MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

VAT pełen wad

Jacek Klein
Do końca kwietnia przedsiębiorców czeka nie lada wyzwanie. Muszą się zapoznać z przepisami ustawy o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 maja. Jeśli tego nie zrobią mogą się pogubić w przepisach i narazić na kary ...

Do końca kwietnia przedsiębiorców czeka nie lada wyzwanie. Muszą się zapoznać z przepisami ustawy o VAT, która zacznie obowiązywać od 1 maja.

Jeśli tego nie zrobią mogą się pogubić w przepisach i narazić na kary fiskusa. Zadanie będzie o tyle trudne, że jak zwracają uwagę specjaliści od prawa podatkowego, ustawa jest kolejnym bublem legislacyjnym. Jest zagmatwana i zawiera wiele niejasnych, niezgodnych z konstytucją, a wręcz wykluczających się przepisów. Często odsyła do przepisów zawierających wyjątki od reguły, a zdarza się nawet, że wyjątki od wyjątków.

I to pomimo, że prace nad nią trwały wiele miesięcy. W trakcie jej uchwalania stawki podatku na różne wyroby i usługi zmieniały się z miesiąca na miesiąc. Głośne zwłaszcza były poprawki dotyczące artykułów dziecięcych. Najpierw niższą stawką opodatkowane miały być np. rowerki, a nie odzież dla niemowląt. Poprawiono
tę pomyłkę, ale nie do końca. Okazało się bowiem, że ubranka dla niemowląt wytwarzane z dzianin będą opodatkowane stawką 7 proc., a produkowane z tkanin 22 - proc. stawką. Z dnia na dzień takich przykładów przybywa. Prawnicy zwrócili uwagę, że te same towary i usługi znajdują się w wykazach, które przewidują dla nich stosowanie różnych stawek.Twardy orzech do zgryzienia będzie miał także prezydent, który w najbliższych dniach będzie musiał zdecydować czy podpisać ustawę, zawetować, czy odesłać ją do Trybunału Konstytucyjnego. Na weto nie ma raczej czasu, bo ustawa musi zacząć obowiązywać od maja. Prawdopodobnie zatem zostanie podpisana, ale część jej przepisów może trafić do trybunału.

Do poprawki

Błędy wytknięte przez specjalistów

Załączniki zawierające wykaz towarów opodatkowanych 3 - proc., stawką zawierają te same pozycje co załączniki z towarami opodatkowanymi 7-proc. stawką. To samo ma dotyczyć załączników z wykazem towarów opodatkowanych 7-proc. stawką i zwolnionych z VAT.

Niektóre usługi znajdują się zarówno w wykazach zwolnionych z podatku, jak i opodatkowanych 7-proc. stawką. Dotyczy to usług w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych, usługi radia i telewizji, z wyłączeniem usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi oraz działalności agencji informatycznych.

Przez ostatnie siedem dni kwietnia płatnicy VAT mogą nie mieć prawa do wystawiania faktur VAT i odliczania podatku naliczonego. Cała ustawa wchodzi bowiem w życie 1 maja. Natomiast artykuł 9, mówiący o rejestracji obecnych podatników, przestaje obowiązywać po siedmiu dniach od dnia ukazania się ustawy w Dzienniku Ustaw. Ustawa musi ukazać się do połowy kwietnia. Zatem przez tydzień podatnicy nie byliby zarejestrowani.

Konieczność wpłacania kaucji gwarancyjnej w wysokości 250 tys. zł przez przedsiębiorców działających krócej niż rok. Może to zostać uznane za sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości opodatkowania.

Zakaz odliczania podatku naliczonego od importu usług z firm mających siedzibę w niektórych państwach.

Brak przepisów przejściowych chroniących przed zmianą opodatkowania, co jest sprzeczne z zakazem działania prawa wstecz.

Niezgodny z konstytucją jest przepis mówiący, że z podatku VAT będą zwolnione umowy-zlecenia i o dzieło wykonywane dla firm, z którymi podatników łączy stosunek pracy. Umowy dla innych podmiotów będą opodatkowane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto