W ciągu 5 lat miasto Gdańsk zamierza wyremontować 1500 lokali komunalnych. Jednocześnie szykuje podwyżkę stawek czynszu

Karol Uliczny
Karol Uliczny
W ciągu najbliższych 5 lat Gdańsk zamierza przeznaczyć 262 mln zł na modernizację miejskiego zasobu mieszkaniowego. Uruchomienie programu zakładającego m.in. remont 1,5 tys. mieszkań komunalnych prawdopodobnie odbije się na wysokości czynszów. Magistrat szykuje podwyżkę stawki podstawowej w miejskim zasobie z 10,20 zł do 12 zł za mkw.

We wtorek 26.11.2019 r. w wyremontowanej kamienicy przy ul. Chłodnej 9, odbyła się konferencja prasowa poświęcona wieloletniemu planowi gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy. W spotkaniu wzięli udział: Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju, Przemysław Guzow, dyrektor Gdańskich Nieruchomości oraz Piotr Kryszewski, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. Urzędnicy przedstawili w krótkim zarysie podstawowe założenia programu oraz jego konsekwencje. W latach 2019-2024 miasto zamierza wyremontować 1500 mieszkań komunalnych, przeprowadzić kompleksową modernizację energetyczną 25 budynków oraz zlikwidować piece węglowe w 2 tys. mieszkań. Ponadto rozważa emisję tzw. zielonych obligacji z przeznaczeniem na finansowanie modernizacji swojego zasobu.

- Chcemy zlikwidować wszystkie wspólne węzły sanitarne, by mieszkańcy mogli bardziej swobodnie korzystać ze swoich mieszkań. Kolejne wyzwania to wymiana 200 dachów oraz remont ok. 100 klatek schodowych – mówił dyrektor Gdańskich Nieruchomości. - Mając świadomość wszystkich potrzeb, wspólnie z panem prezydentem chcemy przeprowadzić analizę pierwszej w Polsce emisji „zielonych obligacji” komunalnych. Chcemy pokazać duży nacisk na kwestie środowiskowe, po drugie zapewnić 100 mln zł, które dadzą mocny start w perspektywie kolejnego programowania Unii Europejskiej.

W ciągu najbliższych 5 lat miasto zamierza przeznaczyć na utrzymanie oraz remonty zasobu komunalnego 262,3 mln zł. Podwyższenie jakości samorządowych lokali prawdopodobnie będzie wiązać się z podwyżkami.

- Na kwotę 262 mln zł składa się 25 mln zł dotacji unijnej, 117 mln zł przychodów z budżetu Gdańska oraz 119 mln zł przychodów czynszowych Gdańskich Nieruchomości - mówił dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Urzędu Miasta w Gdańsku. - Mamy świadomość dużych potrzeb remontowych, dlatego chcemy uzyskać jak najwięcej środków, które umożliwią podnoszenie standardu lokali. Do tego jednak niezbędna będzie regulacja stawki bazowej czynszu w lokalach komunalnych. Ostatnia taka regulacja miała miejsce w 2011 r.

Magistrat proponuje podwyższenie stawki podstawowej z 10,20 zł do 12 zł za mkw. Nowe czynsze – jak prognozują urzędnicy - mogłyby obowiązywać od połowy przyszłego roku, na mocy rozporządzenia prezydent Gdańska. Jednocześnie nie wszyscy najemcy będą zobligowani do płacenia czynszu wyższego o 1,80 zł/mkw. W ramach programu osłonowego przygotowano zwiększenie poziomu obniżek dochodowych z 20 do 30 proc. oraz z 40 do 50 proc.

- Według symulacji, w przypadku średniego lokalu socjalnego o pow. 45 mkw., czyli dla osób o najniższych dochodach, założyliśmy wzrost stawki za mkw. z 2 do 2,40 zł. To podwyżka 18 zł w skali miesiąca. Dla osób, które mają prawo ubiegać się o dodatek mieszkaniowy, podwyżka wyniesie 12 gr/mkw.

Na najbliższej sesji Rady Miasta władze Gdańska zaproponują uchwałę w sprawie przyjęcia wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem gminy, która zakładać będzie m.in. nowe, ograniczone zasady sprzedaży mieszkań. Jak argumentuje wiceprezydent Grzelak, miasto nie może pozwolić sobie na sprzedaż wszystkich mieszkań, z uwagi m.in. na potrzeby osób niepełnosprawnych oraz tych z mniejszymi dochodami.

- Dziś przychodzi moment, gdy trzeba powiedzieć, że proces uwłaszczenia mieszkańców powoli dobiega końca. W niektórych miastach już się skończył. Co do budynków powyżej trzech lokali, należących w 100 proc. do miasta, chcemy wstrzymać sprzedaż tych lokali, jeżeli do dnia wejścia w życie uchwały nie został złożony wniosek o wykup – mówi wiceprezydent Gdańska. - Jednocześnie, do 31 lipca 2020 r. mieszkańcy będę mieli szansę złożyć wniosek o zamianę lokalu. Ten wniosek da w przyszłości uprawnienie do wykupienia lokalu, ale już we wspólnocie. W budynkach, w których jest od 2 do 3 lokali utrzymana zostanie 90-proc. bonifikata. Co do domków jednorodzinnych, do tej pory była możliwość wykupu, ale za 100 proc. wartości. Mieliśmy świadomość, że remonty domków są dużym obciążeniem dla gminy, z drugiej strony nie dawaliśmy najemcom możliwości, by wzięli nieruchomości we własne ręce. W 2020 r. zaproponujemy sprzedaż domków z bonifikatą 70 proc., w 2021 r. z bonifikatą 50 proc. oraz w 2022 r. z bonifikatą 0 proc. Co do lokali we wspólnotach mieszkaniowych, założyliśmy sprzedaż z bonifikatą 90 proc. jeżeli wniosek zostanie złożony do 31 lipca 2020 r. Dajemy okres przejściowy ponad 6 miesięcy na złożenie wniosku.

Obecnie w gdańskim zasobie komunalnym znajduje się ok. 17 tys. lokali.

Najważniejsze wydarzenia ostatnich dni:

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

Wideo

Materiał oryginalny: W ciągu 5 lat miasto Gdańsk zamierza wyremontować 1500 lokali komunalnych. Jednocześnie szykuje podwyżkę stawek czynszu - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie