Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku może powstać Referat ds. Estetyzacji Miasta

Anna Bielińska
G. Mehring
Banery reklamowe porozwieszane na blokach, wielokolorowe elewacje budynków, betonowe doniczki po starych koszach na śmieci. Taki widok to dla mieszkańców Gdańska codzienność. Jak temu zapobiec? Są plany, aby w Gdańsku powstał specjalny referat do spraw estetyki miasta, w którego pracach braliby udział m.in. plastyk miejski, przedstawiciel Zarządu Dróg i Zieleni oraz Rady Miasta lub konkretnej dzielnicy. Nowy referat miałby powstać od razu po wakacjach.

Taki pomysł zrodził się na ostatnim posiedzeniu Komisji Rozwoju Przestrzennego. - Jest tyle pięknych miejsc i domków, m.in. przy ul. Spacerowej czy Słowackiego, gdzie reklama wisi na reklamie. To po prostu szpeci miasto. Należałoby zrobić coś również z oknami i elewacjami malowanymi każda na inny kolor czy z kioskami niewpasowującymi się w sąsiadującą przestrzeń miejską - mówi przewodnicząca komisji Małgorzata Chmiel. - Chcemy zdyscyplinować reklamodawców i wprowadzić zasady, gdzie reklamy mogą, a gdzie nie powinny być wieszane.

Czytaj także: Kompromitują Gdańsk w internecie

Do pomysłu radnych przyłączyli się przedstawiciele stowarzyszenia Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. - Trzeba zmienić wizerunek Gdańska. Takie rzeczy jak reklamy, kolor elewacji czy nawierzchnia wymagają niewielkich nakładów finansowych, a to właśnie one decydują o pierwszym wrażeniu, jakie wywołuje na turystach nasze miasto - podkreśla Michał Szymański, prezes FRAG.

Andrzej Duch, dyrektor Wydziału Architektury UM w Gdańsku zaznacza, że trudności w zagospodarowaniu miejskiej przestrzeni wynikają z regulacji prawnych. - Blisko 70 proc. reklam zawieszonych jest nielegalnie, ale nadzór budowlany nie ma środków, aby jeździć po mieście i kontrolować wszystkie wywieszone banery. To samo dotyczy dachów, okien czy elewacji - jeżeli należą one do osób prywatnych, miasto nie może nakazać im zmiany koloru.

To jednak ma się zmienić. Za wzorem innych miast, gdzie już istnieją wydziały estetyzacji miasta, także Gdańsk ma zmienić swój wizerunek. - Referat miałby powoływane specjalne komisje, ale w debacie dotyczącej wyglądu miasta i zagospodarowania przestrzeni publicznej będą mogli wziąć udział mieszkańcy - tłumaczy Andrzej Duch.

Nie tylko Gdańsk

Gdańsk nie jest pierwszym miastem, w którym miałby funkcjonować Referat ds. Estetyzacji Miasta
W Warszawie funkcjonuje Wydział Estetyki Przestrzeni Publicznej, w Olsztynie powstał z kolei specjalny
Program Estetyzacji Miasta, który koordynuje asystentka prezydenta miasta.
W Toruniu w Biurze Centrum Miasta działa koordynator ds. estetyzacji miasta. Podobnie we Wrocławiu, gdzie istnieje funkcja koordynatora plastycznego rozwoju miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto