Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gdańsku zbudują fabrykę morskich wież wiatrowych: ARP SA, Baltic Towers sp. z o.o. oraz hiszpańska spółka GRI Renewable Industries S.L.

OPRAC.: MT
Przemyslaw Swiderski
19 stycznia 2023 roku została zawarta umowa joint venture pomiędzy spółkami ARP S.A., Baltic Towers sp. z o.o. oraz hiszpańską spółką GRI Renewable Industries, S.L. dotycząca realizacji wspólnego przedsięwzięcia w zakresie budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW).

Inwestycja pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu na wieże wiatrowe, a także na wyraźne zwiększenie udziału polskich spółek w łańcuchu dostaw na rzecz budowy morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim. Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln EUR, a planowane uruchomienie produkcji to rok 2025.

W ramach inwestycji zostanie zbudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 14 MW, a nowoczesny zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany w myśl standardu Industry 4.0, będzie posiadał moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 120 wież rocznie. Nowy zakład będzie spełniał najwyższe standardy techniczne i jakościowe stawiane przez kluczowych klientów na rynku MEW. Pracę znajdzie około 400 osób.

- Od kilku lat Polacy tworzą łańcuch dostaw w sektorze offshore. Morskie elektrownie wiatrowe (MEW) będą produkowane u nas i w ten sposób angażujemy krajowe firmy jako współproducentów oraz tworzymy lokalny ekosystem offshore. Współpraca z doświadczonym zagranicznym partnerem pozwala rozbudować zaplecze produkcyjne i serwisowe. Jest to także myślenie o dalszej przyszłości związanej z utrzymaniem technologii MEW na Bałtyku. Całość wpisuje się w rozwijaną politykę energetyczną, w której podkreślano korzyści i znaczenie zeroemisyjności sektora morskich farm wiatrowych – mówi Mateusz Berger, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

- Budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku to silny impuls do rozwoju gospodarczego Polski w oparciu o nowoczesne technologie. Inwestycje w sektorze offshore wind mają ogromne znaczenie z punktu widzenia zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju, ale także dla tworzenia łańcucha dostaw, w którym istotny udział będą mieć polskie firmy przemysłowe i technologiczne, uczelnie i instytuty badawcze oraz profesjonalna kadra pracowników zaangażowanych w różnych obszarach kompetencji. Już dzisiaj wiele polskich firm bierze udział w realizacji projektów offshore wind na świecie. Nadszedł czas, aby wykorzystać ten cenny zasób do budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku i wzmacniać polski local content. Inwestycja ARP wpisuje się w realizację tego celu – mówi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE.

Morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się sektorów energetyki. Zarówno dynamiczna koniunktura napędzana przez europejską politykę energetyczną, wdrażane procesy transformacji energetycznej w Polsce, jak i przyjęta ustawa o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych, mają na celu znaczące zwiększenie udziału energetyki odnawialnej w wytwarzaniu energii. Takie uwarunkowania uzasadniają podejmowane decyzje inwestycyjne oraz wskazują na nowe rynki i dają szanse na uzyskanie dodatkowych kompetencji przez producentów konstrukcji stalowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto