Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku studenci stworzyli „Smoka” na smog

Katarzyna Gruszczyńska
Trójmiasto wolne od smogu?
Trójmiasto wolne od smogu? Karolina Misztal/2016
Grupa przyjaciół - studentka Uniwersytetu Gdańskiego i absolwenci Politechniki Gdańskiej stworzyli „Smoka” - chatbota, który wskazuje aktualny stan jakości powietrza we wskazanej lokalizacji. Program działa na Facebooku, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo przystępne.

W związku ze zwiększającym się problemem smogu i potrzebą szerzenia świadomości o jego zagrożeniach, grupa przyjaciół – Karolina Lubińska, studentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego oraz absolwenci Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej: Bartek Dołęga, Katarzyna Garbulewska i Maciej Romanowski stworzyli program, który w łatwy sposób pokazuje aktualny stan jakości powietrza we wskazanej lokalizacji.

„Smok” (nazwa pochodzi od słowa „smog”) jest chatbotem, czyli programem komputerowym, którego zadaniem jest prowadzenie konwersacji przy użyciu języka naturalnego lub interfejsu tekstowego. Został osadzony na Facebooku, dzięki czemu korzystanie z niego jest bardzo proste i nie wymaga instalacji dodatkowych aplikacji.

Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji używanie programu jest bardzo łatwe. „Smok” prowadzi konwersację przy użyciu interfejsu tekstowego – wita się zwracając się do użytkownika po imieniu i tłumaczy jak można z niego skorzystać. Aby otrzymać informacje o stanie powietrza należy w treści wiadomości wpisać nazwę ulicy lub wysłać lokalizację GPS. Wtedy program podaje dane zebrane ze stacji pomiarowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska znajdującej się w najbliższej okolicy.

„Smok” symbolizuje stężenie zanieczyszczenia za pomocą emotikonek i kolorów. Zasięg programu obejmuje cały świat z wyłączeniem niektórych państw Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Ze „Smoka” można korzystać w języku polskim i angielskim.

Grupa z Politechniki Gdańskiej zajmuje się stroną techniczną programu, a studentka Uniwersytetu Gdańskiego odpowiada za treść „Smoka”, czyli sposób, w jaki zwraca się on do użytkowników, a ponadto wyszukuje informacje, tworzy posty, zbiera opinie od użytkowników, analizuje statystyki oraz informuje o pojawiających się błędach.

Na stronie profilowej chatbota użytkownicy systematycznie publikują posty z przydatnymi informacjami dotyczącymi zanieczyszczeń w powietrzu oraz możliwościami ochrony przed nimi.

Profil na Facebooku: https://www.facebook.com/smogbot/
„Smok” na Messengerze: m.me/smogbot

Powietrze nad Trójmiastem jest najczystsze w kraju. Raport NIK

Jestem z domu bardzo ekologicznego - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Małgorzata Kożuchowska. Czy aktorka zwraca uwagę na jakość powietrza? Jak sprawdzać czystość powietrza? Kożuchowska wyjaśniła też, na czym polega akcja, której jest ambasadorką.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto