nałogu, powinna udać się do odpowiedniej placówki (prywatnej lub państwowej), gdzie prowadzona jest diagnostyka i leczenie uzależnień przez wykwalifikowanych psychiatrów, psychoterapeutów i terapeutów – mówi lekarka.

„Do walki z uzależnieniem niezbędna jest przede wszystkim motywacja wewnętrzna, czyli osobiste przekonanie osoby uzależnionej, że ma poważny problem i należy podjąć działania, aby z nim walczyć” – sugeruje psycholog. Zmuszanie takiej osoby do podjęcia terapii, np. przez bliskich lub na drodze nakazu sądowego, znacznie obniża rokowania dotyczące skuteczności leczenia. Jak podkreśla specjalistka, pomoc w ośrodkach państwowych udzielana jest nieodpłatnie i bez skierowania z NFZ.

Nałogi współczesnego świata

Podczas gdy większość Polaków doskonale zna pojęcia takie jak alkoholizm czy narkomania, znacznie mniejsza jest nasza wiedza na temat stosunkowo nowych nałogów. Jednym z nich jest uzależnienie od Internetu, objawiające się m.in. nerwowością i agresywnością w wyniku spędzenia niewystarczającej ilości czasu w wirtualnym świecie czy też nieodpartą pokusą nieustannego korzystania z serwisów społecznościowych lub komunikatorów.

Wielu współczesnych ludzi uzależnia się także od telefonów komórkowych. Chociaż znaczna część Polaków przyznaje, że nie potrafi obejść się bez komórki czy smartfona, w przypadku osób rzeczywiście uzależnionych niemożność korzystania z tego urządzenia prowadzić może do napadów lękowych.

W szybkim i wymagającym świecie współczesnym nietrudno również o uzależnienie od pracy. Gdy wykonywanie obowiązków służbowych przeradza się w obsesję, mówi się o pracoholizmie. Nadgodziny spędzane w miejscu pracy i nieustanny stres przyczyniać się mogą do problemów zdrowotnych, a także osłabienia relacji z rodziną i bliskimi. Podobne konsekwencje rodzić się mogą wskutek każdego rodzaju uzależnienia, które stopniowo pogłębia się, niszcząc daną osobę psychicznie i fizycznie. Warto uświadamiać społeczeństwo w kwestii nałogów, ponieważ tylko dzięki odpowiedniej wiedzy będziemy w stanie pomóc osobom uzależnionym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto