W Gorzowie Wlkp., Zamościu i Ciechanowie juniorzy walczyli o medale MP

Zbigniew Brucki
Radosław Machniewicz z Sambora Tczew w Ciechanowie wywalczył swój piąty złoty medal MP. FOT. ZBIGNIEW BRUCKI
Dwadzieścia medali zdobyli pływacy z Pomorza i Warmii podczas mistrzostw Polski juniorów odbywających się w Gorzowie Wlkp. (tam rywalizowali 14-letni zawodnicy), Zamościu (16-letni) i Ciechanowie (17-18-letni).

Dwadzieścia medali zdobyli pływacy z Pomorza i Warmii podczas mistrzostw Polski juniorów odbywających się w Gorzowie Wlkp. (tam rywalizowali 14-letni zawodnicy), Zamościu (16-letni) i Ciechanowie (17-18-letni). Dodajmy też, że wcześniej - o czym już informowaliśmy - w MP juniorów 15-letnich w Oświęcimiu pływacy z Warmii i Pomorza wywalczyli sześć krążków.

Najwięcej, bo aż 15 medali z mistrzostw przywieźli pomorscy juniorzy 16-letni. W Zamościu gwiazdą była Karolina Urbańska z AZS AWFiS Gdańsk, która trzykrotnie stawała na najwyższym podium: po wyścigach na 50 m stylem grzbietowym (wygrała rezultatem 29,72 s), 100 m st. grzb. (1:02,22 min.) oraz 100 m stylem zmiennym (1:05,12). Jej klubowy kolega Olaf Meller zdobył dwa złote medale; na 100 m st. grzb. (58,06) i 200 m tym samym stylem (2:05,55) i dwa srebrne: na 50 m st. dowolnym (24,15) i 50 m st. grzb. (27,42). Srebro wywalczyły też żeńskie sztafety gdańskiego AZS AWFiS 4x100 m st. zm. (4:27,93) i 4x200 m st. dow. (8:47,81) płynące w tym samym składzie: Marianna Miłosz, Monika Dolega, Monika Pieniążkiewicz i Karolina Urbańska. Ta sama sztafeta, z tym że bez Miłosz, a z Ewą Piasecką w składzie zdobyła brąz w wyścigu 4x100 m st. dow. (4:04,77). Wspomniane już: Miłosz indywidualnie wywalczyła dwa brązowe krążki: na 50 m st. dow. (27,00) i 100 m st. dow. (58,21), a Pieniążkiewicz - też brąz - na 200 m st. klasycznym (2:38,80). Na najniższym stopniu podium stanął też Mateusz Zawada (Solex Lębork) - po biegu na 50 m st. mot. (26,04). Brąz zdobyła również Agata Kilich z Sambora Tczew: na 200 st. grzb. (2:20,21). Tczewianka od kilku sezonów ocierała się o podium mistrzostw Polski, zajmując czwarte i piąte lokaty: w Zamościu wreszcie doczekała się upragnionego medalu MP.
W Gorzowie Wlkp. pływacy z Warmii i Pomorza zdobyli cztery krążki, jednak zabrakło tego najcenniejszego. Dwa medale wywalczył Bartosz Osnowski z Ósemki Starogard Gd.: srebrny na 200 m st. zm. (2:17,31) i brązowy na 100 m st. zm. (1:04,25). Ze srebrem do domu wróciiła też Pamela Rybicka z MTS Kwidzyn, która była druga na 100 m st. mot. (1:05,79). Brąz zdobył Krzysztof Parasiak z Jedynki Elbląg: na 200 m st. grzb. (2:15,29).

Tylko jeden, ale za to ten najcenniejszy, złoty medal, z przedstawicieli Pomorza startujących w mistrzostwach Polski w Ciechanowie, przywiózł Radosław Machniewicz z Sambora Tczew, który triumfował na swym koronnym dystansie 200 m st. mot. (2:02,37).
- Radek od czternastego roku życia, w każdym sezonie zdobywa złote medale pływackich mistrzostw Polski - zawsze w konkurencji 200 m stylem motylkowym - mówi trener Sławomir Gdaniec z tczewskiego Sambora. - W Ciechanowie wywalczył swój piąty złoty krążek MP - tym razem w kategorii juniorów 17-18-letnich, uzyskując bardzo dobry wynik, który jest nowym rekordem województwa pomorskiego juniorów 17-letnich (poprzedni należał do znakomitego zawodnika Floty Gdynia Bartosza Sikory - olimpijczyka z Atlanty). Sukces Radka jest tym większy, że tytuł mistrzowski zdobył w rywalizacji zarówno ze swoimi rówieśnikami, jak i rok starszymi.
Kilku Pomorzan może mówić o pechu, szczególnie ci, którzy kwalifikowali się do finałów A i zajmowali w nich najbardziej nielubiane przez sportowców czwarte lokaty. Aż trzykrotnie takiego rozczarowania doznawał wspomniany już Bartosz Osnowski ze starogardzkiej Ósemki, który był czwarty na 50 i 100 m st. dow. oraz 200 m st. grzb. Czwarci byli też Wiktoria Wysocka z Ósemki Starogard (200 m st. grzb.), Pamela Rybicka z MTS Kwidzyn (50 m st. mot.), Krzysztof Parasiak z Jedynki Elbląg (100 m st. grzb.) oraz Marianna Miłosz z AZS AWFiS Gdańsk (400 m st. dow.) i Mateusz Zawada z Soleksu Lębork (100 m st. zm.).