Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W dawnej Bajce będzie bank albo sklep. Czas starych kin w Trójmieście się skończył?

Ewelina Oleksy, Ewa Andruszkiewicz
Co będzie w dawnym kinie Bajka?
Co będzie w dawnym kinie Bajka? Marcin Bukowski
W dawnym kinie Bajka we Wrzeszczu trwa remont. Prace porządkowe prowadzone są również na terenie dawnych kin Neptun, Helikon i w Kameralnym.

Kamienica przy Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, w której mieściło się jedno z najsłynniejszych, historycznych gdańskich kin - kino Bajka, stoi dziś pusta. Jej właściciele prowadzą obecnie remont, który potrwać ma jeszcze do przyszłego miesiąca, później przeznaczą lokal pod wynajem. Mimo wprowadzanych zmian forma budynku została nienaruszona, do dawnych lat świetności nawiązują wstawione ostatnio witryny okienne.

- Takie same witryny istniały tu jeszcze przed utworzeniem kina. W latach 30. mieścił się tu zbór luterański, po wojnie - kino Bajka, a przez ostatnią dekadę kluby muzyczne - wspomina Bartosz Duzowski, współwłaściciel kamienicy. - Po remoncie będzie to budynek komercyjny, do wynajęcia przez np. bank, aptekę, delikatesy czy restaurację. Na dyskotekę miejsce to na pewno nie będzie się już nadawać - podkreśla Duzowski.

Kultowe na kulturalnej mapie Gdańska kina: Neptun, Kameralne i Helikon na ul. Długiej w atmosferze społecznego sprzeciwu zamknięto w maju. Urząd Marszałkowski siedzibę kin sprzedał już co prawda w 2005 r., ale dopiero w tym roku gruchnęła wieść o tym, jakie plany wobec kamienic ma nowy właściciel.

W 2017 roku w miejscu kin otworzony ma zostać hotel marki Hampton by Hilton z ponad 150 pokojami. W budynku poza hotelem mają się też znaleźć sklepy, przestrzeń do odpoczynku i rekreacji oraz garaż podziemny dla 34 aut.

Grupa Capital Park, która jest właścicielem kamienic w kwartale ulic: Długa, Piwna, Lektykarska i Kaletnicza, zapowiadała, że inwestycja rozpocznie się w drugiej połowie tego roku. Na razie jednak niewiele się tam dzieje.

- Obecnie trwają prace porządkowe - przekazaliśmy dokumentację i archiwa naszemu partnerowi - Pomorskiej Fundacji Filmowej, a poprzez nią - Gdyńskiej Szkole Filmowej. Fotele z sal kinowych zostały już przekazane do instytucji kultury i sztuki - np. Muzeum Neonów w Warszawie - informuje Katarzyna Mituła z biura prasowego Grupy Capital Park. Choć druga połowa roku już trwa, konkretnej daty, kiedy rozpocznie się budowa hotelu, inwestor nie podaje. - Na razie prowadzimy postępowanie zmierzające do wyboru generalnego wykonawcy. Dopiero po zakończeniu tego etapu będziemy mogli przystąpić do prac budowlanych - wskazuje Mituła.

Choć w Gdyni nie funkcjonuje już żadne z historycznych kin, ślad w mieście po nich nie zaginął. Pod takim samym szyldem, jak niegdyś kino Atlantic, istnieje obecnie na ul. 3 Maja klub. Podobnego szczęścia nie miały jednak budynki, w których za dawnych lat mieściły się kina: Goplana i Warszawa. Pierwszy z nich, położony na skwerze Kościuszki, stoi pusty, wystawiony przez prywatnych właścicieli na sprzedaż lub wynajem. W drugim, usytuowanym w samym sercu miasta, przy ul. Świętojańskiej, po zamknięciu kina Warszawa otworzono delikatesy, a dziś mieści się tam Biedronka. Miasto zadbało jednak, by o historycznych nazwach nigdy nie zapomniano.

Więcej w najnowszym "Trójmieście", piątkowym dodatku do "Dziennika Bałtyckiego".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto