Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Katowni powstanie Muzeum Odbudowy Gdańska. Bursztyny zostaną przeniesione do Wielkiego Młyna

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Przemysław Świderski
Zbiory bursztynów, które znajdują się obecnie w gdańskiej Katowni, w czerwcu 2021 r. zostaną przeniesione do wyremontowanego Wielkiego Młyna. Jej miejsce zajmą eksponaty, które stanowią świadectwo odbudowy Gdańska po 1945 r.

Chętnie odwiedzane przez turystów Muzeum Bursztynu obecnie funkcjonuje w Zespole Przedbramia ul. Długiej. W jego skład wchodzą powstałe w połowie XIV: Katownia i Wieża Więzienna, która w okresie XVII-XIX wieku mieściła więzienie miejskie.

Po zakończeniu wojny budynki, podobnie jak i większość śródmieścia, znajdowały się w opłakanym stanie. Po odbudowaniu Zespołu Przedbramia do Katowni wprowadził się Uniwersytet Gdański, a właściwie jego Katedra Kryminalistyki.

W 2001 roku Katownię przejęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska (obecnie Muzeum Gdańska). Niedługo po tym rozpoczął się kolejny remont i prace renowacyjne po ukończeniu których swą siedzibę odnalazło tu Muzeum Bursztynu.

Wiadomo już, że bogate zbiory jantaru w czerwcu 2021 zostaną przeniesione do wyremontowanego wnętrza Wielkiego Młyna. Dzięki przeprowadzce prawie trzykrotnie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza. Muzeum Bursztynu poszukiwało innego miejsca na nową siedzibę już od otwarcia w 2006 r.

Nowa, wygodna przestrzeń w Wielkim Młynie będzie dostępna dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Znajdzie się tam również miejsce na prowadzenie działalności edukacyjnej.

Cały nowy dach ułożony ma zostać do końca tego roku. Pierwszy etap termomodernizacji Wielkiego Młyna to koszt 4,36 mln zł. Prace realizuje firma M-Invest z Kiełpina. Poza położeniem nowego dachu inwestycja obejmuje też m.in. wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, budowę nowej klatki schodowej z szybem windowym, demontaż szklanych boksów czy wymianę instalacji wewnątrz budynku.

Rozpoczęło się układanie nowych dachówek na Wielkim Młynie w...

Co zamiast bursztynu?

Pod uwagę brane były takie aspekty jak zapotrzebowanie "rynku", profile odbiorców, przestrzeń w obiekcie, zabytki w zbiorach muzeum i poza nim, a także metody narracji oraz zaplecze kadrowo-eksperckie

- mówił rzecznik prasowy muzeum Andrzej Gierszewski.

Nieoficjalnie mówiło się, że w murach Katowni powstanie muzeum tortur. Wiadomo już jednak, że od drugiej połowy 2021 roku zwiedzający będą mogli prześledzić w nich historię odbudowy Gdańska po 1945 r.

- Podjęliśmy decyzję, że pokazanie odbudowy stanowi pewien potencjał intelektualny, który wykracza poza funkcjonowanie obiektu - poinformował rzecznik. - Nie oznacza to jednak, że zaprzestaniemy opowiadania o historii obiektu.

Przed nami pół roku prac koncepcyjnych - dodaje Andrzej Gierszewski. - Potem ruszą szczegółowe prace nad aranżacją wnętrz.

Wśród eksponatów znajdą się m.in. liczne materiały zdjęciowe oraz nagrania relacji świadków ówczesnych wydarzeń.

W 2017 roku Muzeum Historyczne Miasta Gdańska uruchomiło nieistniejący już portal z relacjami gdańszczan, którzy byli świadkami powojennej odbudowy Gdańska. Nagrania powstały w ramach zakończonego 8 grudnia 2017 r. pilotażowego projektu "Miasto z Gruzów. Odbudowa Gdańska oczami świadków", którego celem było zarejestrowanie, zachowanie i upowszechnienie wspomnień świadków tamtych wydarzeń.

Jednym z cennych eksponatów jest również zdjęcie lotnicze z 1947 roku przedstawiające zniszczony Gdańsk z lotu ptaka. Fotografię podarował placówce Jerzy Główczewski, który w czasie II wojny światowej służył w Dywizjonie 308 Polskich Sił Zbrojnych.

POLECAMY W NASZEMIASTO.PL:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto