Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku otwarto dom dla dorosłych osób z autyzmem [ZDJĘCIA]

Ewelina Oleksy
Wspólnota Domowa to specjalistyczny dom pomocy, w którym dożywotnio mieszkać będzie 12 osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną powyżej 24 roku życia
Wspólnota Domowa to specjalistyczny dom pomocy, w którym dożywotnio mieszkać będzie 12 osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną powyżej 24 roku życia Przemyslaw Swiderski
W środę oficjalnie otwarta została Wspólnota Domowa dla Dorosłych Osób z Autyzmem im. Arama Rybickiego. Jedną z pierwszych takich placówek w kraju udało się zainaugurować po wielu latach starań, zbierania datków i apeli o wsparcie.

To miejsce to żywy pomnik mojego męża Arama Rybickiego, który walczył o lepszą przyszłość dla swojego autystycznego syna i wszystkich osób z autyzmem w naszym kraju. To realizacja jego marzeń. Czekaliśmy na ten wzruszający moment wiele lat

- powiedziała na dzisiejszej uroczystości Małgorzata Rybicka, szefowa Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym i inicjatorka budowy domu. Mieści się on na gdańskich Siedlcach, przy ul. Malczewskiego.

W kwietniu 2014 r. budowę zainaugurował ówczesny premier Donald Tusk. Działkę pod budowę stowarzyszeniu przekazał gdański magistrat. Pieniądze płynęły od darczyńców- wśród nich był m.in.Dariusz Michalczewski oraz Kancelaria Premiera.

Zobacz: Tydzień osób z autyzmem. Małgorzata Rybicka: Państwo niewiele pomaga [ROZMOWA]

Wspólnota Domowa to specjalistyczny dom pomocy, w którym dożywotnio mieszkać będzie 12 osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną powyżej 24 roku życia. Budynek zaprojektowany jest z myślą o ich problemach i potrzebach – każdy będzie miał oddzielny pokój z łazienką, jest tam też m.in. przestronna sala szkoleniowa, pomieszczenia do rehabilitacji i terapii zajęciowej.

Jak mówiła dziś Małgorzata Rybicka, motywacją do budowy domu były nie tylko marzenia rodziców dzieci autystycznych o zapewnieniu im lepszego życia, ale i lęk o to, by nie trafiły do dużych domów pomocy społecznej.

- Przez wiele lat jeździliśmy po świecie, oglądaliśmy wzorcowe placówki, ale nie mieliśmy odwagi się tego podjąć. To zadanie wydawało się zbyt trudne dla takiego stowarzyszenia, jak nasze. Momentem przełomowym była katastrofa smoleńska, w której zginął Aram. Wtedy zdecydowaliśmy, że ta budowa jest czymś w rodzaju testamentu Arama. On bardzo się bał o przyszłość naszego syna Antka. Chciałam, żeby był spokojny i tam w przestworzach miał takie poczucie, że wszystko, co należało zrobić dla Antka i jego kolegów, zrobiliśmy – powiedziała Rybicka.

Wzruszenia z okazji otwarcia domu nie kryli dziś rodzice dzieci, które w nim zamieszkają.

- Powstało wielkie dzieło, które jest niezwykle potrzebne dla wszystkich osób autystycznych i ich rodzin. Od tego momentu będę mogła spokojnie żyć, wiedząc, że w momencie gdy mnie zabraknie, jest miejsce, gdzie mój syn będzie bezpieczny, gdzie będzie mógł godnie żyć, gdzie będzie mu dobrze - mówiła Elżbieta Pecyna, mama 31-letniego Artura- Nie ma takich słów, które wyrażą naszą wdzięczność, radość i nadzieję. Gdyby tego miejsca nie było, nasza przyszłość jawiłaby się w czarnych barwach- dodała.

Jak informuje Ryszard Banach, koordynator budowy ze stowarzyszenia, inwestycja pochłonęła dotychczas ok. 5 mln zł. Stowarzyszenie ciągle zbiera jednak pieniądze na wyposażenie domu- póki co pokoje świecą pustkami.

- Cały czas trwa zbiórka datków. Szacujemy, że brakuje ok. 400 tys. zł, żeby zakończyć wyposażenie tego obiektu i zagospodarować teren wokół, łącznie z urządzeniem ogrodu, który będzie integralną częścią tej wspólnoty- mówi Banach.

Mimo mieszkańcy domu pojawią się w nim już w tym miesiącu. - Będą mieli tzw. trening mieszkalnictwa, dzięki któremu mają przyzwyczaić się do nowego miejsca. Na początku będą to pobyty tygodniowe, potem coraz dłuższe. Docelowo będzie tu pracowało 8 osób- wskazuje Banach.

Podczas dzisiejszej uroczystości wsparcie dla Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym zadeklarował m.in. marszałek województwa Mieczysław Struk. - Bardzo się cieszę, że ten dom powstał. Wiem, że być może łatwiej wybudować, a trudniej utrzymać taki obiekt. Dlatego naszym wspólnym zobowiązaniem jest wsparcie działań stowarzyszenia i terapeutów, którzy będą tu pracować. Z pewnością samorząd regionalny nie zostawi bez pomocy stowarzyszenia i pani w tym wielkim dziele- zwracał się do Rybickiej marszałek Struk.

Wideo: Przemek Świderski

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto