Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Wystawienie trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku

OPRAC.:
Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Pożegnanie Obrońców Westerplatte - wystawienie trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku
Pożegnanie Obrońców Westerplatte - wystawienie trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku Jakub Steinborn
Kapral Bronisław Perucki, st. strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski), legionista Józef Kita, kapral Jan Gębura, plutonowy Adolf Petzelt i dwóch nieznanych żołnierzy spocznie jutro obok swojego dowódcy, majora Henryka Sucharskiego, oraz st. legionistów Zygmunta Zięby i Ignacego Zatorskiego na nowym Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego. 3 listopada w Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Obrońców Westerplatte. Ich groby zostały odkryte przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej. Teraz, po latach, zostaną oni uczczeni godnym pochówkiem. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się od wystawienia trumien w bazylice św. Brygidy w Gdańsku.

Polacy oddali hołd bohaterom z Westerplatte. Jak uważają: jest to ich obowiązek

Trumny obrońców Westerplatte zostały przywiezione do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku w czwartek rano wraz z asystą wojskową. O godz. 15 zostały one wystawione na widok publiczny, by każdy chętny mógł oddać im hołd.

ZOBACZ TAKŻE:
Muzyczne pożegnanie obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy. Zdjęcia

Przed bazyliką zebrało się kilkadziesiąt osób. Wśród nich m.in. Tomasz Zdunkiewicz, który na uroczystości pogrzebowe do Gdańska przyjechał z województwa łódzkiego.

- To jest mój obowiązek - powiedział PAP Zdunkiewicz. - Kilka miesięcy temu zmarł mój kuzyn, który mieszkał w Gdyni. On przed śmiercią poprosił mnie, żebym uczestniczył we wszystkich uroczystościach związanych z Westerplatte. Więc póki jeszcze mam siły, to przyjeżdżam te 400 km - dodał Tomasz Zdunkiewicz.

W oparciu o zgromadzony w toku śledztwa materiał porównawczy pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych żołnierzy Westerplatte, w wyniku prac zespołu biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego udało się zidentyfikować pięciu żołnierzy poległych na Polu Bitewnym Westerplatte:

  • Plutonowy Adolf Petzelt (1906 – 1939), urodzony 17. listopada 1906 r. w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka.
  • Kapral Bronisław Perucki (1915 – 1939), urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj.
  • Kapral Jan Gębura (1915 – 1939), urodzony 20. czerwca 1915 r. w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz.
  • Starszy strzelec Władysław Okrasa** (1916 - 1939)**, urodzony 2. października 1916 r. w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch.
  • Legionista Józef Kita** (1915 - 1939)**, urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, pow. Jędrzejów. Syn Andrzeja i Marianny.

Pochowani zostaną również: mjr Henryk Sucharski, st. leg. Ignacy Zatorski, st. leg. Zygmunt Zięba oraz dwaj niezidentyfikowani żołnierze - informuje Instytut Pamięci Narodowej

Trumny na widok publiczny wystawione były do godz. 18, godzinę później w bazylice św. Brygidy odbył się koncert Nikodema Kulczyńskiego pt. „Requiem - pamięci poległych obrońców Westerplatte”.

Program piątkowych uroczystości:

  • O godz. 9:00 uroczysta msza św. w bazylice św. Brygidy.
  • Ok. godz. 10 trumny będą wyniesione ze świątyni i przygotowane do transportu na cmentarz.
  • W godz. 10:!515 - 11:15 kondukt pogrzebowy pojedzie ulicami Gdańska.
  • O godz. 11.30. początek pogrzebu na Westerplatte.

Trasa przejazdu konduktu pogrzebowego:

  • Katarzynki.
  • Rajska.
  • Podwale Grodzkie.
  • Wały Jagiellońskie.
  • Okopowa (przez estakadę).
  • Podwale Przedmiejskie.
  • Elbląska.
  • Majora Henryka Sucharskiego (przez most wantowy Jana Pawła II).

Dojazd na uroczystości pogrzebowe:

Dojazd na uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego będzie możliwy autobusem 106 oraz specjalnie przygotowanymi autobusami dla mieszkańców.

Autobusy przygotowane przez miasto będą podstawione na ul. Rajskiej (w rejonie ul. Katarzynki) o godz. 10:30. Na czas uroczystości ul. Rajska w bezpośrednim sąsiedztwie skrzyżowania z ul. Katarzynki będzie jednokierunkowa.

Pętla autobusowa Westerplatte w trakcie trwania uroczystości będzie dostępna dla komunikacji miejskiej. Autobusy powrotne po zakończeniu wydarzenia dojadą do Dworca Głównego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto