Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku odsłonięto obelisk upamiętniający tragiczne losy Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan

Kamil Kusier
Kamil Kusier
fot. Grzegorz Mehring, Urząd Miasta w Gdańsku
We wtorek, 7 września 2021 roku na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy alei głównej odsłonięto pomnik poświęcony pamięci Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan. Obelisk ma upamiętniać walczących o niepodległość oraz ginących w miejscach kaźni na polach bitew w latach 1939 - 1945. W uroczystości odsłonięcia pomnika udział wzięła prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Jak informuje Marta Formella z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku, w uroczystości odsłonięcia pomnika oprócz prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz oraz przedstawicieli Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku uczestniczyli także Mariusz Łuczyk, Wicewojewoda Pomorski oraz Józef Borzyszkowski, Honorowy Prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku, Kamila Błaszczyk, wiceprzewodnicząca klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska, Pál Attila Illés, Konsul Generalny Węgier w Gdańsku, Sergiej Semionow, Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Jorg Fahland, przedstawiciel Konsulatu Generalnego Niemiec w Gdańsku, Roman Knitter, prezes Towarzystwa Przyjaciół Pomorza oraz przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

- Victoriaschule, Stutthof, Piaśnica, Lasy Szpęgawskie, Hopowskie i Mestwinowskie koło Kościerzyny. Te i inny miejsca były w latach 1939-1945 stacjami męczeńskiej śmierci dziesiątek tysięcy Polaków – przedstawicieli Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i dodała:

- Ci ludzie mieli swoje życia, swoje radości i smutki, plany i marzenia, swoje miłości. I w jednej chwili wszystko to stracili. Wraz z życiem. Zdecydowana większość z nich nie była żołnierzami. Walka, śmierć nie była wpisana w ich powinność. A jednak zginęli. Lista miejsc kaźni jest długa. Najwięcej egzekucji przeprowadzono w lasach okalających większe miejscowości, takich jak lasy piaśnickie. Inni stracili życie w obozie koncentracyjnym Stutthof. Szacuje się, że w latach wojny zamordowano ponad sześćdziesiąt tysięcy Kaszubów, Pomorzan i przedstawicieli Polonii w Gdańsku. Te liczby nie pozwalają spokojnie spać. Każą pamiętać. Są jak groźne memento.

Po uroczystym odsłonięciu pomnika, modlitwę za zmarłych odmówił ks. bp. Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej.

Powagi wydarzeniu dodało wojsko oraz policja, których funkcjonariusze sprawowali wartę przy pomniku oraz orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej, która na zakończenie odegrała hymn kaszubski.

Gdzie można odnaleźć obelisk?

Jak dodaje Marta Formella z Urzędu Miasta w Gdańsku pomnik usytuowano w 68. kwaterze Cmentarza Łostowickiego, przy głównej alei za pomnikiem Ponarskim. Głaz mierzy niespełna 3 metry i znajduje się na nim napis: "Pamięci Polonii gdańskiej, Kaszubów i Pomorzan / Walczących o Niepodległą oraz ginących w miejscach kaźni i na polach bitew / W latach 1939-1945 / Mieszkanki i Mieszkańcy Gdańska i Pomorza / 2020".

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto