Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W budynku po dawnym kinie Bajka we Wrzeszczu powstaje sklep spożywczy. Część obiektu czeka na drugiego najemcę

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Budynek po kinie Bajka we Wrzeszczu ma nowego najemcę. Poszukiwany jest jeszcze jeden. W ciągu najbliższych tygodni zostanie tam otwarty sklep spożywczy.

Część budynku przy Jaśkowej Dolinie 14 we Wrzeszczu, w którym przez wiele lat mieściło się kino Bajka, ma nowego najemcę. Jeszcze w tym miesiącu zostanie tam otwarty nowy oddział sieci sklepów spożywczych Żabka.

- Otwarcie nowego sklepu Żabka w Gdańsku, we wskazanej lokalizacji, planowane jest do końca września br. Sieć Żabka nie jest właścicielem budynku, w którym uruchomiona zostanie nowa placówka, a jedynie najemcą części obiektu, którą zajmie sklep - informuje nas biuro prasowe Żabki.

Właściciele obiektu na większą jego część wciąż poszukują najemcy, który miałby pomysł na działalność w budynku.

Przez kilka ostatnich lat działał tam sklep meblowy sieci Bodzio. Wcześniej mieściły się tam kluby i dyskoteki jak Jaśkowa 14 czy Nowa Republika.

Budynek jest jednak najbardziej kojarzony jako siedziba kina "Bajka", które zostało zamknięte w lutym 2003 roku. Działało ono od kwietnia 1946. Wybudowany kilkanaście lat wcześniej obiekt nie powstał jednak jako kino. Jego korzenie sięgają końca 1933 roku.

- Ten budynek powstał pierwotnie jako kaplica ewangelicka lokalnej luterańskiej parafii, do której należał kościół przy ulicy Matejki (obecnie to kościół garnizonowy należący do katolickiej parafii pw. św. apostołów Piotra i Pawła) - mówi Jan Daniluk, historyk i znawca dziejów Gdańska oraz Wrzeszcza. - Sam kościół został wybudowany w 1899 roku. Nieco wcześniej ustanowiono tam pierwszą we Wrzeszczu parafię ewangelicką. Wraz z rozwojem demograficznym i urbanistycznym okolicy tworzyły się kolejne parafie. Z tej parafii wydzielono dwie kolejne: jeszcze w czasie I wojny światowej parafię Chrystusa Króla, obecnie kościół katolicki jezuitów we Wrzeszczu, a w dwudziestoleciu międzywojennym parafię św. Pawła dla Strzyży - dodaje historyk.

Parafię parokrotnie dzielono, jednak nadal była to jedna z dwóch - obok parafii św. Barbary przy Długich Ogrodach - największych parafii w międzywojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Obie liczyły sobie ok. 18 tys. wiernych.

We Wrzeszczu sam kościół przestał wystarczać. Podjęto więc decyzję o budowie kaplicy.

Miał mieć funkcję zarówno domu zabrań, gdzie mogły spotykać się różne organizacje młodzieżowe czy samopomocowe na terenie parafii oraz gdzie można było prowadzić nabożeństwa. W grudniu 1933 odprawiono tam pierwsze nabożeństwo. Kaplica funkcjonowała tam do końca II wojny światowej. Po wojnie o budynek starała się też lokalna cerkiew prawosławna

- mówi Jan Daniluk.

Cerkiew przejęła po wojnie inny z lokalnych budynków, który przed wojną należał do parafii luterańskiej. Wspólnota prawosławna otrzymała budynek przy ulicy Traugutta, w którym funkcjonuje do dziś. Na początku roku 1946 dawna cerkiew stała się kinem. Bajka, obok innych lokalnych kin Znicz i Zawisza cieszyła się popularnością wśród mieszkańców. Pierwszy seans odbył się 7.04.1946. Wyemitowano wówczas pierwszą ekranizację "Znachora" z 1937 roku. Kino Bajka przy Jaśkowej Dolinie funkcjonowało do lutego 2003 roku.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto